Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 1.3.2003
Svátek má Bedřich
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Proč na Irák tlačí anglosaské země
 >LIDŠTINY: O věcech všedních
 >NÁZOR: Je komunismus nebezpečný ?
 >ZAMYŠLENÍ: C.O. budeme dělat, až spadne -antonová- bomba?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z deníčku Moby Dicka ...
 >REAKCE: Muž s poctivým obličejem
 >ZDRAVÍ: Kouření
 >INFO: Stanovisko ke vstupu do EU
 >28.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Starat se o svou zemi a svůj lid
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (9)
 >POLITIKA: Proč volit Václava Klause
 >POLITIKA: Otevřený dopis Konzervativní strany Václavu Havlovi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: To byla rána!
 >PSÍ PŘÍHODY: K vrcholům negalantnosti
 >FEJETON: Tajemství ženy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
1.3. Václav Klaus prezidentem, a co bude dál
(eff)

Václav Klaus zvítězil v třetím kole třetího pokusu o zvolení prezidenta, o jeden jediný hlas nad limit, skórem 142; to je úspěch, neboť Václav Havel posledně zvítězil takříkajíc natvrdo. Toto těsné vítězství ukazuje, že především zvítězila odpovědnost a soudnost Parlamentu, kde jedni i druzí i třetí museli leccos překousnout, aby volili jak volili: prostě dnes chtěli zvolit prezidenta, třebaže věděli, že nevolba by byla pro mnohé z nich přinejmenším pohodlnější. Nikdy se nedozvíme, kolik volitelů volilo menší zlo - ale je třeba ocenit, že za to větší zlo pokládali nezvolení nikoho, tedy chaos, nejistotu, nepořádek. Měli bychom to ocenit, u všech.

V následujících dnech se budeme bavit hrou "na viníka". Kdo dostal Klause na hrad? Spiknutí ODS-KSČM? Nebo nesvornost koalice a sociální demokracie zvlášť?
Napsal jsem na tomto místě před první volbou, že volba Petra Pitharta je testem inteligence sociální demokracie. Z jejího hlediska byl Petr Pithart ideální volbou. Sociální demokracie však byla v moci šílených představ vysílaných z Vysočiny a transmitovaný pány Grégrem a Šloufem. Za trojnásobné fiasko tedy může vděčit sociální demokracie jen a výhradně příteli Milošovi Zemanovi, který zinscenoval prohru Petra Pitharta, způsobil nesmysl s "referendem" a nakonec potupně prchl z Hradu, když prohrál, co mohl. Ovšem ten, kdo se nechá udyndat do představ lunatikových, neslyne velkou inteligencí - a to, bohužel, platí o sociální demokracii.

Společný koaliční kandidát nastoupil až do třetí volby - mohl jím být už v první volbě Petr Pithart. Nu, nebyl, stal se jím až Jan Sokol. Dnes už víme, že to bylo - osudově - pozdě. Jan Sokol, při všech svých nemalých kvalitách, nepřesvědčil, že on je ten pravý. Je to jistě vynikající muž, jenže funkce hlavy státu se neuděluje, jako ve škole se uděluje do notýsku medvídek za dobré chování. Přišel pozdě, a jeho kvality - přičemž tolerance patří k těm nejlepším - byly účelově pokrouceny a obráceny proti němu: viz tanečky kolem jeho údajném spojenectví se sudetskými Němci. Aby k tomuto nedošlo, to by musel být v politice dlouhodobě a soustavně. Což nebyl a není, on je ten čestný muž, který přiloží ruku k dílu, když usoudí, že je třeba.

Osud Špidlovy vlády je teď na váhách. Ke střetu uvnitř sociální demokracie dojít nutně musí. Pokud má Špidla v poklopci víc než větry, zatočí se Zemanovými pohrobky, protože ti jeho prohru zavinili. Jen pak zvítězí na nastávajícím stranickém sjezdu (ke střetu musí dojít před ním, ne na něm a po něm). Sama ODS a konkrétně Václav Klaus ale nyní asi nemají zájem na změně vlády a na rizicích spojených s předčasnými volbami. Kdo by chtěl předčasné volby? Rozložená sociální demokracie? Unie, s preferencemi hluboko pod čarou ponoru? Lidovci se stabilními sedmi, osmi procenty, a teď se stigmatem poražených?

Že by ODS? A komunisté?
Jak ODS, tak komunisté se budou muset vyrovnat se vzájemnou vazbou ve volbě Václava Klause. To není nic, co zmizí po prvním dešti. Osobně nechápu, proč do toho komunisté šli, tak se exponovali, že se Grebeníček musel vyšvihnout na řečnickou tribunu ve sněmovně jako vůbec první! ODS spojenectví přežije snadno, vítěz snadno vysvětlí, proč se spolčil a s kým se spolčil. Horší to bude mít spolčenec, a po nějaké době se může ukázat, že hlavním poraženým byli právě komunisté, až nedokáží vysvětlit svým voličům, že oni jako příznivci Václava Klause jsou ještě komunisty, ochránci odkazu Klementa Gottwalda, Stalina, Lenina, Dzeržinského, a jak se všichni ti vrazi jmenují. Chválobohu, že je to jejich starost.

Vztahy se světem asi budou jiné, než bývaly. Václav Havel byl respektován jinak, než kdy bude Klaus. Byl brán za jednoho z duchovních vůdců světa, a to se sotva kdy ještě nějakému Čechovi podaří. Na českého prezidenta ale čekají velké, byť neokázalé úkoly v nejbližším období, před, při a po vstupu do EU. Držka Chirac nám dal lekci - zemanovsky odevřhubně nám sdělil co si v Evropě myslí i jiní potentáti - zavřohubně. Díky za to! aspoň víme, jak na tom jsme. Zřejmě i tohle hrálo při páteční volbě roli. Při vší úctě, proti hulvátovi Chiracovi a jemu podobným je lépe postavit aroganta v hedvábné kravatě než citlivého katolíka v rádiovce.
Toto jsou všechno jen úvahy, napsané po skončení jendé volby, v pátek večer. Jendo je ale jisté, a když to píšu, cítím jakousi úzkost: to co se dnes odehrálo, to je jedna vteřina našich dějin.
Ondřej Neff

Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku