Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.3.2003
Svátek má Miroslav
  Výběr z vydání
 >IRAK : Svědomí a mezinárodní právo
 >ČESKÁ TELEVIZE: Pocity a realita
 >POLITIKA: Obavy a znejistění.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo - nikdy nezapomeneme?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ transplantovaného penisu
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart objevil dveře
 >POLITIKA: Volby veřejné či tajné, aneb Co ví i Pitkin.
 >OHLAS: Veřejnoprávní média a volba prezidenta v úměře nepřímé.
 >INTERNET: Technologie ADSL padla na hubu už při startu
 >ZE ŽIVOTA KOČKY: O naší Fíce
 >O FILMU: Sonáta za okurky
 >FEJETON: Přírodovědecká pitva pana prezidenta
 >FEJETON: Sauna aneb Za všechno můžou židi
 >NÁZOR: Příliš mnoho otázek
 >CHTIP: Hvězdy, jaké jsou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
6.3. OHLAS: Veřejnoprávní média a volba prezidenta v úměře nepřímé.
Josef Trnka

"Mrožův" úvodník byl, mírně řečeno, roztomilý. Na jeho počátku naznačil, že adjektivum veřejnoprávní nemá jakýkoli obsah. Pak tento pojem suverénně převzal do svého slovníku a na jeho základě udělal "nenápadnou" hyperbolu směrem ke zpochybnění potřebnosti veřejnoprávní televize, resp. potřebě platit za její služby. Teprve na závěr však vlastně řekl co chtěl říci. Totiž, naznačil jisté možné personální čachry směřující k odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Významnou roli, podle příznivců koalice, zde má hrát nový prezident, který svým vlivem odmění komunisty za své zvolení.
Chtěl bych této příležitosti také využít k podobné přesmyčce. Nechci se exaktně vyjadřovat k pojmu veřejnoprávní, ale něco zmínit musím. Je pravda, že těžko najdeme v nějakém normativním aktu jeho definici, což dává šanci mnohým novinářům (i Mrožovi) k popsané myšlenkové ekvilibristice, nicméně nejen právnické obci není obsah tohoto slova neznámý. Velmi stručně, aniž budeme ozřejmovat rozdíly mezi právem veřejným a soukromým, lze konstatovat, že veřejnoprávní instituce mají plnit tu úlohu, kterou by jinak měl plnit stát. Jinými slovy, stát deleguje své kompetence na instituci a očekává, že bude korektně konat ve vymezeném rámci.
Platby příjemců (za) takové služby, nebo vůbec jejich zavedení, zde jsou irelevantní (případně je totiž určují lobby, u nás finálně zákonodárci). Mrož se tak ostatně "mýlí" i ve formulaci dvou otázek, na které by si měla veřejnost odpovědět. Jsou to otázky sugestivní, ne-li přímo kapciózní. Ani soukromé mediální subjekty neposkytují své "služby" zdarma. Reklamu, která je primárně "živí", neplatí firmy, nýbrž konečný konzument. Náklady na odvysílanou reklamu si do ceny výrobku firma samozřejmě zakalkuluje. Tuto fabulaci nemá cenu rozvíjet, jistě by se našla řada obhájců větší "demokratičnosti" či "transparentnosti", na principu se tím ale stejně nic nezmění.
Tím jsem se konečně dostal k tomu, co jsem chtěl říci: "Václav Klaus nemá komunistům co vracet." Ti se možná jen přepočítali a dali mu o dva hlasy více, než chtěli. Od nikoho ale není seriózní je z něčeho podobného vinit. Mohli volit koho chtěli. Není samozřejmě správné vinit ani ony socialisty, lidovce a unionisty, kteří rovněž dali Klausovi svůj hlas. Ti na tom nebyli jinak, jsou svobodní, volí podle svého svědomí - a podle nabídky, jež je jim předkládána. Jestli má Klaus někomu co vracet (být vděčný), je to premiérovi. To on především zařídil jeho zvolení. Taktiku a strategii totiž čerpal z učebnic dávno překonaných.
V toto duchu se konec konců nese i jeho žádost o důvěru. Krok zdánlivě efektní, ve své podstatě však kopíruje dosud známé bezjiskrné postupy z úřednického šuplíku. Velkého překvapení se, při vyjádření aklamací a všeobecné nechuti celého politického spektra ke změně, asi nedočkáme. I kdyby se našel nějaký opravdu "čestný a poctivý" (přívlastky premiérem s oblibou užívané) sebevrah, očekávám, že jiný komunista (nebo občanský demokrat) opustí své místo. Budou pak zase (primitivně) komentátoři tvrdit, že za všechno mohou komunisté? Nedávno měl premiér o svém předchůdci prohlásit, že "není velký muž," s tím nehodlám vest polemiku, nyní má však Špidla příležitost pokusit se dokázat, že je jiný. A to nikoli jen prokalkulovanými gesty.

Josef Trnka

http://www.geocities.com/Nocoment2001/index.htm     No.comment@seznam.cz


Další články tohoto autora:
Josef Trnka

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku