Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 22.2.2003
Svátek má Petr
  Výběr z vydání
 >POOHLÉDNUTÍ: Rozhořčené ovce
 >FEJETON: Mercedes místo mamuta
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vítězný Únor očima pamětníků
 >POLITIKA: Krize a krizičky v NATO
 >REAKCE: Mráz přichází z Paříže?
 >PRAHA: Bude magistrála užší?
 >POLITIKA: Ještě prezidentská volba.
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POLITIKA: Appeasement a pacifismus vs dopady vojenských zásahů USA
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (8)
 >AMERIKOU: Vzpomínka na Zbiroh (2)
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Závada není na vašem přijímači
 >REAKCE: Proč pokud, pane Pehe?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kterak naletět podvodníkům
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak havrani louskají ořechy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Pražský chodec  
 
22.2. PRAHA: Bude magistrála užší?
Večerník Praha

Přeložením hlavní dopravní tepny nad Muzeem chce radnice otrávit řidiče zácpami Radnice plánuje do budoucna přesunout obousměrný provoz severojižní magistrály na současnou horní půlku tepny - za budovu Národního muzea. Jak bude průjezd centrem Prahy vypadat po takové redukci pražské dopravní tepny? Zřejmě se vytvoří nekonečné fronty. Ale to je prý v pořádku - zácpy donutí Pražany nechat auta doma.

JITKA EISENHAMMEROVÁ

Praha - Motoristům vjezd zakázán. Chcete-li do centra, jedině městskou hromadnou dopravou! Taková je zřejmě vize zastupitelů hlavního města, kteří během několika let plánují odklonit hustý automobilový provoz z centra metropole.
"Hlavní motivací není, aby se zpříjemnil průjezd centrem metropole. Chceme, aby cestující více využívali městskou hromadnou dopravu," řekl radní Radovan Šteiner, do jehož kompetence doprava spadá. Kdo se vydá do centra autem, bude muset zřejmě počítat s časovou prodlevou. Představy vedení pražské radnice jsou takové, že se lidé rádi vyhnou dopravním zácpám a využijí rychlejší městskou hromadnou dopravu.
"Všichni víme, jak je magistrála ucpaná. Jak ale lidi donutit ke změně způsobu cestování? Jedině pokud budou mít lepší podmínky, třeba záchytná parkoviště," řekla Eva Miklíková z pražské policie. Zúžení magistrály připadá v úvahu jedině po dostavbě severozápadního okruhu okolo Prahy. "Situace by měla vypadat tak, že v každém směru by na magistrále měly fungovat dva pruhy, jeden z nich by měl být vyhrazen pro parkování. Chceme vybudovat podobný bulvár, jako je Vinohradská," vyjádřil představu Radovan Šteiner. V souvislosti s úpravou magistrály by se pak na Václavské náměstí měla vrátit tramvajová doprava. "Bylo by vhodné propojit tramvajemi Vinohradskou směrem k Jindřišské a Vodičkově, ale ne dále," uvedl radní.
V prostoru pod muzeem by se měly rozšířit Havlíčkovy sady, do zúžené magistrály by i nadále měly ústit ostatní ulice. "Na dalších světelných křižovatkách nebude problém se zácpami, protože část automobilového provozu se přesune na dobudovaný městský okruh," trvá na své představě Šteiner. Odborníci na pražskou dopravu jsou ale skeptičtější. "Bude asi trvat, než si lidé zvyknou na okruh, je pravděpodobné, že se zácpám nevyhneme," tvrdí Daniel Heřman z infoservisu ÚAMK. S představami magistrátu se shodují zástupci ekologického hnutí Oživení. "Magistrála sice bude ucpaná, ale provoz v době povodní naopak ukázal, že se zvýšila přepravní kapacita. A to i když se tvořily kolony, protože jeden jízdní pruh byl vyhrazen pro autobusy městské hromadné dopravy," argumentoval Petr Štěpánek z ekologického hnutí Oživení a dodal, že vybudování podobných okruhů v zahraničí je naprosto běžné.
Představy magistrátu o tom, že se rozsáhlá změna v pražské dopravě uskuteční v horizontu nejdříve pěti let, jsou podle něj nepřijatelné. "Chceme, aby se s přestavbou magistrály začalo hned, máme listinu s podpisy 7800 Pražanů, předáme ji Radě hlavního města Prahy. Tento návrh již iniciovalo hnutí Pražské matky a Děti země před patnácti lety," sdělil Štěpánek.

Co soudíte o plánech magistrátu na přeložení magistrály? Naštvala vás? Líbí se vám? Máte jiný názor? Pište na adresu redakce Římská 14, 120 85 Praha 2 (heslo magistrála) nebo mailujte na adresu redakce@vecerka.cz

Článek je publikován s povolením Večerníku Praha, pro který byl napsán.
http://www.vlp.cz/stred/vecernik_praha/
http://www.vecernik-praha.cz/


Další články tohoto autora:
Večerník Praha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku