Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 25.2.2003
Svátek má Liliana
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Bankovní terorismus
 >TÉMA: Irák - o čem se málo mluví
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Jakého prezidenta?
 >POLITIKA: Prezidentem na vedlejšák?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ještě k odposlouchávaným telefónům
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak jsem učil Barta chytrosti
 >ARCHITEKTURA: Praha má nové náměstí
 >POLITIKA: Václav Klaus, hlavní pretendent role českého prezidenta
 >HUDBA A ZVUK: Hudba v obchodě
 >TELEFON: Slyším!
 >BLIZZARD 2003:Zpráva o sněhu a solidaritě
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Bijte, bijte -Gala- do hlavy
 >EKONOMIKA: Období pesimismu je obvykle nákupní příležitostí
 >GLOSA: Odposlech? Spíš jen hloupost poslanců
 >KOMENTÁŘ: Poslanci a mobily

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
25.2. Eurofederalista Jan Sokol a jeho názorová klišé
(nov)

Včerejší Lidové noviny přinesly rozhovor s Janem Sokolem, koaličním kandidátem na úřad prezidenta, který má velkou šanci, že v páteční třetí volbě bude zvolen. Jan Sokol se projevil jako mnohem vyhraněnější eurofederalista než všichni koaliční politici dohromady, takže v případě jeho zvolení čeští eurofederalisté významně posílí a získají lídra přímo v hlavě státu.

Chci společnou evropskou vládu a vůbec jsem federalista, uvedl Jan Sokol. Přitom argumentoval názorovými klišé, které jsou u člověka jeho erudice zarážející. Vyjádřil se v tom smyslu, že ani 50 let evropského míru není zárukou do budoucnosti a že podle dějin soupeření států vede k válce a že od 19. století je jasné, že předchozí uspořádání Evropy nedokáže válkám zabránit. To je hlavní důvod, proč potřebujeme federaci, cituji.
S tímto názorovým klišé se dá snadno polemizovat. Po napoleonských válkách se téměř 100 let Evropa úspěšně vyhnula všeobecné válce a to díky "Alianci čtyř" uzavřené v rámci Vídeňského mírového kongresu, přičemž tato aliance se ukázala být mnohem účinnější než všechny systémy kolektivní bezpečnosti 20. století. A federace pak vůbec není žádným všelékem - viz občanskou válku v USA.
Podle amerického politologa H. Kissingera spíše rozhoduje společné chápání legitimity, tedy kompatibilita právních norem, ekonomiky a státního uspořádání, čehož Evropa již dosáhla a k čemuž nepotřebuje federaci. Naopak kompatibilita ekonomická a právní chyběla americkému Jihu a Severu a přes federativní uspořádání vedla k občanské válce.

Na otázku, zda by souhlasil s útokem na Irák, kdyby proběhl se souhlasem RB OSN, koaliční kandidát odpověděl: Jistě. Musí mít formu kolektivní akce shody demokratických států. Bohužel i toto je názorové klišé, typické pro jistou skupinu intelektuálů a především vůdčích, rozuměj francouzsko-německých, politiků EU. Jeho bezobsažnost zaklínací mantry vyplyne z faktu, že jenom 16 % členských států OSN jsou demokracie a že, kupříkladu, dalším předsedou ženevské komise OSN pro odzbrojení se má stát - Kaddáfího Libye! Nu a současným členem RB je i Sýrie, která za ilegální obchod s iráckou naftou přes své ropovody inkasuje až miliardu dolarů ročně, takže není od věci představa, že pokud Husajnův režim přežije, vystřídá jeho zástupce Sýrii v té Radě bezpečnosti, na níž lidé jako Jan Sokol tolik spoléhají.

Když se EU v padesátých letech zakládala, tak měli všichni v živé paměti hrůzy 2. světové války. Byli zkroušeni z toho, co Evropa napáchala... a pochopili, že se každý musí trochu omezit. To je začátek Evropské unie, také uvedl Jan Sokol v rozhovoru. Zní to sice krásně a humánně, ale není to bohužel pravda - Montánní unie, jak zněl úřední název Evropského společenství uhlí a oceli, z něhož se vyvinula dnešní EU, se ustavila v roce 1952 z ryze ekonomických důvodů. To, co koaliční kandidát o vzniku EU řekl, už ani není názorové klišé, ale účelový výklad dějin podle vlastní iluze.

Nechť má Jan Sokol své názory - aby EU směřovala ke společné zahraniční politice a jednou i ke společné obraně, měla evropskou vládu na základě evropské ústavy a prezidenta v čele, avšak takto vyhraněný postoj a iluzivní výklad dějin Evropy by měli mít při páteční volbě volitelé přednostně na zřeteli - a nikoli dohady o pravosti jeho diplomu či údajně vstřícný vztah k sudetským Němcům.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku