Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 20.2.2003
Svátek má Oldřich
  Výběr z vydání
 >VOJENSTVÍ: Zbraň 21 století
 >AMERIKOU: Vzpomínka na Zbiroh (1)
 >ZE ŽIVOTA: Šetřit se musí! Ať to stojí co chce!
 >POLITIKA: Političtí sebevrazi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výhody staromládeneckého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Blíží se jaro
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Tragédie národa
 >FEJETON: Ať žije HUPS!
 >TÉMA: Máte mobil? Vědí o vás!
 >POOHLÉDNUTÍ: Život jako náhoda? (dokončení)
 >NÁZOR: Proč budu hlasovat proti vstupu do EU II.
 >NÁZOR: Totalita bude bita?
 >GLOSA: Křesťanský metr po Svobodovsku
 >PRAVIDELNĚ MEJLEM: Neff likviduje svobodnou diskusi.
 >ZDRAVÍ: Mozková mrtvice (CMP)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
20.2. Penzista z Vysočiny na válečné stezce
(eff)

Miloš Zeman vykopal válečnou sekeru - tak se dá vysvětlit jeho dnešní výrok, že "za současného vedení sociální demokracie se přímé volby prezidenta nezúčastní". Přímá volba se totiž zvolna dostává na pořad dne, když se ukázalo, že sociální demokracie není schopna vybrat kandidáta, který by byl přijatelný alespoň pro celou sociální demokracii. Přestože Vladimír Špidla hlásil po dlouhém a neveřejném výslechu Jana Sokola, že všichni hlasovali pro, schůzky se nezúčastnili všichni sociální demokraté. Zemanův výrok chápu takto: vyhoďte Špidlu a jeho lidi na příštím sjezdu strany, a já vás pak zachráním. Od pátku za týden uvidíme, jak bude na tuto výzvu reagovat sněmovna. Pokud prezidenta zvolí, pak asi Zeman zůstane na Vysočině dlouho. Pokud nezvolí, vyplujeme do velmi neklidných vod. Bárka sociální demokracie by taky plavbu nemusela přežít - také podle dnešních výsledků veřejného mínění je až druhá za ODS, dotahují ji komunisté, lidovci mají svých osm a unie se pohybuje hluboko v údolí politické smrti s jedním a půl procenta.

Zemanova kandidatura není špatný nápad. Dosavadní průběh voleb se dá shrnout asi takto: neprosadila se koncepce upytlíkovaného kandidáta. Snaha by byla, ale různé skupiny si představují to pytlíkování jinak. Jan Sokol je bezpochyby taky "kandidát z klobouku", ale tentokrát se aspoň hraje na jednotu vládní koalice. Pokud tedy ani 28. února upytlíkovaný kandidát neprojde, pak by do soutěže měly vstoupit jen skutečně silné kubatury, a ty jsou na okruhu jen dvě, Václav Klaus a Miloš Zeman.
Což nutně neznamená, že by měla být zavedena přímá volba.
Za stavu obecné neshody je totiž přímá volba jen zdánlivě schůdné řešení - na systému přímé volby by se totiž poslanci a senátoři museli nejdřív shodnout, a schválit ji ústavní většinou, což není pro tento parlament snadné sousto ke spolknutí!
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku