Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 8.3.2003
Svátek má Gabriela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Získá česká vláda důvěru?
 >OSOBNOST: T.G. Masaryk moderní filozof a politik
 >POLITIKA: Komu facku, komu čest ?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z deníčku Moby Dicka ...
 >REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt - dodatek
 >ZAMYŠLENÍ: Oheň a otupění
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (10)
 >DOKUMENT: Akce Pochodeň 2003
 >INFO: Konzervativní strana a EU-referendum
 >ŽIVOT: Jede jede mašinka.
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Škoda mladého života
 >PSÍ PŘÍHODY: Překotné domáhání dárků
 >TÉMA: Hyenismus
 >REAKCE: Blbá nálada, pohádky a smrt
 >KONFLIKT: Naivita šachových pěšáků

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
8.3. NÁŠ RYBNÍK: Slibuji...
JITA Splítková

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí."
Tato slova přísahy zazněla v pátek po 14.00h ve Vladislavském sále Pražského hradu. Pronesl je nový prezident ČR Václav Klaus - jednašedesátiletý expremiér a čestný předseda ODS.
Klausovo prezidentské funkční období bude pětileté a skončí 7. března 2008. Klaus je po Václavu Havlovi druhým prezidentem České republiky v její historii a desátým prezidentem státu od roku 1918.
Po složení prezidentského slibu poděkoval prezident Václav Klaus poslancům a senátorům za to, že jej před týdnem do nejvyšší ústavní funkce zvolili. "Dobrým závdavkem do budoucna," jak řekl, "že získal důvěru zákonodárců napříč politickým spektrem." Také slíbil, že nebude měnit nic na tom, co dosud pronesl.
Mezi jeho cíle patří zvýšení důvěry občanů v českou politickou scénu či integrace země do Evropské unie. V té souvislosti Klaus zdůraznil, že bude prosazovat zájmy Česka v tomto uskupení.

Ve Vladislavském sále Pražského hradu sledoval společně s dalšími hosty Klausův první projev v roli hlavy státu i jeho předchůdce Havel. Klaus je vítěz, může si dovolit velkorysost, takže Havla oslovil jako prezidenta a zdůraznil, že takto ho lidé budou titulovat i nadále, a měli by tak činit. Slíbil, že naváže na všechno dobré, co vykonal jako jeho předchůdce.
"Chci být prezidentem aktivním, ale nebudu prezidentem aktivistickým. Chci přispět k větší důvěře občanů v naši politickou scénu, v naše demokratické instituce a v naše politické strany. Naši spoluobčané musí mít jistotu, že jejich zájmy reprezentují pro ně viditelní, jimi zvolení politikové, a že se nerozhoduje v žádných tajemných seskupeních, která neprošla volebním ohněm... "Za další prioritu pokládám proces integrace naší země do Evropské unie, respektive obhajobu našich zájmů uvnitř tohoto seskupení,... Prezident musí dodávat sebevědomí, optimismus a naději v lepší příští, i když se tolik nedaří. I toho jsem si vědom," řekl prezident.

Z Vladislavského sálu zamířil prezident s manželkou do další hradní místnosti, kde přijímal gratulace a odsud šel na slavnostní vojenskou přehlídku čestné jednotky na třetím nádvoří Pražského hradu. Zde na nového prezidenta čekali občané převážně jeho příznivci. Několik odpůrců neuneslo prohru lidí pravdy a lásky a pod tíhou zloby chtěli narušit vojenskou přehlídku - nakonec došlo k několika potyčkám mezi Klausovci a pravdou a láskou, které závěr inaugurace naštěstí nenarušily.
Po přehlídce prezident udělal neočekávané gesto- pozval lidi těsně k sobě a velice neformálně pronesl ne projev, ale krátkou řeč.

Situace se někdy dobře hodnotí pohledem odpůrců, když se odpůrci usmívají a chválí, je to špatný signál, když halasně řvou a slintají vzteky, je to dobrý signál, ať už se jedná o cokoli. Zde se jedná o mizející žír z koryt, pravda, bude v jiných korýtkách, ale snad nebudou ti noví aspoň mlaskat. A křik Klausových protivníků je velký, čili jsem spokojená, i když mě nikdo nemůže obvinit, že bych patřila do tábora Klausovek :-).

Nejradikálněji dnes proti Klausovu volebnímu triumfu vystoupili zástupci Cesty změny. Nesouhlas s jeho zvolením vyjádřili vetknutím odznaků do klop a na nich se skvěl nápis: "Václav Klaus není můj prezident", a dále vyobrazení Klause držícího v rukou svázaných řetězy srp a kladivo. Jejich předseda Jiří Lobkowicz prohlásil, že způsob, jakým byl Klaus zvolen, se dá zpochybnit, neboť mu dala hlasy i KSČM, která podle něj není demokratickou stranou (ale kdyby komouši dali hlas Sokolovi, tak to by bylo O.K.).
Představitelé malých stran prohlásili, že jejich parlamentní zástupci pro Klause minulý týden nehlasovali (tak ty hlasy spadly shůry). Považují proto za nepravdivý Klausův výrok o tom, že získal hlasy všech parlamentních uskupení. "Je mi líto, že hned první věta Václava Klause po zvolení byla lží. Doufám, že těch lží bude ubývat a že se přikloní ke krédu Tomáše Garrigua Masaryka žít v pravdě a nebát se a nekrást," řekl novinářům nezávislý senátor Martin Mejstřík ovšem tak nezávislý a nebojácný, že to řek zaštiťujíc se Cestou změny. Dodal zároveň, že uvítá, pokud nově zvolený prezident dostane šanci splnit všechny sliby, k nimž se zavázal ve svých předvolebních projevech.
Daniel Kroupa z Klubu otevřené demokracie: "Chci být oponentem Václava Klause - a to lepším, než byl Václav Klaus svému předchůdci Václavu Havlovi" .

Co bude uvidíme, nikdo nemáme stroj času, abychom se podívali do budoucnosti, snad jen můžeme doufat v pozitivní náladu, určité signály ze strany nového prezidenta dávají naději. Také můžeme doufat, že konečně bude z našeho rybníka vymeten postmoderní marasmus, který zde bujel jako žabinec, ale rybníkáři vědí, že on má výdrž.

EDDA - JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku