Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 24.2.2003
Svátek má Matěj
  Výběr z vydání
 >FEJETON: O úplně cizích jazycích
 >ŠKOLSTVÍ: Bezzubá stávka
 >OHLAS:Jména a příběhy, také jedna vražda
 >POLITIKA: Kandidát na prezidenta Jan Sokol a jeho magisterský diplom
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jaro na krku, učme se smyky!
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes nakupující v trafice noviny
 >TV 3: Když dva dělají totéž, není to totéž
 >ROZŠÍŘENÍ: Finanční rozšíření EU
 >REAKCE: K prezidentskému kandidátovi
 >ZE ŽIVOTA: Kapsářské finty, aneb jak Vám ulehčit od majetku
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Irák jako katalyzátor
 >POLITIKA: Irák a dobrá zpráva o stavu světa
 >ŽIVOT: Odlišní lidé
 >ŽIVOT: Slabší, vozte si padák
 >POOHLÉDNUTÍ: Rozhořčené ovce

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
24.2. Odposlechová technologie pro každého
(eff)

Obavy před elektronickým "uchem" se staly trvalou součástí života každého, kdo o něčem rozhoduje, ať jde o záležitosti politické, hospodářské, vojenské. Naše společnost je na toto téma možná ještě citlivější než společnosti jiné - odposlechy v rukou někdejší Státní bezpečnosti byly mocným nástrojem k zásahu do osudů lidí. Ovšem ani demokratický režim se odposlechů nevzdal - připomeňme skandál z roku 1995, kdy lidovec Pavel Severa prozradil, že BIS nárokuje deset miliónu korun na "prostorové odposlechy". Odposlouchávací skandál tu a tam rozčeří vlnu veřejného zájmu - odposlechová zařízení se stala rekvizitou i v temné hře kolem zámku Štiřín. Nu a poslední příspěvek do sbírky odposlechových rozruchů vložil poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Ve čtvrtek oznámil ve sněmovně, že ho kdosi odposlouchával v jeho poslanecké kanceláři v Rakovníku. Předminulý týden tam jednal na téma "likvidace a podpora včelaření" a kdosi mu nahrál do záznamníku minutový úryvek z dialogu o včelstvech. Vlastimil Tlustý rozumně z věci nedělá skandál, prostě upozorňuje na fakt, na cosi, co se přihodilo. Navíc není vyloučeno, že si rozhovor omylem nahrál do záznamníku sám - technicky je to možné. Bylo by dobře ale upozornit i na další fakta. Možná, že široká veřejnost netuší, do jaké míry je odposlouchávací technika běžná věc. Diktafon k nahrávání telefonních hovorů stojí 2500 Kč. Za stejnou cenu pořídíte odposlech pevné linky, maskovaný v telefonním konektoru. Věcička funguje jen při zvednutém sluchátku, při vyvěšeném sluchátku lze sledovat celý prostor kolem telefonu. Hovory se přenášejí do vzdálenosti 100 metrů. Hlas vám nestačí? Kupte si špionážní vysílací kameru, ani takový nákup vás nesrazí na kolena, souprava stojí 4500 Kč. Dá se to pořídit mnohem levněji. Stačí se na př. podívat na stránku www.ha.cz.

"V naší společnosti bohužel stále přetrvává nešvar rozkrádání majetku firmy u které jsem zaměstnán," píše se na úvodní stránce webové prezentace firmy SPY, která je jedna z mnohých specialistů na tento sortiment. A hned si vzpomeneme na nedávný skandál z České televize, kdy nyní už vyštvaný ředitel Jiří Balvín se pokusil pomocí takové techniky odhalit, kdo na "Kavkách" načerno kopíruje video. Veřejná nelibost se obrátila proti Balvínovi - nechuť proti odposlechům je u nás větší, než nechuť proti zlodějně. Odposlech, to je "špinavá estébácká praktika", kdežto zlodějna, zvláště pak v post-socialistickém podniku, je "normální", obecně tolerovaná činnost.

Jak se tedy k odposlechu "stavět"? Je to bohužel součást našeho života, ať se nám to líbí nebo nelíbí. Zabránit se jí nedá, omezit půsoobnost jistě ano. Je to jako se vším, co se týká dopadů technologií na naše životy.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku