Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 12.3.2003
Svátek má Řehoř
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Veřejnoprávní televize v EU, proč existují a proč se otřásly v základech
 >POLITIKA: Ten hodný, ten zlý a ten ošklivý
 >TIBET: Symbolika vlajek na radnicích
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla VI
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cedulí za lepší pořádky
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejsek v metru
 >IRÁK: První oběť Blixkriegu
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Chystáte se na cestu?
 >POLITIKA: Klaus na hradě je dalším neúspěchem Cyrila Svobody
 >ARCHITEKTURA: Pár poznámek k památkové péči
 >HUDBA A ZVUK: Dvořák autenticky
 >GLOSA: Ubohost některých poslanců ČSSD došla svého konce.
 >MÉDIA: Vláda Vladimíra Špidly má důvěru médií
 >EKONOMIKA: ČNB vyčká se snížením sazeb
 >POLITIKA: Referendum na Maltě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
12.3. Prvky důvěry v hlasování o důvěře
(eff)

Vladimír Špidla získal několik drobných výhod
První hlasování o důvěře vládě v dějinách České republiky skončilo jak skončilo. Vláda tedy bude pokračovat v činnosti nebo nečinnosti jako před tím, jako by se nic nestalo.

O to šlo především: dokázat, že se nic nestalo, třebaže všichni vědí, že se stalo.

Fiasko s prezidentskými volbami dostalo Vladimíra Špidlu do prekérní situace. Nezjistitelný počet poslanců jeho vlastní strany se postavil proti němu s cílem prosadit Miloše Zemana do funkce prezidenta - a v další fázi, prosadit protivníka, tedy Václava Klause, jen aby se Špidla dostal do prekérní situace s kalhotami staženými do půl stehen. Udělat proti tomu nemohl nic.

Tím, že vyvolal hlasování o důvěře vlády, si ty kalhoty zase natáhl a bude předstírat, že mu nikdy nespadly.

Průkazní hodnotu nemá úterní hlasování žádnou. V prezidentské volbě nastala situace, kdy pan učitel píše do třídnice "směje se mi za mými zády drze do očí". Jenže pan učitel aspoň ví, komu poznámku píše, kdežto Šidla může jen tušit, kdo jsou ti drzouni.

Každá výhra dobrá

To je samozřejmě stín na Špidlově úterní výhře. Jenže vtip je v tom, že výhra, ať je ve stínu nebo třeba zmoklá, je pořád výhra. Můžeme se pošklebovat, ale nic nezměníme na faktu, že Špidla opět přiměl svoje stoupence, aby veřejně, jeden po druhém, stvrdili svoji loyalitu. Později, na sjezdu, se to může zúročit. pokud by se tam situace vyhrotila a odbojné křídlo by vystoupilo s kritikou Špidlovy vlády, následoval by dotaz: A proč tedy, příteli, jsi hlasoval pro důvěru vládě?

Toto je tedy jedna drobná výhoda, kterou Špidla získal - a jak známo, v šachových partiích se mohou i drobné výhody hromsky vyplatit v koncovce.

Když se řekne "jedna výhoda", hledejme druhou.

Odbojníci by bezpochyby odhodili masku a vládu by sestřelili, kdyby měli po ruce reálnou variantu - na jinou vládu, bez Vladimíra Špidly. Kdyby skutečně nějaká hypotetická, leč realizovatelná varianta existovala, nebylo by nic snazšího než vládu sestřelit a domluvit se s prezidentem Václavem Klausem, aby prostě pověřil sestavením nové vlády někoho jiného. Někoho, kdo by vyhovoval konceptu - ovšem nejdřív by musel takový věrohodný politický koncept existovat.

Byl by to pro Václava Klause bouřlivý začátek funkčního období, kdyby musel ani ne čtrnáct dní po zvolení spolupůsobit při sestavení nové vlády, ale on by to dokonce musel udělat, kdyby byl postaven před jednoznačná fakta a strohou realitu.

Nedozírné následky se nekonají

Nic takového se nestalo. Reálná varianta není. Vladimír Špidla možná sedí na trůnu z mariášových karet. Solidnější židli nikdo nenabízí. Zdá se totiž, že sezení na vratkých židlích se stalo zvykem v české politice. Vtipně upozornil Petr Mareš, že Špidlova vláda je nejstabilnější od doby té první z roku 1992, vždyť i ta předchozí, Zemanova, byla menšinová, držená opoziční smlouvou. I taková Hana Marvanová je pilíř stability ve srovnání s poslancem Jozefem Wagnerem blahé paměti!

Třetí maličkou výhodou je "mezinárodní situace".

Naše země odjakživa vězí v nějaké mezinárodní situaci jako moucha v krupicové kaši. V rozpravě před úterní volbou na toto téma promluvil ministr zahraničí Cyril Svoboda. Nemusel hrozit "nedozírnými následky", které nás potápěly do kaše v minulosti. Tentokrát jde podle něho o důvěryhodnost vlády a České republiky. Těžko říci, do jaké míry Svobodova argumentace zafungovala - nicméně v tak těsném poměru hlasů může sehrát svoji roli i otřepaný refrén co by tomu řekla cizina".

Ve prospěch Vladimíra Špidly hraje roli i to, že zmíněné drobné výhody nevyprší a nezmizí ani v době do stranického sjezdu, a to je výhoda čtvrtá, možná ta nejdůležitější.

Aston

Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku