Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.3.2003
Svátek má Miroslav
  Výběr z vydání
 >IRAK : Svědomí a mezinárodní právo
 >ČESKÁ TELEVIZE: Pocity a realita
 >POLITIKA: Obavy a znejistění.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo - nikdy nezapomeneme?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ transplantovaného penisu
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart objevil dveře
 >POLITIKA: Volby veřejné či tajné, aneb Co ví i Pitkin.
 >OHLAS: Veřejnoprávní média a volba prezidenta v úměře nepřímé.
 >INTERNET: Technologie ADSL padla na hubu už při startu
 >ZE ŽIVOTA KOČKY: O naší Fíce
 >O FILMU: Sonáta za okurky
 >FEJETON: Přírodovědecká pitva pana prezidenta
 >FEJETON: Sauna aneb Za všechno můžou židi
 >NÁZOR: Příliš mnoho otázek
 >CHTIP: Hvězdy, jaké jsou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
6.3. Poslední výkon originálního myslitele
(eff)

Originálním myslitelem byl a jím zůstal, tak soudí o Milošovi Zemanovi jeho stoupenec Petr Lachnit. Posledním myslitelským výkonem Miloše Zemana je rozhovor s Lidovými novinami, jeho první část vyšla ve středu. Titulek: Špidla a Gross musí odejít. To vzkazuje penzista z Vysočiny, který se vzdal politiky.

Bylo by to groteskní, kdyby věc nebyla vážná. Tato země stabilizovanou sociální demokracii potřebuje. V Neviditelném psu jsme toto tvrdili od jeho založení v roce 1996. Zdálo se, že Zeman chce straně naposledy prospět, když se vzdal předsednictví strany, ustoupil Vladimírovi Špidlovi (nejméně hloupému funkcionáři, podle jeho soudu) a po (slabém) vítězství ve volbách se stáhnul na Vysočinu. Jenže se nestáhl a od té chvíle nepřestal intrikovat a nepřestal pletichařit ve prospěch svého plánu na dosažení prezidentské funkce.

Miloš Zeman k smrti rád každého poučuje o inteligenci. Sám ale projevil zoufalý nedostatek úsudku. Vládnout se musí umět, to je jistě pravda, a v politice je třeba umět odhadnout, co je možné a co ne. Když teď vyčítá straně, že "30 procent poslanců se postavilo proti němu", pak má pravdu, ovšem on měl být penzista. Kdyby byl věrohodně odešel z politiky, byť na nějakou dobu, a kdyby se přestal do intrik míchat, velmi pravděpodobně by se na páteční inauguraci nyní chystal Petr Pithart. Což by bylo z hlediska vládní koalice ideální dosažitelné řešení. Jenže on věrohodný nebyl, on lhal, když veřejnost o svém odchodu ujišťoval - nikdy to nemyslel vážně. A teď otevřeně škodí, do té míry škodí, že to znepokojuje i lidi, kteří ho dosud podporovali.

Možná ale, že to bude mít nakonec pozitivní efekt. Možná, že ten tlak naučí Vladimíra Špidlu, jak šéfovat politické straně. Poslední výkon originálního myslitele Zemana by měl být velmi poučnou lekcí.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku