Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 1.3.2003
Svátek má Bedřich
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Proč na Irák tlačí anglosaské země
 >LIDŠTINY: O věcech všedních
 >NÁZOR: Je komunismus nebezpečný ?
 >ZAMYŠLENÍ: C.O. budeme dělat, až spadne -antonová- bomba?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z deníčku Moby Dicka ...
 >REAKCE: Muž s poctivým obličejem
 >ZDRAVÍ: Kouření
 >INFO: Stanovisko ke vstupu do EU
 >28.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Starat se o svou zemi a svůj lid
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (9)
 >POLITIKA: Proč volit Václava Klause
 >POLITIKA: Otevřený dopis Konzervativní strany Václavu Havlovi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: To byla rána!
 >PSÍ PŘÍHODY: K vrcholům negalantnosti
 >FEJETON: Tajemství ženy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
1.3. ZDRAVÍ: Kouření
www.medicina.cz

V prvním období, kdy se tabák dostal do Evropy, byl doporučován jako lék s uklidňujícím účinkem. Také Indiáni používali tabák i jako lék, např. proti bolestem zubů, kdy jej vtírali do dásní, nebo při bolestech hlavy či proti některým infekčním chorobám.

Postupně však bylo zjištěno toxické působení alkaloidů obsažených v tabáku. Při kouření tabáku se vytváří závislost především na nikotinu. Působením této látky může dojít k akutní otravě, která se projevuje zblednutím, bolestmi hlavy, závratěmi, studeným potem, zvracením. V těžších případech dochází i k psychickým poruchám, spojeným s poruchami vědomí. Otrava nemá dlouhé trvání a potíže zanedlouho odezní.

Působením nikotinu může docházet i k chronické otravě. Vede k ní dlouhodobé kouření tabáku. Škody na lidském organismu nepůsobí jen nikotin, ale i ostatní látky obsažené v tabáku. Nejvíce ohroženy jsou dýchací cesty. Protože v tabákovém kouři jsou obsaženy též rakovinotvorné látky, je nebezpečí vzniku rakoviny dýchacích cest. Časté jsou chronické záněty průdušek u kuřáků a onemocnění srdce, které je nadměrně zatěžováno a namáháno. Onemocnění srdečního a cévního systému jsou nejčastější příčinou úmrtí u mužů i u žen a rakovina plic se v poslední době stala častější příčinou úmrtí než rakovina prsu.

S kouřením se běžně začíná již v mladém věku, i kolem deseti let. Ve školách se kouření stává závažným problémem věkových skupin jednak kolem 10 let, jednak mezi 13.–14. rokem. V tomto vyšším věku se o kouření zajímají především děvčata. Na vznik kouření má velký vliv rodina – děti z nekuřáckých rodin kouří méně často. Ukázalo se, že na kouření dětí má větší vliv matka kuřačka než kuřák otec. Podle průzkumů provedených na středních školách a učilištích se ukázalo, že nejméně se kouří na gymnáziích a nejvíce v učilištích, kde téměř nenajdete nekuřáka.

Zvláštní problém představují ženy kuřačky. Kouření žen se u nás rozmohlo až po druhé světové válce, byly i doby, kdy se u nás považovalo kouření žen na ulici za neslušné, nebo alespoň nevhodné. Kouření je pro ženy rizikovým faktorem zvláště v těhotenství, kdy se u kuřaček pozoruje zvýšený počet potratů či častější nedonošenost plodu.

Mnoho kuřáků dokáže zanechat svého návyku, některým je třeba pomoci. Záleží jednak na tom, jak silná závislost se vytvořila, jednak na osobnosti kuřáka. Při dlouhodobém užívání tabáku se vytvoří závislost především na alkaloid nikotin, a to závislost jak psychická, tak i somatická. Psychická nutí kuřáka, aby nadále kouřil, jinak má pocit, že mu něco chybí, je nervózní. Vytvoření somatické závislosti se výrazně projeví až při vynechání kouření – objeví se abstinenční příznaky různé intenzity: bolesti hlavy, nespavost, nechutenství, nesoustředěnost, snížení aktivity.

Obvykle se tvrdí, že přestat kouřit je velmi obtížné, ale podle statistik až šedesát procent odvyklých kuřáků tvrdí, že to bylo mnohem snazší, než očekávali.

Další informace naleznete zde
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku