Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.3.2003
Svátek má Viktorie
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Zlatý odznak
 >POLITIKA: Důvěra či nedůvěra?
 >NÁŠ RYBNÍK: Nechutné zneužití autodafé
 >POLITIKA: Ostuda jako Brno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přísnost vedená po ultrakrátkých vlnách
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdyby mohl pohled zabíjet
 >VESMÍR: Už tři roky hledám jinoplanetníky
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (2)
 >PRÁVO: Budou kšefty se zástavami konečně podvodem?
 >POOHLÉDNUTÍ: Vsadit do loterie a emigrovat do Ameriky
 >FILM: Já chci taky samopal!
 >FEJETON: Sníh a sněženky
 >FEJETON: O reprezentaci
 >ZAMYŠLENÍ: Národní stát vs. národní stát
 >POLITIKA: Získá česká vláda důvěru?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
10.3. Zamračeno, ale bouřka asi nebude
(eff)

Pravdu měl Jan Sokol, když ve svém předvolebním projevu oznámil konec charismatických vůdců. Václav Klaus nad ním v zápětí o pár hlasů vyhrál, ovšem jen díky tomu, že se zavčas a rozumně přestal chovat jako "charismatický vůdce" nedávné minulosti, a přistoupil na roli uchazeče o úřad, s úctou a pokorou respektujícího jiné instituce a jiné držitele úřadů. V tomto smyslu s ním je konec coby charismatickým vůdcem" - a pokud šlo o přetvářku, brzy se dostane do politické izolace na domácí scéně, v jaké byl jeho předchůdce, taktéž charismatický vůdce. Jenže Havel měl oporu v zahraničí.

Pokud jde o Miloše Zemana, ten si příchodu změny nevšiml a nepřestal se chovat jako "majitel pozice". Tento autor (správného) výroku, že vládnout se musí umět, zřejmě přeskočil první stranu první kapitoly příručky pro úspěšného vládce, kde je napsáno: vládnout se nedá korespondenčně.

Kdo má jaký zájem

V úterý nás čeká hlasování o důvěře vládě. Sněmovnu o ně požádal Vladimír Špidla. Jeho tah je obecně vnímán jako rozumný. Momentálně není v podstatě na scéně nikdo, kdo by si přál pád této vlády. Není v zájmu ODS, která v prezidentské volbě zabodovala, prokázala, že je solidní podnik, pozoruhodně soudržný, a obsadila svým čestným předsedou úřad, který se ve veřejnosti těší pozornosti a úctě podstatně větší, než je jeho reálný vliv. Není v zájmu KSČM, která taktéž zabodovala, neboť se ukázalo, že židle u štamgastovského stolu nemůže zůstat prázdná, když se hra se stávající sestavou sehrát nedá: komunisté v koutě, to je luxus, kterou si naši předáci nemohou dovolit. I toto je sousto, které bude muset KSČM důkladně žvýkat, a větším soustem by se mohla nepříjemně zakuckat. A pokud jde o ČSSD, ani její odbojné křídlo nemá reálný zájem na pádu vlády. Nikde není zaručeno, že by sestavením nové vlády byl pověřen jeho člověk, a pokud by to byl opět Špidla, nic by mu po tak drsném zážitku nebránilo zatočit s opozicí drsnými metodami.

V dané situaci jsou fámy o výměně ministrů výsledkem buď akademické spekulace, nebo nějakého dlouhodobého výhledu. Špidla sedí v lodičce s prosakujícím dnem, která má okraj v rovině hladiny. Ten si nemůže dovolit silácké kousky. Jak by mohl teď vyhodit dejme tomu Pavla Dostála, třebaže se mu jistě tmělo před očima vzteky, když se dozvěděl, že se Dostál účastnil adorační trachtace Václava Klause ve Slovanském domě v den jeho zvolení prezidentem. Nemůže mít rád Jiřího Rusnoka, který nepodepsal Sokolovu nominaci, a Zdeněk Škromach mu jistě taky leží v žaludku. Jenže vládní většina činí 101 hlas a na nějaké experimenty není vhodná doba. Odvolávání ministrů se konat nebude, stejně jako se nebude konat svrhávání vlády - pokud nevstoupí do hry faktor iracionality.

Ten faktor, který vládní koalici, respektive sociální demokracii zabránil ve zvolení Petra Pitharta prezidentem republiky.

Tohle není výsledek žádných zákulisních dohod, to je logický kalkul - a logika by měla být osou standardní politiky.

Bitvě Špidla neujde

Ovšem logika neztratí svoji působnost 11. března, kdy se o důvěře vládě bude hlasovat. Miloš Zeman - opět - měl pravdu když říkal, že se bitva nedá vyhrát s armádou, která má třicet procent dezertérů. Jenom opomněl, že generálem je Vladimír Špidla, kdežto on sám je důchodce na Vysočině, takže ti dezertéři jsou Špidlův problém.

Dezertéři tak intenzivně šiilhali po Vysočině, že se jim z toho zamotala hlava. Naštěstí jim Zeman svým nadále iracionálním chováním návrat pod prapory usnadnil. Ovšem Šidla nemůže jen tak otevřít dveře se slovy "Vítejte, chlapci, z vandru domů." Značná část jeho potíží plyne z toho, že svoje vedoucí postavení ve straně nezískal díky vítězství boje s předchůdcem - že to místo dostal darem, navíc opepřené výrokem, že se tak stalo proto, že je méně hloupý než ostatní. Ten dar se projevil téměř jako dar danajský, jako peněženka na cestě, uvázaná na špagátek vedoucí na Vysočinu. Zásadní střetnutí Vladimíra Špidlu a jeho lidi čeká v průběhu března a vyvrcholí na sjezdu. Poté, co Miloš Zeman udělal v těchto dnech svými neuváženými výroky další kardinální politickou chybu, jsou jeho šance lepší, než se zdálo před týdnem. Bude ovšem muset mobilizovat něco, o čem nevíme, jestli má - totiž rozhodnost. Jinak v boji který dozajista nastane (tedy - nastal) vyhraje někdo úplně jiný.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku