Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 20.2.2003
Svátek má Oldřich
  Výběr z vydání
 >VOJENSTVÍ: Zbraň 21 století
 >AMERIKOU: Vzpomínka na Zbiroh (1)
 >ZE ŽIVOTA: Šetřit se musí! Ať to stojí co chce!
 >POLITIKA: Političtí sebevrazi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výhody staromládeneckého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Blíží se jaro
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Tragédie národa
 >FEJETON: Ať žije HUPS!
 >TÉMA: Máte mobil? Vědí o vás!
 >POOHLÉDNUTÍ: Život jako náhoda? (dokončení)
 >NÁZOR: Proč budu hlasovat proti vstupu do EU II.
 >NÁZOR: Totalita bude bita?
 >GLOSA: Křesťanský metr po Svobodovsku
 >PRAVIDELNĚ MEJLEM: Neff likviduje svobodnou diskusi.
 >ZDRAVÍ: Mozková mrtvice (CMP)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
20.2. TÉMA: Máte mobil? Vědí o vás!
Jakub Mračno

Zneužití schopnosti operátora lokalizovat majitele telefonu není nemožné Sledovat dnes pohyb zločince, nebo pohřešované osoby není složité, když má dotyčný u sebe zapnutý mobilní telefon. Tento fakt se dá využít ku prospěchu společnosti, tento týden například přispěl k nalezení děvčete, které si chtělo vzít život. Ten mu zachránil právě lokalizovaný mobil.

Praha - Mobilní telefony v podstatě po celou dobu provozu ukazují s různou přesností svou polohu a tím i polohu nositele. Nedá se tohoto faktu zneužít? Chrání uživatele mobilů zákony a technické prostředky dostatečně? "Mobilní telefon se dá využít ke sledování pohybu lidí," potvrdil soudní znalec Vladimír Smejkal.
Princip je poměrně prostý. "Každý mobilní telefon si sám hledá nejbližší zařízení, ke kterému se v rámci sítě hlásí," popsal Smejkal. Hustota rozmístění antén, a tím i přesnost určení pozice, se ale liší. "Ve městě, kde jsou antény na každé druhé střeše, je možné určit polohu například na horní či spodní konec Václavského náměstí," upřesnil. Když je ale velká plocha pokryta jen jednou anténou, lze zjistit jen přítomnost člověka v této oblasti. "Vypnutý mobil, nebo satelitní telefon ale samozřejmě sledovat nelze," dodal Smejkal.
Policie může v praxi využít tuto možnost jak pro hledání zločinců, tak i pohřešovaných lidí. "Pokud jde o trestnou činnost, dává k vyhledání pozice svolení státní zástupce nebo obvodní soud," vysvětlila Iva Knolová z tiskového oddělení pražské policejní správy. "Když jde o vyhledání pohřešované osoby, musí mít policie potvrzení zákonného zástupce u nezletilých případně nejbližšího rodinného příslušníka u dospělých," doplnila Knolová. V takovém případě ale policie vždy zkoumá všechny okolnosti. "Samozřejmě, že musíme vědět, jestli například muž nehledá svou manželku, která se před ním ze strachu skrývá nebo podobně," uzavřela mluvčí. V případech, kdy hrozí prodlení, je podle soudního znalce Smejkala možné vyhledat mobil aktuálně a teprve potom dodat povolení od soudu.
Každá technická vymoženost byla v historii zneužita, co mobily? Podle odborníků, které jsme oslovili, by se takový člověk musel dostat do interní sítě mobilního operátora. A to buď osobně do některé centrály, nebo kdyby uplatil někoho z obsluhujících. "Přístup má v současné době již jen pár lidí a jakýkoli přístup do databáze v ní zůstává přesně zaznamenán," vysvětlil technik jednoho z operátorů, jenž si nepřál být jmenován.
Poslední možností jsou internetoví koumesové. "Hodně schopný hacker by to možná dokázal, ale pravděpodobnost je mizivá," uzavřel náš zdroj.

Článek je publikován s povolením Večerníku Praha, pro který byl napsán.
http://www.vlp.cz/stred/vecernik_praha/
http://www.vecernik-praha.cz/


Další články tohoto autora:
Jakub Mračno

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku