Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 27.2.2003
Svátek má Alexandr
  Výběr z vydání
 >AMERIKOU: Vzpomínka na Zbiroh (3)
 >LIDÉ: Osud manželky
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pes, který sám sebe nekouše
 >IZRAEL: Do Osvěčimi - pro vzájemné pochopení
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Potíže se sýrem
 >PSÍ PŘÍHODY: Chvála otvírače na konzervy
 >ŽERTY S MÝTY: O bájných robotech (2)
 >FEJETON: Síla výchovy
 >NÁZOR: Špidlův nový styl
 >TÉMA: Další volba prezidenta je za dveřmi.
 >TÉMA: Studentská volba presidenta?
 >GLOSA: Smutek zachvacuje moji duši.
 >FEJETON: To bejvaly zimy!!
 >VÝSTAVA: Nevyčerpatelný archiv Václava Chocholy
 >ZDRAVÍ: Dětská řeč a rodina

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
27.2. Televizní fiasko bez přímého přenosu
(eff)

To, co se děje v parlamentu ve velkém, dělo se v Radě České televize v malém. Dvanáct přítomných radní (třináctý je v cizině) mělo volit mezi šesti kandidáty. Do druhého kola se dostala Jana Kasalová a Jiří Franc; Kasalová ale dostala jen 8 hlasů, Franc 1 a tři hlasy byly neplatné. Přitom dva hlasy chyběly Kasalové ke zvolení.

Těžko si nevzpomenout na volbu prezidenta. Zdá se, že společnost zachvátila stejná nemoc: hledá se člověk, který by vyhověl všem, a protože každý je jiný, nikdo nevyhoví nikomu.

Dalo by se tedy čekat, že do čela státu se dostane těžký bombarďák - v našich poměrech by se dalo uvažovat o dvou mužích tohoto typu, o Václavovi Klausovi a Milošovi Zemanovi. To, že se vůbec uvažovalo o muži typu Jaroslava Bureše, to je zdrcující výpověď o klimatu v naší zemi.

Ale vraťme se k volbě televizního ředitele. Je to funkce s obrovským vlivem, disponuje čtyřmi a půl miliardami korun ročního rozpočtu. Osobnost generálního ředitele? Musí to být člověk se schopnostmi manažera, politika, ekonoma i umělce. Navíc, musí se ujmout instituce vnitřně rozložené, demoralizované, rozdrobené na jednotlivé ostrůvky osobních zájmů. Jeho pravomoci jsou - navíc - značně omezené, bude vystaven tlakům politickým i protichůdným tlakům ze strany zaměstnanců.

Janu Kasalovou osobně znám, vážím si jí - ale nedovedu si představit, jak by v téhle jámě lvové obstála. Myslím, že unikla hrobníkovi z lopaty (velmi, velmi obrazně řečeno, dnes už se naštěstí z funkce neodchází do profesního hrobu, zpravidla se z ní odlétá na zlatém padáku do soukromého sektoru). Jiřího France neznám, nikdy jsem o něm neslyšel. Asi je to moje chyba, omlouvám se.

Rada se 12.3. sejde k novému pokusu - třeba se vzedme k činu, jako se možná vzedme k činu zítra parlament. Hrozí jí rozpuštění (musí zvolit nového ředitele do tří měsíce od 27.11. 2001, kdy z důvodů ne zcela jasných odvolala Jiřího Balvína), je tedy pod větším tlakem, než parlament, kterému nehrozí nic, i když v prezidentské frašce bude pokračovat ve čtvrté či en-té volbě. Takže asi jakéhosi generálního ředitele vyprodukuje. Ten ale s největší pravděpodobností bude pouhým dlaždičem, dláždícím ke konečnému řešení - totiž k částečné privatizaci a totální přestavbě televize veřejné služby.

K tomu ostatně dojde tak jako tak s nástupem digitální televize - který je momentálně, podezírám, uměle bržděn, ale to je zase jiná historie.
Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku