Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 17.2.2003
Svátek má Miloslava
  Výběr z vydání
 >NEZAMĚSTNANOST: Ordinuje vláda ten správný lék?
 >POLITIKA: Užitečná krize - víme více o NATO
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo smíření
 >POLITIKA: Komunisti nám zvolí prezidenta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Sbohem iks-béčko
 >PSÍ PŘÍHODY: Pokus se šťastným koncem
 >OSOBNÍ ÚDAJE: Zrušte zbytečný úřad
 >POOHLÉDNUTÍ: Předávání žezla
 >LIDÉ: Kdo je Salem Fayad?
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (1)
 >REAKCE: Nestalo se nic tak zvláštního.
 >MÉDIA: Dobrá Rada nad zlato
 >PRAHA: Hala patrně bude!
 >LITERATURA: Úchyl, vojákyně a pan nakladatel
 >CHTIP: Návrh na prezidentskou standartu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
17.2. LIDÉ: Kdo je Salem Fayad?
Yehuda Lahav

Donedávna téměř neznámého, 54-letého Salem Fayada, pocházejícího z Tul-Karemu - nyní "horkého" kandidáta na místo prvního palestinského premiera - před několika měsíci Jasír Arafat vyjmenoval ministrem financí na nátlak Američanů. Fayad pracoval dlouhá léta ve službách Mezinárodního měnového fondu, kde si vysloužil důvěru Američanů. Jeho vystupování a chování je velmi "americké", dokonce i jeho angličtina má americký akcent. Je skoro jediným členem palestinského vedení, jenž se nezúčastnil ozbrojeného odporu.
Po tom, co si Američané vynutili od Arafata jmenování Fayada, začali vyvíjet vzrůstající nátlak na izraelskou vládu, aby na účty Palestinců převedla desítky miliónů dolarů, které jim patří z vybraných daní. Nátlak se zvýšil zejména před moslimským svátkem Id el-Fitr, protože palestinská správa neměla dost peněz pro vyplacení mezd svých zaměstnanců. Premier Ariel Šaron a jeho ministr financí Silvan Šalom dlouho váhali, protože se obávali, že převod peněz Palestincům udělá zlý dojem na členy Ústředí jejich strany, kteří měli rozhodnout o složení kandidační listiny Likudu ve volbách. Nakonec se však Šaron vůli Američanů podřídil. Než tak udělal, v Ramallahu členové palestinského vedení se Fayadovi posmívali a tvrdili, že "Izraelci ho klamou". Avšak po převodu peněz, když Fayad vyplatil mzdy zaměstnanců, zrazu v poměru sil ve vedení nastala změna: Arafat už "nevydržoval" Fayada, naopak, spíše Arafat se stal závislým od Fayada.
Fayad je ostatně znám svým skromným způsobem života. Nemá služebnou BMW-čku jak jiní ministři, neprovázejí ho desítky osobních strážců, jezdí v taxících, často chodí pěšky. Jednou, když zadrželi taxík, v němž jel do Nablusu, pokračoval v jízdě v požárnickém voze. "Lid hladoví, proto odmítám jakékoli privilegie", zdůvodnil Fayad své počínání.
Právě to je "surovina", z níž lze vyrobit politickou karieru. Zejména u Palestinců, které víc než co jiného zlobí úplatkářství v řadách jejich vedení.

Yehuda Lahav, Tel-Aviv


Další články tohoto autora:
Yehuda Lahav

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku: