Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.3.2003
Svátek má Tomáš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (10)
 >DOKUMENT: Akce Pochodeň 2003
 >INFO: Konzervativní strana a EU-referendum
 >ŽIVOT: Jede jede mašinka.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Škoda mladého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Překotné domáhání dárků
 >TÉMA: Hyenismus
 >REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt
 >KONFLIKT: Naivita šachových pěšáků
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Nenávist jako program
 >Paušální Dial- up neprávem ve stínu ADSL aneb pomůže ministr Mlynář s paušálem?
 >NÁZOR: Klaus a jeho role
 >POSTŘEH: O simce
 >IRAK : Svědomí a mezinárodní právo
 >ČESKÁ TELEVIZE: Pocity a realita

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
7.3. Může se stát i vám
(nov)

Nevím jak čtenáře NP, ale mně to pitvání volby prezidenta nebo sledování, jak se rozkládá kdysi velmi konzistentní osobnost bývalého premiéra, už nebere. A proto o něčem jiném, důležitějším.

Tiskem proběhl případ překladatele, jehož internetovou připojovací IP adresu užívali podvodníci, aby zadávali do Annonce falešné inzeráty. Důvěřivec, který jim poslal peníze, dostal místo nabízeného mobilu nebo herní konzole šrot či zbytky jídla. I stalo se, že jednoho jitra pan překladatel zíral z postele do tváří mužů v policejní černi, kteří neslyšně vnikli do jeho bytu a pak, sice slušně ale nekompromisně, zabavili veškerou výpočetní techniku, kterou nalezli, a to včetně záložních médií.

Zabavení počítače a hlavně paměťových médií s překlady ohrozilo samu existenci postiženého. Ke svému zděšení zjistil, že neexistuje žádná zákonná úprava, která by regulovala počínání policie ve věci předmětů doličných. Podle předpisu má sice expertíza trvat tři měsíce, ale vyšetřovatel může lhůtu prodlužovat až do aleluja, takže záleží na jeho libovůli, nejen co bude za předmět doličný pokládat, ale i na jak dlouho jeho vrácení majiteli zablokuje!
V tomto konkrétním případě nejde na rozum, co vlastně chce policie v zabavených počítačích a pamětích najít. Pokud si myslí, že je pan překladatel spoluvinen, měla vznést obvinění, není-li, nemá jeho majetek (kterým jsou i uložené informace) s podvody nic společného - jenom tu IP adresu. (Jestlipak by policie také zabavila veškerou korespondenci občana, jehož poštovní adresu zneužíval podvodník?)
Budiž, policie potřebuje nějak zajistit i věci, které nakonec jako předměty doličné potřebovat nebude, ale nemůže svévolně odebrat občanu jeho majetek na libovolně dlouhou dobu a takto zničit jeho profesní kariéru.

Na dotaz, kdy se shledá se svým majetkem, bylo panu překladateli sděleno, že nejdříve za tři měsíce, ale že to také může trvat déle než rok. Srovnejme si to: Nikdo nemůže být policií osobně zadržen na více než 48 hodin, pak musí být propuštěn, nebo se souhlasem soudu obviněn. To ale neplatí pro majetek, ačkoli je údajně kryt týmiž občanskými právy, ten může policie jako předměty doličné zadržovat libovolně dlouho - bez soudního rozhodnutí, bez jakékoli možnosti se proti této policejní loupeži dovolat zákona!

Podobný případ se může stát každému z nás, každému může být obdobně zabaven nejen počítač s firemními daty, ale i třeba auto nebo jiný drahý, a proto těžko nahraditelný prostředek, který potřebujeme k výkonu profese - aniž budeme mít možnost se někam dovolat.
Nemělo by toto do nebe volající porušení občanských práv - mezera v zákonech jako hrom, která má pro nevinně postiženého ještě horší následky, než kdyby ho policajti zmlátili - nás pálit více než třeba to, ve kterém kanclu na Hradě bude úřadovat Klaus?!

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku