Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 19.2.2003
Svátek má Patrik
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Pozvěme Američany k nám!
 >POLITIKA: Několik otázek pro komunisty
 >GLOSA: Leninovi válečníci
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla III
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V rámu
 >PSÍ PŘÍHODY: Co jsem mu jen provedl?
 >FOTOMOMENTKA: Co najdete v Praze na okenním parapetu?
 >FEJETON: O síle a slabosti slova
 >ZE ZAHRANIČNÍCH MÉDIÍ: Francie, starý spojenec Bagdádu
 >REAKCE: Dopis Chiracovi
 >ŽIVOT: Čekání na válku před 20 lety
 >EKONOMIKA: Růst českých dluhopisů pokračuje
 >INFO: Pokrok v Afghánistánu je viditelný, říká pracovnice české Charity
 >OHLAS: Ještě k Coxovi
 >NÁZOR: Proč podporuji USA

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
19.2. Chirac nepropásl vhodnou chvíli promluvit
(eff)

Jacques Chirac promluvil a bylo to jako když se otevře hrob a pochopíte, o co v životě jde. Míra arogance čišící z úst tohoto muže přesáhla představivost: říci o celé skupině států, že jsou "špatně vychované", a že "propásly vhodnou chvíli mlčet", a toto říci po summitu týkajícího se celé Evropy, na který nové státy nebyly pozvány, to svědčí o vysoké výchově v povýšenosti a nabobství.
Evropská unie, to chvála bohu není Jacques Chirac. Svá slova pronesl v pravou chvíli - v předvečer vstupu celého velkého evropského bloku do Unie. Jeho ledový dech sfouknul "pel naivity", jak se hezky psávalo v růžových románech. Jacques Chirac zastupuje zájmy francouzských firem, které hodlají kšeftovat s masovým vrahem Husajnem až do posledního zplynovaného Kurda. A nenechá jim kšefty ohrožovat nějakými naivisty, kteří se domnívají, že spojenecké závazky NATO se mají plnit, kšeft nekšeft.

Chirac se asi nechal unést a mluvil rychleji, než přemýšlel, jak to u nás měl ve zvyku politický nebožtík Miloš Zeman. Ale i on vždy vyzvracel upřímnost, i Chirac byl upřímný, když z něho lítala nenávistná slova. Je třeba si uvědomit, co nás v Unii čeká - žádné líbánky. Chiracové budou nás chtít postavit do haptáku na appelplacu. Ovšem obecná lidská zkušenost praví - v takových situacích je třeba se držet primární zásady: neposrat se.
Chvála bohu, a je třeba to opakovat, vláda Vladimíra Špidly zachovala tvář a důstojnost a vychování (na rozdíl od pana Chiraca), a důstojně se zachovala i v následujících hodinách.
Je dobře, že Chirac promluvil, jak promluvil. Přispěl k několikerému poučení.
1) Je třeba, aby země Visegrádu držely pohromadě - jejich reakce byla takřka totožná, a to je moc dobře. Máme společnou zkušenost, řešíme podobné problémy, tudíž nás mnohé spojuje.
2) Unijní Evropa je složitý organismus. Chirac reprezentuje jednu část - a je třeba hledat spojence z jiných částí.
3) Poučné je i poznání z vnitropolitické scény. Na šokující Chiracova slova reagovaly politické strany v podstatě shodně - s výjimkou komunistů. Rozměry jejich podlosti skutečně rvou oči: jen oni jsou zvyklí střídat nacionalismus s internacionalismem s hbitostí, s jakou vekslák vymění v ruličce pětku za kilo. Tentokrát jsou internacionalisty a hájí myšlenku Evropské unie a na jejich rudém praporu momentálně zazáří dvanáct hvězdiček. Da zdravstvujet tovarišč Širak! Věru bych nebyl rád v kůži komunistického voliče - v rozhodující chvíli, před urnou, bych nevěděl, odkud vítr vane a do jaké díry skočit.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Redakce Neviditelného psa se rozhodla zrušit komentáře ke článkům, protože míra vulgarity zde překročila míru snesitelnosti.