Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 5.3.2003
Svátek má Kazimír
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Dvě poznámky o prezidentské volbě
 >NÁZOR: Jak se budí voliči
 >HISTORIE: Otazníky kolem Stalinovy smrti
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla V
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kamión velký jako Ritz
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak se žije s bolavým palcem od nohy
 >VTÍPEK: Globalizace a vědecký pokrok mění pohádky
 >MÉDIA: Klaus prezidentem mediálně
 >AMERIKOU: Vzpomínka na Zbiroh (5)
 >PACIFISTÉ: Negramotností proti válce
 >NÁZOR: Společenství chudých a pragmatický postup.
 >NÁZOR: Znovu o volbě
 >EKONOMIKA: Pozitivní výhled pro české dluhopisy
 >IRAK " Logika intervence
 >OHLAS: Záhada Klause a mojí dcery

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
5.3. OHLAS: Záhada Klause a mojí dcery
Kryštof Nový

(nedetektivní příběh nenapsaný Agathou Christie, ale vyřešený slečnou Marplovou)
Na základě včerejšího článku "prezident Klaus a komunisté" jsem se začal zamýšlet nad tím, proč vlastně nemám rád V Klause. Proč se neraduji jako většina národa? (jak nám tvrdí autor toho článku p. Blaha). Vrtalo mi to hlavou - a naštěstí mi při vyřešení této záhady pomohl nejsvéraznější detektiv - slečna Marplová.
Slečna Marplová vyřešila spoustu záhad tím, že si všímala podobností lidí a situací. Vražda nějakého člověka jí připomněla, jak její soused opustil manželku atd - a přišla na to, kdo je vrah. Takže i já použiji-li její metodu nemohu nevidět, že V. Klaus je svým chováním velmi podobný mé dceři. A tak vám něco prozradím o moji dceři.
Má osmiletá dcera je velice schopná a pracovitá. Je velmi milá a laskavá. Ve škole se dobře učí, je sportovně zdatná. Mamince pomáhá v kuchyni, mě na zahradě, stará se o své sourozence. Ale bohužel má i špatné vlastnosti. Když se rozzlobí (a to se jí stává dost často), tak je velice bezohledná. Neustále vyvolává problémy, protože má dojem, že se jí křivdí. Je přesvědčena, že pravdu má vždycky ona. Nedokáže prohrávat. Je přesvědčena, že pokud není něco podle ní, tak to není fér.
Možná si řeknete - takové dítě mám taky - co to sem ten popleta tahá. Ale věřte mi - tohle je něco trochu jiného, než u ostatních dětí (mám ještě dvě další a tak ten rozdíl vidím). Ta její povaha je opravdu nešťastná - ona má opravdu pocit, že je jí ubližováno, že se proti ní všichni spikli a že je jejím právem dosáhnout spravedlnosti (tj. vzít si všechno, co chce). Ta neschopnost přiznat chybu je opravdu zarážející.
Naštěstí je moje dcera ještě mladá a možná se mi podaří s tím něco udělat. Pokud ne - tak je mi jasné, že skončí jako její tetička (jejíž gen je nepochyby vinen touto její povahou). Ta když něco potřebuje - milejší osobu byste nenašli široko daleko. Hodná, vtipná, laskavá. Zkuste jí ale zkřížit cestu - stane se z ní bezohledná lvice a z vás strachy se třesoucí posera.

Takže podrobná analýza nám jasně ukazuje, proč nemám rád V. Klause. Je to kvůli tomu, že podobnými vlastnostmi jako on oplývá (nebo spíš trpí?) moje dcera a moje švagrová, ze které mám strach. Takže možná vůbec nejsem tak beznadějný případ - to se přece jistě dá spravit a já mohu být opět platným členem této společnosti a podporovatelem Strany a Hradu (a časem zřejmě i vlády). Jenže má provinění jsou mnohem strašnější. A mezi nejhorší patří to, že mám příliš bujnou fanatzii.
Občas si totiž představuju, jestli by má schopná a šikovná dcera byla dobrou političkou. Teď nemám na mysli "dobrou" ve smyslu "úspěšnou" - o tom při její inteligenci, výřečnosti a šarmu nemám nejmenší pochyby. Myslím tím, jestli by dělala věci prospěšné ostatním. A tady mám veliké pochyby. Při svých schopnostech by mohla dokázat mnoho dobrého. Jenže jsou tu právě ty její negativní vlastnosti.
Co kdyby se jí něco nepovedlo? Co kdyby měl někdo pocit, že za to nepovedené by měla nést důsledky? Co kdyby si dokonce někdo myslel, že už je jistým způsobem opotřebovaná, okoukaná, že má na krku příliš mnoho afér? Co kdyby jí to někdo dokonce řekl? A dokázal by jí to vůbec někdo řící do očí? (já tedy určitě ne - nerad bych skončil v očním sanatoriu).
Bojím se, že v takovém případě by podobné názory považovala za zradu. Možná dokonce za atentát. A se svými nepřáteli by se nemazala. To teda určitě ne!!!. Bojím se, že by byla schopná uzavřít smlouvu s kýmkoliv, jen aby ty zrádce potrestala - její smysl pro "spravedlnost" by ji v takovémto případě vedl k tomu nejpřísnějšímu trestu.
A tak by se možná i pokusila prosadit i změny ústavy a změny volebného systému - jen proto, aby její zrádcové zmizeli v propadlišti dějin. Možná ani pravomoce prezidenta by jí nebyly svaté - pokud by prezident byl spolčen s těmi zrádci. A to by ještě nebylo nejhorší. Jak tu svoji mršku znám, tak by se asi pokusila získat si na svou stranu veřejné mínění. Možná i s ředitelem nějaké mocné televize by se za tím účelem spolčila. Možná by se dokonce do čela jiné televize (která by dostatečně nevyzvedávala její genialitu) pokoušela dosadit neschopného ředitele za účelem její likvidace. Své názory a spojence by asi byla schopna měnit dost rychle, ale spousta slepě oddaných lidí by jí stále věřila. A já - já bych jí nejspíš taky věřil a omlouval a nadával bych všem, kteří by jí nefandili. Při pokusu o její sesazení bych možná i nějaký dojemný dopis napsal, četlo by se to na náměstích a lidé by plakali …
Už dost! Když člověk popustí uzdu své fantazii, tak ho napadnou hrozné věci. Zatím je moje dcera ještě malá. Zatím ještě nelže ani nepodvádí. Zatím neleze do řiti komunistům. Bude to zřejmě tím, že ještě neudělala žádné velké lumpárny. A tak může svoji energii ještě stále věnovat tomu, že se snaží dělat něco dobrého a hezkého - a nemusí ji věnovat tomu, aby zakryla a omluvila své minulé lumpárny. Doufám, že jí to vydrží.

Kryštof Nový

P.S. původně jsem toto zamyšlení plánoval jako polemiku s V.Blahou, ale nějak mi to uteklo. Vlastně toho ani příliš nelituju. Článek p. Blahy totiž nebylo něco, nad čím by se dalo smysluplně diskutovat. Byl to pouhý výkřik triumfu a poplivání prohravších. Stejně, jako tento můj článek je pouhým výkřikem zoufalství. Berte ho proto prosím se shovívavostí.
P.P.S. Kdysi jsem viděl takový vip: "Glum na hrad". Byl to špatný vtip. A tak teď člověk ovládnutý mocí a schopný čehokoliv pro to, aby svého Miláška získal navěky opravdu sedí na Hradě.


Další články tohoto autora:
Kryštof Nový

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku