Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 7.3.2003
Svátek má Tomáš
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (10)
 >DOKUMENT: Akce Pochodeň 2003
 >INFO: Konzervativní strana a EU-referendum
 >ŽIVOT: Jede jede mašinka.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Škoda mladého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Překotné domáhání dárků
 >TÉMA: Hyenismus
 >REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt
 >KONFLIKT: Naivita šachových pěšáků
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Nenávist jako program
 >Paušální Dial- up neprávem ve stínu ADSL aneb pomůže ministr Mlynář s paušálem?
 >NÁZOR: Klaus a jeho role
 >POSTŘEH: O simce
 >IRAK : Svědomí a mezinárodní právo
 >ČESKÁ TELEVIZE: Pocity a realita

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
7.3. ŽIVOT: Jede jede mašinka.
Václav Vlk

V životě se odehrávají různé věci z ničeho nic. Třeba jdete, a upadnete, jak říká Luděk Sobota, a nebo taky ne , heé, že ano.. Tak to jsem nezačal dobře. Tak jinak. Abychom začali nějak světově. Já přijel z Německa, kolegyně přiletěla z Egypta a dali jsme si schůzku. Pracovní. A tak jednáme, na obrazovce koukáme na natočené video, jak se jezdí na vembloudu , jak říkal můj spolužák velbloudům a najednou slovo dá slovo a že jsou volné lístky na místní vesnický maškarní ples. Pořádá obec a hasiči. Dnes večer.
Po mnoha letech jsem já ,Pražák, zase na venkovské zábavě. Večer v Hasičské zbrojnici , či jak se této budově správně říká, panuje správná sousedská atmosféra. Kabáty si každý pověsí na ramínko v šatně sám, hasiči ve vypíglovaných uniformách dělají pořadatele a usměrňují návštěvníky do sálu pod střechu. Nabídka občerstvení je dostatečná. Pivo se čepuje, nějaké chlebíčky a tvrdé pití je taky, coly a limonády se prodávají za lidovou cenu. Jinak,kdo chce, ten si něco na zub přinese z domova sám. A chtěl skoro každý. Protože při tanci vyhládne, tak je zásoba lahůdek dostatečná.
Hudba hraje první kousky pro zahřátí a za ní na zdi, kde jinde, visí seznam sponzorů. Akorát se vešli všichni na jeden arch balícího papíru, pověšeného na stěně. Jména sponzorů jsou hezky pod sebe napsaná fixkou .
Hudba přidává a parket se začíná plnit.
A protože jde o vesnický maškarní ples, už jsou na místě první masky. Stoly už jsou skoro obsazeny a jak se zdá, bude natřískáno.
V blízkosti pivního pultu vidím nonšalantně postávat první masku. Jde o typ "odvážná školačka" s culíky a žlutou školní brašnou na zádech. Na školačku je neuvěřitelně vyvinutá. A další na sebe nenechají dlouho čekat. Vedle nás u stolu sedí Bílá paní a vedle ní Muchomůrka , s velikým muchomůrkovským kloboukem a celým tělem v bílém, jak to má být. Vysoká a rozložitá dáma v černém úpletovém kostýmu má evidentně promodralou bradu a to kulatící se bříško určitě neskrývá dalšího potomka. Po několika prvních tanečcích se to potvrzuje. Černá dáma odloží spolu-tanečnici, přisedne ke stolu a rukou velkou jako lopata zaloví v záňadří a sdělí hlubokým hlasem : "Šmarjá, jak to ženský děláte, mě se ty prsa děsně potí" a popotáhne obě ňadra nahoru, protože se při tanci poněkud posunula dolů. Masek přibývá. I když některé tanečnice, zvláště mladé dámy, přišly ukázat hlavně svoje půvaby a na bohatosti a velikosti rób tak netrvají. Některé ty róby jsou spíš "róbičky".Takový malinkatý. Ale to neznamená že levnější! Jako zkušený muž vím, že čím je něco, co si ženská koupila menší, tím je to vě0tšinou dražší.Mladým dámám to sluší a protože pod krátkými a těsnými sukněmi se obvzlášť výrazně rýsují "tanga", některým starším pánům se už teď začínají potit pleše. Masek přibývá. Květinářka Líza Doolitlová opatruje košíček s květinami, maska, snad selky? mne vyzve k tanci a podaruje mne za nepříliš slavný výkon krouceným preclíkem. Mladý pár - španělský grand a jeho dáma, krouží parketem , zatímco Karkulka s blond vlasy do pasu se vede s něčím, co je kombinací snad Ferdy Mravence a nějakého brouka .
Kapela zvládá všechno. Po sérii polek a valčíků, včetně "Škoda lásky " lehce přejde k jihoamerickým rytmům a pak zpět k "ploužákům". Parket je plný a hudba spustí i "Třešňové květy" za frenetického potlesku přítomných.
Konferanciér, kdo jiný než hasič, vyhlásí na desátou vyhodnocení soutěže masek. Když ta chvíle přijde, masky vyrazí na plac. Hudba dá "tuš" a je sólo jen pro masky. V kole se točí tajemní mniši, vodníci, montéři Formule 1, různé tajemné a pohádkové postavy.Porota vybírá nejlepší. Po chvíli,když se masky předvedly v tanci , přistoupil konferanciér k mikrofonu a sdělil, že porota se nedokáže shodnout a tak aby masky chvíli korzovaly jen tak kolem parketu ,aby se porota mohla poradit. A dodá, že vyhlášení bude hned, jen co se dojde vyčůrat, proto že by to už jinak nevydržel. Což jak masky ,tak celý sál přijali s porozuměním.
V soutěži masek vyhrála skupina složená z Krakonoše, Trautenberka a hajnýho , oceněna byla i skupina vodníků .Ale mně se nejvíc ze všech mnoha masek líbila Dáma v nejlepším věku, která zvala k tanci v dlouhé pruhované noční košili , na které měla vepředu a vzadu nápis: "Hledám muže, utek´z lože!"
Před půlnocí už bylo skutečně veselo. Kapela spustila pro celý sál ty neoblíbenější písničky, které ovšem při poslechu v radiu příliš často neslyšíte. A jež by se rozhodně nehodily do zpěvníčku "Mladého budovatele kapitalismu". Sál se ke kapele přidal jako jeden muž a parket praskal ve švech. Jako první z předpůlnoční série zazněla oblíbená píseň "Malagelo" se svými nezapomenutelnými verši o dívce, která "byla jako dělo" a které "do noci svítilo její bílý tělo" , což s chutí halekali i ti, co se nikdy z důvodů obavy o své zdraví Malagela nenapili. Kdo se ho někdy napil, pěl ještě hlasitěji, protože chápal,proč byla hrdinka písně "jako dělo". Dále následovala , opět zpívaná s hudbou většinou hrdel hrdly , píseň ,kterou dnes znají v Čechách všichni do dětí školou povinných po staré dědky. Její úvodní verše "Jede jede mašinka, kouří se jí z komínka, jede jede do dáli, veze samý vožralý… " plně ovládla sál.Při této písni i šedovlasí kmeti vyrazili na parket . Kdyby něco, nitroglycerin je v kapse, žejo?!
Poslední písní bohatýrské série byla drsná rytmická balada začínající slovy (pokud si dobře pamatuji) :"Mládí jsem se učil hrobařem, kopal hroby ,jezdil s trakařem …." po jejímž zakončení se většina tanečníků zpocená a udýchaná z tance a zpěvu ,zřítila na židle.
Následující tombola proběhla v přátelském duchu, nechybělo štěně piva, konferanciér oslovoval výherce většinou jmény, půvabnou Muchomůrku vítal slovy "á přichází Prašivka", což dotyčná hezky žensky okomentovala, jiné mladé dámě pak bylo doporučováno ,aby s vyhraným deštníkem zacházela opatrně, protože se přeci zná , co se týče šikovnosti .A když došlo v tombole na tlačenku, ukázalo se, že některé filmy jsou majetkem celého národa a všech celých generací takže Formanovo "Hoří má panenko" není zapomenuto. Kdosi začal zhasínat a ozývaly se výkřiky "Až se zhasne, vraťte tu tláču .." Tlačenka však byla na místě a protože ji vyhráli u našeho stolu, můžu říct, byla domácí. Bááječná.
K ránu jsme šli domů, zatím co , jak jsem se dozvěděl z "obvykle dobře informovaných kruhů" maškarní zábava skončila tak nějak o půl desáté dopoledne.To když si pro muzikanty přišly manželky. Báječná venkovská tancovačka. A proč o ní píšu? Ona to zase nebyla tak obyčejná tancovačka. Když jsme se totiž chodili na terasu v prvním patře trochu nalokat čerstvého vzduchu, protože jako na každé správné tancovačce byla v sále vedro na padnutí, kus nad hlavami jsme měli na zdi žlutou čáru. A na ní bylo napsáno, že až tam došla voda v srpnu 2002. Do tmy z vesnice svítily otlučené fasády domů a na prázdných parcelách, na kterých ještě loni stály domy,které tu byly často po celé generace, probleskovaly světlé stěny staveních buněk. A mnozí místní přišli na zábavu z vedlejší vesnice, kde bydlí v buňkách a kde "si staví""povodňové domky". Tahle tancovačka se totiž odehrávala v obci Kly. V té obci, jejíchž obrázky jsme loni nevěřícně sledovali v televizi. V obci, která byla celá pod vodou a když voda ustoupila, vypadala jako po bombardování. Je jasné, že to lehké nebylo a není. Ale tenhle sobotní večer se Kelští bavili a my se bavili s nimi.
A vůbec jsme si nevzpomněli na všechny ty "mudrlanty" o nemorálních , nepružných , Evropě nedosahujících ani po kolena Češích , o tom že všichni u nás jen kradou a jsou líní a vůbec. A že nejlepší by bylo se vystěhovat .
No tak se stěhujte! S Kelskými já tady zůstanu rád. I kdyby, nedej Pán Bůh , zase přišla nějaká jiná povodeň.


Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku