Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 10.3.2003
Svátek má Viktorie
  Výběr z vydání
 >ŽIVOT: Zlatý odznak
 >POLITIKA: Důvěra či nedůvěra?
 >NÁŠ RYBNÍK: Nechutné zneužití autodafé
 >POLITIKA: Ostuda jako Brno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Přísnost vedená po ultrakrátkých vlnách
 >PSÍ PŘÍHODY: Kdyby mohl pohled zabíjet
 >VESMÍR: Už tři roky hledám jinoplanetníky
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (2)
 >PRÁVO: Budou kšefty se zástavami konečně podvodem?
 >POOHLÉDNUTÍ: Vsadit do loterie a emigrovat do Ameriky
 >FILM: Já chci taky samopal!
 >FEJETON: Sníh a sněženky
 >FEJETON: O reprezentaci
 >ZAMYŠLENÍ: Národní stát vs. národní stát
 >POLITIKA: Získá česká vláda důvěru?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
10.3. NÁŠ RYBNÍK: Nechutné zneužití autodafé
JITA Splítková

Ve čtvrtek ráno zemřel mladý člověk. Co o něm víme? Byl zmatený a bez správné opory a možná se podle všeho dopouštěl i různých nepěkných zlomyslností až trestných činů (vyšetření je na policii), byl dětsky nevyrovnaný, přitom velice inteligentní, introvert, podivín, neměl nikdy moc kamarádů, byl spíš to vysmívané otylé dítě, možná i šikanované. Nechtěl se oběsit někde v lese nebo vzít prášky, skočit z mostu... svojí sebevraždu naplánoval tak, aby se o ní muselo mluvit a dozvědělo se o ní co nejvíce lidí. Nebyly zde politické a mravní důvody, jak se nám snaží někteří zhysterizovaní jedinci vnutit. Svoji pochodeň určil svým nejbližším a jako očistu od, podle svého mínění, hříchu který spáchal. Hrozil mu trest, měl jít možná i do vězení pro takového člověka, něco hrozného. Možná sám byl opravdu darker, určitě byl sympatizant a fanoušek darkerů.

Za politické přesvědčení a za pravdu se bojuje a umírá jinak - máme příklady Jan Hus, Giordano Bruno a třeba Milada Horáková. Ano tak se umírá pro přesvědčení. Psychologové to moc dobře vědí, ale jelikož jsou mnohdy spojeni se stranami, lidmi s politikou nějak související apod., tak nám budou tvrdit nehoráznosti vykřikovat o politické sebevraždě, o poselství této smrti, o stavu naší společnosti.
Neexaktní vědy jsou tak často trapně poplatné určité politické skupině nebo názoru.
Za sebevraždou v první a hlavní řadě stojí rodina - a může to být jakékoli trápení z její strany nebo aspoň jednoho člena nebo i důvod, že rodina chybí, ztráta milované bytosti, autoritativnost rodičů, neláska ze strany rodičů. Dále za sebevraždou jsou nevyléčitelné nemoci a také svědomí, po nějakém špatném či trestném činu. A láska - nešťastná, nenaplněná... kvůli opuštění a konci lásky skoncovalo se savým životem lidí. Také neschopnost zapadnout do společnosti, šikana.

Mnoho křiklounů poukazuje na hochův poslední dopis a zapomnělo, možná spíš nechtělo, se podívat na život Zdenka Adamce a jeho virtuální ego Sataníka.

Zdeněk Adamec pocházel z Humpolce, podle tisku a i mých informací, z velice nábožensky založené rodiny, a sám byl rovněž velice nábožensky založený. Matka prý dlouhou dobu vodila syna do školy. Takové děti se většinou nestávají baviči a miláčky třídy, spíše na opak, jsou stranou a ostatní děti je rovněž nevyhledávají. I když se TV Nova ptala spolužáků (na Pelhřimovské průmyslovce, kde teď studoval) na Zdenka, odpovídali, že se s ním moc nebavili nebo vůbec nebavili. Podívejte se na jeho školní fotografii (zde na Novinkách http://www.novinky.cz/00/37/25.html ), vypovídá o lecčems. To je tedy Zdeněk Adamec, ale jen jedna jeho část s tím jak zřejmě byl osamocený (na čem se možná velkou měrou podíleli rodiče) se naučil velice dobře pracovat s počítačem, zvládl i programování a internet mu otevřel virtuální, pro něj krásný svět -stal se Sataníkem - založil si své Sataníkovy stránky - Informační web o trestné činnosti, http://satanik.stb.cz - tak zněl přesný název (zde se bylo možné dozvědět i jak vyrobit bombu) a také vytvořil stránky darkerské (nejen darkerské, ale najdete zde i Společnost proti telekomu(nismu). Jak telefonovat zadarmo, phrecking, mobilní telefony atd. Výroba výbušnin - Vyrobit bombu je tak snadné... . Hacking. Jak ošálit elektroměr, vodoměr...). Stránky vznikly dne 1.2. 2000 - to mu bylo asi 15 let.

Nikdo z okolí asi neměl tušení, že tyto stránky dělá ten nezajímavý obtloustlý hoch v nevkusných brýlích (znali ho jen ti správní, možná ani ti ne). Tady je svobodný bez dozoru matky, otce, boha, tady je Sataník vypadá jak si představíte, je to virtuální svět a patřičně to tedy rozjíždí. Odkazy na Sataníkovy stránky najdete na mnoha osobních webech hlavně teenagerů. Proč? Jeho stránky jsou jeho vyznáním a obdivem k darkerům a sám se tady přiznává k různým vandalským a někdy až život ohrožujícím činům (jsou tady ovšem i nedokončené ukázky jeho programování - hodně věcí začal, málokterou dokončil). Staly se popisované činy skutečně nebo jen v jeho fantazii ? Byl i aktivní darker? Odpověď musí najít policie. Je možné, že se takto, jak popisuje co dělal (viz následný link) mstil za šikanu. Na jeho stránkách bylo možno vidět i obrázek malého hořícího čertíka (stránky po jeho smrti někdo ihned smazal a přesměroval na své - čili na netu rozhodně nebyl osamocený. Jeho stránky pro darkery a osobní výpovědi o svých akcích (dosti šílené akce typu - vyhazování sloupu veřejného osvětlení bombou, výroby žárovek - bomb, jak co zkratovat, jak ošidit elektroměr...), je možné ještě vidět zde http://web.archive.org/web/*/satanik.crolink.cz/* a hlavní stranu jeho webu v cache Googlu).

Zřejmě něco z popsaného skutečné měl na svědomí, navíc a to dobrovolně, ne jak píše v dopise, darkery propagoval, z jeho účasti i v chatech je jasné, že tímto žil. Dokonce se chystal návod pro darkery přeložit do angličtiny a těšil se, že se tento český "vynález" rozšíří do celého světa. V tomto k ničemu zneužit nebyl, byl to jeho názor.Toto se samozřejmě neshodovalo s výchovou a postoji jeho rodiny, byl to možná jeho protest. A jednoho dne se stalo, že se vše provalilo: policie darkery nechápe jako hochy vybíjející si hormony a pro švandu zkratující elektrické vedení vysokého napětí. Ani Sataníkovi stránky se jim nezamlouvali - zřejmě tyto stránky obnovoval z domova eftépéčkem nezměnil si doménu , a tak na něj přišli. 19. února byl policií ČR obviněn (ty stránky byly fakt nářez).
První věcí a hlavní, co na policii Sataník - teď už zas Zdeněk Adamec chtěl, jen aby se to nedozvěděli rodiče. Jak vyplývá z policejních tiskových prohlášení, nebyl důvod to rodičům říkat - mladík byl plnoletý. Jeho velký strach z rodičů vypovídá o jeho nesamostatnosti, nevyzrálosti a dětské vázanosti na jejich autoritu. A podle všeho se toho Adamec moc bál. A nejhorší se stalo - vedení školy o všem rodiče informovalo.
Pak přišel 3. březen a o jeho činu se dozvědělo množství lidí - napsaly totiž o tom noviny Blesk. Byl zde identifikován jako Zdeněk A., student pelhřimovské průmyslovky, tvůrce stránek pro darkery nazvaných Sataníkovy. Článek popsal jeho trestný čin a jaký trest mu hrozí. Psaly o dvou letech. Kolik lidí si teď spojilo tohoto nemluvu se Sataníkem? Kolik lidí si už sundané stránky dohledalo a tam, pokud je to pravda a zřejmě je, našlo popis, jak jim nechal vybuchovat žárovky a zatmíval budovy?
Možná právě až teď se rodiče dozvěděli celou pravdu.

Co se asi odehrávalo v mysli Zdenka? Pocit viny, co způsobil, a že se určitě i podle rodičů, kteří pro něj zřejmě byli autoritou, dal na cestu zla. Sataník zmizel a byl tady jen on.
Také čtení stránek, na které zanechal odkaz ve svém posledním dopise lidem, mu jasno neudělalo, spíš v něm muselo vzbudit ještě větší pocit své vlastní viny a vůbec beznaděje nad vším. Jedná se konkrétně jen o tyto stránky jsou taky nářez zdá se, že na Netu šílenci bují a jak se říká i šílenství je nakažlivé a tyhle dvě stránky by rovněž měly být preventivně staženy, aby nenadělaly zlo:
http://www.vesmirni-lide.cz
http://www.cipova-totalita.szm.sk

http://www.detizeme.cz
http://www.inzine.cz/clanok.asp?id_clanok=727 článek ekologického sociologa Blažka je také velice diskutabilní a poplatný postmoderně.

Být vlastně se svými problémy sám, ládovat do sebe takovéto stránky, mít na krku soud, mít strach z kriminálu, strach i z odvety těch, kterým něco provedl, cítit vinu, být nábožensky založený, být v kolektivu vzadu, ne moc pohledný, z matčiny strany zahrnovaný opičí láskou, jak to mohlo dopadnout? Svojí sebevraždou řešil jen své osobní trable a strachy, které se mu zdály neřešitelné a on obdivoval plamen a navíc hřích z duše odejme podle víry jen oheň. Možná mu v hlavě bleskla myšlenky, že doposavad zatmíval, teď jako trest za vše rozsvítí.

Článek vyšel v Blesku v pondělí už ve středu je v Praze, žádné načasování s nějakými jinými událostmi, jen náhoda.
Ještě v noci 5.3. před svým autodafé byl zachycen kamerami, jak se prochází u národního muzea a snažil se prý zastavovat lidi a navazovat s nimi hovor.
Jasné váhání sebevrahovo, který chce být zachráněn. Ke své smůle ten den kolem nešel nikdo, kdo by mu dal odpověď na jeho nevyřčené otázky a vzbudil v něm další chuť do života a třeba i sílu odejít někam jinam. Byl to podle všeho opravdu velice chytrý člověk a i kdyby za to co udělal byl nějak odsouzen, všechno měl před sebou. Jenže strach především asi z hněvu rodičů a pak z vězení a dalších následků, byl velice silný a pocit viny zřejmě rovněž, do toho všeho mohlo hrát roli rozhorlení proti tomuto světu, že udělá ne z drátů elektrického vedení ohnivý sloup, ale ze sebe. Je tady i závažná otázka - jestli byl ke svému činu třeba i někým naváděn nebo povzbuzován, aby pak následně byl jeho osobní čin zneužit k nějakým cílům. To by mělo být předmětem šetření policie a výsledy řádně po opravdu důkladném šetření předloženy veřejnosti.

Dozvíme se kdo byl Zdeněk Adamec? Víc Zdeněk nebo Sataník? Nešťastný, naivní, tak zmatený možná pravděpodobně i zlomyslný, nesvědomitý darker? Vyráběl si podle návodů výbušniny? Byl to opravdově chápajícně nemilovaný kluk? Za jeho smrt nemůže celé lidstvo, situace v ČR nebo politika, ale jen a jen jeho nejbližší okolí a i on sám (dosah co dělá musel znát, také při jeho inteligenci je nepochopitelné, že věřil lžím) v neposlední řadě, popud ke strachu a pocitu viny mu mohl dát i Blesk svým článkem. Svou smrtí a i zanechaným dopisem, chtěl odčinit podle svého mínění hřích ze svého svobodného virtuálního světa a hříchy, které popsal ve svých textech (viz link) a když už se rozhodl zemřít, chtěl, aby všichni kolem viděli kdo byl - poprvé a naposledy se chtěl stát středem zájmu a jelikož podle svého mínění (nevíme jestli doopravdy) páchal zlo, chtěl to vše smýt svým vzkazem lidem - vykoupit se tím.
Napsal pod silnými emocemi dopis plný frázovitých klišé v mnohém případě i nepravdivých (ale on tomu chtěl věřit - že zlo je atomová elektrárna, že Linux je vždy zdarma), která si mohl přečíst na výše jmenovaných podivných webech. (Jinak Linux je skvělá věc a rozhodně do této kauzy nepatří).
Využívat toto k politikaření a blekotání o stavu společnosti a k různým vyhlašováním podpory a obdivu k jeho činu je hnusné přiživování se na osobním neštěstí a lživé, trestuhodné zavírání očí nad skutečností, že Sataník nebyl svatý. Zdenka je mi ze srdce líto, mráz mi přejíždí po zádech při pomyšlení na jeho umírání, ale obdiv to ve mne nevyvolá, jen smutek. Lidi jsou stejní, jako před sto, dvě stě, tisíci lety... hodní i zlý, altruističtí i egoisti, láskyplní i zákeřní zabijáci. I ta politika je pořád stejná, a kdo chce tvrdit opak, nemá paměť a nezná historii nebo vědomě a cíleně lže a schválně chce vyvolat nestabilitu. Ono vždy ti co se jim žír vzdaluje a už si budou muset plnit korýtka za své, kopají na všechny strany. A když při tom přichází i o manipulativní moc a ke všemu jsou prolezlí vředy postmoderny. To pak se neštítí ničeho.


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku