Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 6.3.2003
Svátek má Miroslav
  Výběr z vydání
 >IRAK : Svědomí a mezinárodní právo
 >ČESKÁ TELEVIZE: Pocity a realita
 >POLITIKA: Obavy a znejistění.
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo - nikdy nezapomeneme?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Případ transplantovaného penisu
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart objevil dveře
 >POLITIKA: Volby veřejné či tajné, aneb Co ví i Pitkin.
 >OHLAS: Veřejnoprávní média a volba prezidenta v úměře nepřímé.
 >INTERNET: Technologie ADSL padla na hubu už při startu
 >ZE ŽIVOTA KOČKY: O naší Fíce
 >O FILMU: Sonáta za okurky
 >FEJETON: Přírodovědecká pitva pana prezidenta
 >FEJETON: Sauna aneb Za všechno můžou židi
 >NÁZOR: Příliš mnoho otázek
 >CHTIP: Hvězdy, jaké jsou

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
6.3. FEJETON: Přírodovědecká pitva pana prezidenta
Kryštof Nový

Po volbě Klause prezidentem se národ rozdělil na dvě části. Ta první nekrývá své nadšení, slaví vítězství a těší, že nový prezident udělá pořádek doma i za humny. Ta druhá propadá depresi a zoufalství a uvažuje o emigraci.
Tuto situaci považuji celkem za normální a bylo (a bude) o ní napsáno mnoho papíru. To, co mě ale zaujalo je jiná věc. Je to skutečnost, že příslušníci obou táborů do sebe buší argumenty i pseudoargumenty a nikoho nešetří. Připomíná mi to situaci před dávnými lety v přírodních vědách - tam také zastánci rozdílných teorií byli nepřáteli na život a na smrt. Jenže pak přišli na to, že je zbytečné se hádat, nadávat si a nenávidět se. Přišli na to, že jejich spory rozřeší experiment.

Zastánce nějaké teorie předpokládá, že po skončení experimentu se tekutina ve sklenici se zbarví zeleně. Protivník naopak tvrdí, že tekutina se zbarví modře. Hádky jsou zbytečné - po provedení experimentu je tekutina buď modrá, nebo zelená (nebo taky červená - i to se stává). Takže navrhuji smír mezi znepřátelenými stranami. Zkusme se na současnou situaci dívat jako na experiment s krycím názvem "Klaus na hrad". Tento experiment (nebo chcete-li - přírodovědecká pitva, ve které je místo skalpelu použita Occamova břitva) nám ukáže, zda pravdu má skupina A, nebo skupina B.
Podle skupiny A (zastánci názoru že Klaus je schopný a slušný člověka, kterému vždy záleželo na prospěchu českého státu) Klaus splní své předvolební sliby. Bude nadstranickým prezidentem všech občanů, bude se snažit spojovat vevnitř a dobře a moudře reprezentovat navenek. Podle skupiny B (zastánci názoru, že Klaus je velmi schopný člověka - bohužel schopný úplně všeho a vždy mu záleželo pouze na svém vlastním prospěchu) byly předvolební řeči jen válečnou lstí. A tak očekávají pokračování v jeho oblíbeném konfrontačním stylu. Očekávají návrat doby Kožené a s ní vzestup vlivu pochybných podnikatelů a podvodníčků. Očekávají hradní protekci pro ODS a milost pro Železného.

Na některé výsledky tohoto experimentu si budeme muset nějakou dobu počkat. Některé ale budou vidět už brzy. Například brzy se dozvíme, jestli nový nekonfrontační a spojující styl bude Klaus realizovat ve spolupráci s novými nekonfrontačními a spojujícími lidmi. Nebo zda si pro to vybere osvědčenou partu -například pana Jakla, jehož novinové články ze všeho nejvíc připomínají Rudé právo v jeho nejhorší podobě. Také se již brzy dozvíme, zda chce pokračovat ve šlépějích českých králů a nekomunistických prezidentů při slavnostní modlitbě Te Deum. Zda tímto krokem dá najevo svoje odhodlání spojovat lidí věřící i něvěřící.

Je to dost drahý experiment. Proto prosím všechny zúčastněné, aby na jeho výsledky dávali bedlivý pozor. Bylo by smutné, kdyby takto drahý experiment nevyřešil definitivně ten dávný vědecký spor (jak se stalo při minulém experimentu pod krycím názvem "S Klausem nebo doleva", kdy výsledky experimentu obě skupiny vykládaly ve svůj prospěch). V takovém případě se totiž lze obávat toho, že se experiment začne neúnosně prodlužovat a prodražovat. V tom případě tento spor rozhodne zřejmě až pitva skutečná.

Kryštof Nový

P.S. Musím se přiznat, že v tomto přírodovědeckém experimentu porušuji základní vědeckou zásadu - a to zásadu nestranosti. Nejsem nestraný objektivní pozorovatel - jsem pozorovatel, který se hrozně bojí. Hrozně se bojím toho, že by pravdu měla skupina B. Hrozně moc si přeji, aby pravdu měla skupina A. Byl bych hrozně rád, kdyby se ukázalo, že Klaus je dobrý, nadstranický a nezkorumpovaný prezident. A doufám, že svoji obavu budu moci brzy opustit jako nesmysl. Doufám, hrozně moc v to doufám. Ale otevřeně přiznávám, že tomu moc nevěřím.
Další články tohoto autora:
Kryštof Nový

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku