Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 12.3.2003
Svátek má Řehoř
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Veřejnoprávní televize v EU, proč existují a proč se otřásly v základech
 >POLITIKA: Ten hodný, ten zlý a ten ošklivý
 >TIBET: Symbolika vlajek na radnicích
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla VI
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cedulí za lepší pořádky
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejsek v metru
 >IRÁK: První oběť Blixkriegu
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Chystáte se na cestu?
 >POLITIKA: Klaus na hradě je dalším neúspěchem Cyrila Svobody
 >ARCHITEKTURA: Pár poznámek k památkové péči
 >HUDBA A ZVUK: Dvořák autenticky
 >GLOSA: Ubohost některých poslanců ČSSD došla svého konce.
 >MÉDIA: Vláda Vladimíra Špidly má důvěru médií
 >EKONOMIKA: ČNB vyčká se snížením sazeb
 >POLITIKA: Referendum na Maltě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
12.3. FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Chystáte se na cestu?
Marcela Bendáková

Brzy bude jaro, příští týden ho potvrdí i kalendář a začneme vymýšlet, kam o letošní dovolené. V tento čas se rok co rok objeví někteří z mých kamarádů a známých, kteří pomýšlejí na prázdninový výlet do Francie. Protože to je moje nejmilovanější a nejnavštěvovanější zahraniční končina, mám mezi nimi pověst informovaného zasvěcence (nebo zasvěceného informovance?), který poradí, kam/jak se dá jet a kde/co se má vidět. Abych jejich důvěru nezklamala, lovím po takové žádosti zběsile v počítači i v paměti a z různých poznámek a vzpomínek lepím jakýs takýs itinerář. Podobná situace se pravidelně opakuje již řadu jar, stejně jako se pravidelně opakuje moje odhodlání, popsat konečně nejoblíbenější trasy pečlivěji, aby se daly použít i příště. Letos jsem tuto myšlénku předběhla a vida, první procházky po Paříži jsou na světě. A když už do toho dávám energii, nabízím vše k širšímu použití a potěší mě, budou-li mé popisy někomu k užitku.

Náruživější cestovatelé si samozřejmě vystačí sami a užijí si už přípravami. Dlouho před cestou se obklopí mapami, klikají po internetu, listují průvodci a lepí žluté papírky ke každé zajímavosti tak dlouho, až knížka nejde zavřít. Ale většina běžných turistů nepotřebuje přesné letopočty ani vysvětlení každého architektonického detailu, těm postačí stručný popis cesty a jednoduchý plánek z mekáče. Nechtějí minout to nejdůležitější, potěší je občas nějaká perlička, ale raději střádají vlastní dojmy a pocity. Těm by moje itineráře mohly vyhovovat.

V prvním kole nabídnu několik půldenních procházek Paříží, které vás provedou po nejoblíbenějších a nejfrekventovanějších místech. Jednotlivé trasy se dobře zkombinují s návštěvou muzea/galerie nebo spolu navzájem. Součástí každé z nich je alespoň jeden vyhlídkový bod, odkud se můžete pokochat pohledem na okolní panoramata. To bývá při prohlídce placatých měst moc příjemné. Až vyčerpám základní, všeobecně známé památky, mám v zásobě ještě některé kouty turisty méně navštěvované, ale možná o to zajímavější. Doufám, že mi nedojdou síly a dostanu se až do třetího kola. V něm bych ráda popsala pozoruhodnosti i v dalších francouzských regionech. O každé oblasti bude stručné souhrnné povídání, kde zjistíte, zda vás zajímá, případně dočtete detailněji, co se do popisu cesty nevešlo. Odděleně bude následovat přehledný heslovitý itinerář, který by měl být maximálně na dvě tiskové stránky, aby se vešel do kapsy.

Nedávno jsem objevila v zaprášené krabici svůj starý cestovní deníček z první výpravy kolem Francie. Je to pravda už drahně let a mnohé tehdy průšvihové situace se dneska zdají úsměvné, ale možná vás některé historky pobaví.

Příště budou informace o dopravě v Paříži (čím, kam, jak a za kolik) a cenách vstupenek do některých muzeí a galerií (Louvre, Musée d´Orsay, Centre George Pompidou, Les Invalides, …). Víte, co to je Carte Musées et Monuments? Ne-li, tak se to tam také dočtete.
Další články tohoto autora:
Marcela Bendáková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku