Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.3.2003
Svátek má Tomáš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (10)
 >DOKUMENT: Akce Pochodeň 2003
 >INFO: Konzervativní strana a EU-referendum
 >ŽIVOT: Jede jede mašinka.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Škoda mladého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Překotné domáhání dárků
 >TÉMA: Hyenismus
 >REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt
 >KONFLIKT: Naivita šachových pěšáků
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Nenávist jako program
 >Paušální Dial- up neprávem ve stínu ADSL aneb pomůže ministr Mlynář s paušálem?
 >NÁZOR: Klaus a jeho role
 >POSTŘEH: O simce
 >IRAK : Svědomí a mezinárodní právo
 >ČESKÁ TELEVIZE: Pocity a realita

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
7.3. KONFLIKT: Naivita šachových pěšáků
Jerry Plšek

Ramzi Ahmad je dvacetiletý voják irácké armády a je sirotek Pravděpodobně se tak vůbec nejmenuje, ale korespondent amerických novin nemá zájem způsobit zdroji svých informací nepříjemnosti. Rodiče zabila v minulé válce jedna z těch chytrých raket, které najdou svůj cíl s přesností několika metrů. Protiletecký kryt který zasáhla, byl pět kilometrů od televizního vysílače, pro který byla asi určena. Matka byla učitelkou, otec pracoval v kanceláři stavební společnosti.

Ramzi Ahmad neměl na vybranou. Vojenská služba je v Iráku povinností každého mladého muže. Válčit se mu nechce a nevěří, že by v Iráku byl někdo, kdo by se nesnažil válce zamezit. Věří, tak jako většina jeho spoluobčanů, že irácká vláda, spolu s presidentem, dělá všechno proto, aby odvrátila válku. Pokud k válce dojde, bude to v jeho očích akt nespravedlivé agrese rovný válečnému zločinu. V tom případě bude svou vlast bránit ze všech sil.

Frank Armstrong asi také není pravé jméno vojáka námořní pěchoty, amerických ozbrojených sil. I on by asi mohl mít určité nepříjemnosti. Shodou okolností i on je sirotek. Rodiče zahynuli při automobilové nehodě. Otec pracoval v továrně na nádobí, matka se v domácnosti starala o Franka a jeho tři sourozence.

Frank je vlastenec, připravený bojovat pro svou zem a svého prezidenta, kdekoliv na světě. Věří, že osvobodit Irák od Sadama je povinností každého slušného člověka. Připouští, že v důsledku vojenského konfliktu budou ztráty na životech, ale tak to prý ve válkách bývá a Frank věří, že jeho velitelé udělají vše, aby se ani Frankovi, ani jeho přátelům, nic nestalo.

Věří, že dobří občané Iráku bojovat nebudou a vojska se kterými se střetnou budou tvořit jen zavilí nepřátelé USA, kteří jsou přímo, nebo nepřímo zodpovědní za útok na "dvojčata" jedenáctého září 2001.

(volně přeloženo z místních novin)

Dovětek autora překladu.

Kdyby se úsilí (a peníze), věnované na mezinárodní inspektory, kteří zatím nic nenašli a zřejmě nenajdou vynaložilo na diplomacii s cílem uspořádat svobodné a OSN kontrolované volby v Iráku, tak byl Sadam už dávno na "zaslouženém" odpočinku.

Jerry Plšek


Další články tohoto autora:
Jerry Plšek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku