Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 4.3.2003
Svátek má Stela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Mýty a dozvuky prezidentské volby
 >POLITIKA: Který Klaus je prezidentem?
 >NÁŠ RYBNÍK: Co je loajalita je členům ODS jasné.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co slíbil Klaus?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Stačila chvilka nepozornosti
 >PSÍ PŘÍHODY: Jo tak tohle byla procházka
 >SPOLEČNOST: Zákaz tabákové reklamy
 >AMERIKOU: Vzpomínka na Zbiroh (4)
 >ARCHITEKTURA: Pohřbí památkáři skvělou kavárnu?
 >IRÁK: Logika vojenské intervence
 >EKONOMIKA: Důvěra a Irák
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >HUDBA A ZVUK: Mozartův efekt
 >POSTŘEH: O plesu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
4.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Co slíbil Klaus?
Jan Kovanic

Co slíbil Václav Klaus komunistům, že ho zvolili za prezidenta? Na to se ptají téměř všichni.

Ptal se redaktor veřejnoslužební České televize Šíma i v pátečním opakování pořadu Bez obalu: "Co slíbil Václav Klaus jako prezidentský kandidát za zavřenými dveřmi komunistům?" Ptal se tak pouhou půlhodinu před třetí volbou prezidenta!

Podobně se ptal pan předseda lidovců a zahraniční ministr Cyril Svoboda v nedělní Partii na komerční Primě.

To předseda senátorského Klubu otevřené demokracie Edvard Outrata otevřeně naříká, že parlament neobstál v tom zastavit „otevřenou spolupráci ODS a KSČM, kterou jsme nikdy předtím neviděli“. He? Parlament se rovná vládní koalice + 2 opoziční strany. "Parlament" podle Outraty má být pouze vládní koalice? A opozice nesmí hlasovat proti koalici? A kdo je proti vládě "spolupracuje s komunisty"???

Nespokojeně se ozval i vicepremiér a předseda US-DEU Petr Mareš. Prý by pro váhu prezidentského úřadu bylo lepší, kdyby nový prezident byl zvolen v přímé volbě a ne hlasy poslanců KSČM. No ale jak zajistit, aby Klause nevolili zase ti zpropadení komunističtí voliči?

K českým veřejnoprávcům, lidovcům, nezávislíkům a unionistům se přidal i některý zahraniční tisk. Berliner Zeitung (podle ČTK) píše, že "rozhodující byly hlasy komunistů. Arcikapitalista a ortodoxní levice - je to odporné spojení? Klaus neměl jinou volbu."

Je to vážně směšné. Přece nevolil Klaus komunisty, ale komunisti Klause! Teda asi, když byla volba tajná. Ale věří tomu i místopředseda KSČM Ransdorf, který, pokud se toto podezření potvrdí, je odhodlán se svou funkcí v tak proradné straně praštit.

To je opravdu dobrý zálud: Stále opakovat otázku "co slíbil Klaus komunistům?", až se z toho stane oznamovací věta: Klaus slíbil komunistům. Něco. A pokud možno "za zavřenými dveřmi". Protože nikdo neví co, tak je to přece důkaz, že jde o tajné spolčení. A slíbil, čili spolupracuje. Kolaboruje, čili je sám komunista!

Klause za "příchylnost" ke komunistům odsuzují skoro všichni - jedině sociální demokraté nápadně mlčí! Protože nejspíš právě uvnitř poslaneckého klubu ČSSD byla míra neloajality k vlastnímu kandidátovi - již tradičně - nejvyšší. A jste si jisti Kalouskem a spol. z lidovců, a jste si jisti unionistkou Haničkou, že tak počítáte "komunisty"? Václava Klause nezvolili komunisti - zvolilo ho 142 poslanců a senátorů - a to opravdu nebyli samí komunisté!

Ano, bylo by to směšné, kdyby se opět netvořila lidovecko/unionisticko/pseudonezávislá/veřejněbezprávní jednotná antiklausovská fronta, která chce dokázat, že Klaus rovná se komunista. Zatím jediní, kteří vytáhli komunisty do předsálí moci byli socialisté, když si usmysleli poctít KSČM místopředsednictvím poslanecké sněmovny.

Mimochodem - kdyby se v roce 1990 prosadila varianta většinových voleb, tak si komunisti ani neškrtli. Jenže v neveřejné debatě u jakéhosi neznámého kulatého stolu na začátku ledna 1990 se postavili komunisté proti. A vyjednávači Občanského fóra jejich nesouhlas akceptovali. Tito lidé po rozpadu OF skončili u sociálních demokratů, lidovců, nezávislých... - a dnes nejvíc křičí, že "komunisti volili Klause", který jim za to cosi slíbil.

Novácká Bobošíková se Klause rovnou zeptala: "A slíbil jste jim něco?" Nastupující prezident odvětil: "Bylo by to nedůstojné pro obě strany. Vědí, jaký jsem!"

Víme, jaký Klaus je. A budeme ho pečlivě sledovat a nemilosrdně drtit, pokud bude nespravedlivě vstřícný - ke komukoli! Jako prezident bude pod reflektorem médií.

Jenom hadi a baziliškové se budou i nadále pokrytecky skrývat pod neupřímnými úsměvy a zaplétat podlé pletichy - a podle sebe soudit jiné.

Nakonec ale Václav Klaus má, co si zasloužil. Před časem sám obvinil Tomáše Garrigua Masaryka z levičáctví a nepřímo až komunismu. Tatíček vrací úder! Takže ano - Klaus je komunista. Stejně jako TGM.

Psáno v Praze 3. března 2003


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku