Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.3.2003
Svátek má Miroslav
  Výběr z vydání
 >IRAK : Svědomí a mezinárodní právo
 >ČESKÁ TELEVIZE: Pocity a realita
 >POLITIKA: Obavy a znejistění.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo - nikdy nezapomeneme?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ transplantovaného penisu
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart objevil dveře
 >POLITIKA: Volby veřejné či tajné, aneb Co ví i Pitkin.
 >OHLAS: Veřejnoprávní média a volba prezidenta v úměře nepřímé.
 >INTERNET: Technologie ADSL padla na hubu už při startu
 >ZE ŽIVOTA KOČKY: O naší Fíce
 >O FILMU: Sonáta za okurky
 >FEJETON: Přírodovědecká pitva pana prezidenta
 >FEJETON: Sauna aneb Za všechno můžou židi
 >NÁZOR: Příliš mnoho otázek
 >CHTIP: Hvězdy, jaké jsou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
6.3. INTERNET: Technologie ADSL padla na hubu už při startu
Jiří Wagner

Pracuji na počítači z domova a samozřejmě se neobejdu bez dlouhodobého připojení k internetu. V naší ulici bohužel není kabel televizní společnosti a na jeho položení, stejně jako k investici do antény na bezdrátový příjem, se mi těch pár nájemníků s počítači přemluvit nepodařilo. Ani se jim ostatně nedivím, do kapsy mám rovněž hluboko. Jsem tedy stále odkázán na telefonické připojení - sice linkou ISDN, jenže paušální poplatek 700,- Kč a k tomu ještě běžný telefonní tarif mě činí zatrpklým a pouhé spatření loga ČTc mě dovádí k zuřivosti.

Jaká tedy byla moje radost, když se objevily první zvěsti o zavádění technologie ADSL, tedy neomezeného čtyřiadvacetihodinového připojení za paušální poplatek! Jako při všech předchozích zkušenostech s Telecomem však bylo moje nadšení předčasné. Paušální tarif ve výši cca 1500,- Kč by byl oproti mým současným platbám téměř směšnou položkou, jak mi ale sdělil můj přítel Milan Vosáhlo, kupříkladu v Kanadě platí občané za internet zhruba polovinu a není důvod se domnívat, že v jiných vyspělých krajinách by tomu bylo výrazně jinak.
I tak jsem ale v pondělí, na kterýžto den bylo různými firmami ohlášeno zveřejnění ceníků ADSL, začal nedočkavě brouzdat po internetu. Našel jsem stránky těchto firem a čtyři z nich jsem okamžitě kontaktoval, současně jsem si na jejich stránkách ověřil možnost mého připojení. Odpověď byla kupodivu vždy negativní a já dostal pár mejlů přibližně stejného znění:

"S politovanim Vam musime oznamit, ze Vase linka neni v soucasnosti v
dosahu produktu ADSL. Zasleme Vam link na Vasi osobní informacni
stranku, kde budeme pravidelne dosah ADSL testovat. Budeme Vas
informovat okamzite, jakmile nastane moznost Vam ADSL zavest.
Doufame, ze nam zustanete i nadale nakloneni a verte, ze udelame vse pro
to, aby jste mohli naší sluzbu vyuzivat v co nejkratsi době."

Protože nejsem žádný technický génius, otázal jsem se, zda na vině není ta skutečnost, že používám linku ISDN. Bylo mi odpovězeno, že ADSL je možno zavést i na ISDN, ale
"nedostupnost je zpusobena vybavenim, pripadne kapacitou DSLAMu ke kteremu je Vase telefonni linka pripojena."
Pro mě skutečně velmi srozumitelné vysvětlení, jsem v těchto věcech spíše analfabet, takže odkaz na kapacitu DSLAMu mi byl platný asi jako zimník mrtvému.

Přesto jsem se ale snažil o vysvětlení, proč zrovna ten můj telefon nejde na ADSL připojit, až teprve na stránce broadband.iol.cz/dostupnost jsem se dozvěděl, jak tomu s ADSL v Česku je, resp. jak na tom ve skutečnosti jsou uživatelé domácích PC ve třech městech, v nichž má být ADSL zavedena jako první, tedy v Praze, Brně a Ostravě. Na zmíněné stránce Českého Telecomu je prosté vysvětlení - ADSL v podstatě není možno v současnosti zavést nikde!
Co si mám jinak myslet po přečtení tohoto stručného oznámení:

Limitovaně je technologie ADSL dostupná v několika desítkách lokalit po celém uzemí ČR.

Fakta:
- 1,678 tis. tel. linek v dosahu technologie ADSL
- Toto je 44% všech telefonních linek provozovaných ČTc
- Toto je 12% všech ústředen
- Pokrytí se bude postupně rozšiřovat.

Jestli tomu dobře rozumím, pak z téměř čtyř miliónů telefonních linek v celé republice je pouhých 12% v dosahu ústředen schopných pracovat s technologií ADSL. Devět desetin obyvatelstva má prostě smůlu a může si jít stěžovat leda tak na lampárnu. Kromě toho se dá důvodně předpokládat, že z uváděného 1,7 miliónu telefonních účastníků, jimiž se ČTc tak chlubí, bude mít jen zanedbatelný zlomek chuť platit za ADSL patnáct stovek měsíčně. Z toho vyplývá, že ČTc se sice podřídil rozhodnutí ČTÚ a velkomyslně povolil jiným providerům přístup ke svým ADSL ústřednám, všem ale taktně zamlčel, že ADSL bude stejně pro drtivou většinu obyvatel nedostupná.

Telecom svými 12% ústředen není schopen pokrýt ani tři města, natož potom nějaká další, a jak známe tuto firmu, postupné rozšiřování se uskuteční patrně až po privatizaci tohoto socialistického molocha. Do té doby pro ni totiž bude mnohem výhodnější ždímat z obyčejných lidí těžké prachy za sprostě drahé dial-upové připojení. Příslib technologie ADSL v nás tedy na chvíli vzbudil pocit přiblížení k civilizaci, abychom krátce nato dostali jako obvykle od Telecomu přes držku. Ministr Mlynář se tak bude zabývat problémem, zda služba není předražená, zatímco fakt, že technologie není v podstatě nikomu dostupná, mu evidentně unikl.

Závěrem je namístě položit otázku: Komu je vlastně technologie ADSL určena, jestliže ji nebude moci používat téměř nikdo?


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku