Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 11.3.2003
Svátek má Anděla
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Evropa regionů
 >TÉMA: Kolik stojí české televize?
 >EKONOMIKA: Pesimismus na akciových trzích nezměněn
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Pero Václava Klause
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Byt (příbytek) jako laboratoř
 >PSÍ PŘÍHODY: Starosti majitele něžného psa
 >FEMINISMUS: Žena, žena, žena…
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (3)
 >ÚVAHA: Krize kultury komunikace
 >NÁZOR: Klausův masážní salón
 >FEJETON: Chudinka jednovozová
 >CHTIP: Život je otázkou priorit...
 >ŽIVOT: Zlatý odznak
 >POLITIKA: Důvěra či nedůvěra?
 >NÁŠ RYBNÍK: Nechutné zneužití autodafé

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
11.3. My v publiku
(nov)

Jaké kozelce se v těchto dnech metají v manéži českého politického cirkusu, která divá zvěř se tam drezíruje a kteří provazochodci dnes přejdou - nebo také nepřejdou - lano sněmovní důvěry, shrnul již včera Aston. Nehodlám nosit sovy do Atén a protože cirkus tvoří pod jedním stanem nejen manéž, ale i publikum, podívejme se, jaké to publikum je, zda si zaslouží něco lepšího než předváděný program.

Při přímých přenosech z volby prezidenta mě překvapil výrok známého a váženého filmového režiséra, který si Špidlovu neúspěšnou drezúru ČSSD pod klenbou Vladislavského sálu nenechal ani jednou ujít. V souvislosti, která není podstatná, prohlásil do televizní kamery: Kolik lidí musí zchudnout, aby jeden zbohatl.
Aby mi bylo dobře rozuměno, nejde mi o žádný osobní útok, neboť ten šokující výrok vnímám jako anonymní ilustraci, jako bezděčné stvrzení toho, jak hluboko se do vědomí české společnosti, do vědomí publika českého "politického cirkusu", aniž jsme si toho vědomi, zažral bolševik.
Citovaný výrok totiž automaticky předpokládá, že každý podnikatel je zloděj a podvodník, že množství bohatství ve společnosti je konstantní a jenom se "přerozděluje". Obojí je lživé (jak by jinak mohlo růst národní bohatství) a tyto lži nám vtloukali do hlavy lektoři marx-leninismu. Je vidět že s úspěchem daleko větším, než jsme ochotni si připustit.

Každý podnikatel pochopitelně podniká pro zisk, ale zároveň zvyšuje bohatství celé společnosti, nikoho nezbídačuje! - jinak by státy s vysokou podnikatelskou kulturou nemohly patřit k nejbohatším zemím světa a komunismus, který naopak z teorie o "zlodějství kapitalistů" vycházel, by se ekonomicky nezhroutil a dodnes by kraloval světu.

Je mi až trapně, že musím psát o věcech, které by měly být 14 let po pádu komunismu zcela samozřejmé. Jenže, jak je vidět, nejsou. Proč se ale pak pohoršujeme nad faktem, včetně uvážlivého a úctyhodného autora výroku, že Klaus musel být zvolen s pomocí komunistů? Vždyť každý prezident by musel být zvolen s pomocí komunistů, neboť klauni v manéži "politického cirkusu" předvádějí jenom ty vzájemné kopance do řiti, které jim my v publiku dovolíme a které, jak je vidět na příkladu onoho špičkového filmového umělce, se nám líbí, neboť jim dáváme vnitřní, „marxistickou“, byť nevědomou podporu.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku