Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 12.3.2003
Svátek má Řehoř
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Veřejnoprávní televize v EU, proč existují a proč se otřásly v základech
 >POLITIKA: Ten hodný, ten zlý a ten ošklivý
 >TIBET: Symbolika vlajek na radnicích
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla VI
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Cedulí za lepší pořádky
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejsek v metru
 >IRÁK: První oběť Blixkriegu
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Chystáte se na cestu?
 >POLITIKA: Klaus na hradě je dalším neúspěchem Cyrila Svobody
 >ARCHITEKTURA: Pár poznámek k památkové péči
 >HUDBA A ZVUK: Dvořák autenticky
 >GLOSA: Ubohost některých poslanců ČSSD došla svého konce.
 >MÉDIA: Vláda Vladimíra Špidly má důvěru médií
 >EKONOMIKA: ČNB vyčká se snížením sazeb
 >POLITIKA: Referendum na Maltě

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
12.3. TIBET: Symbolika vlajek na radnicích
Jiří Wagner

V pondělí byly na téměř 180 radnicích českých měst vyvěšeny tibetské vlajky jako připomínka 44. výročí od vypuknutí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci a jeho následného krvavého potlačení, při němž zahynulo 87 tisíc obyvatel. Od té doby Čína, která Tibet obsadila již roku 1951, v Tibetu ještě drastičtěji upevňuje svou nadvládu - jak v červnu 1984 oznámila tibetská exilová vláda, v důsledku čínské invaze a okupace zahynulo 1,2 Tibeťanů.

Podrobnosti o Tibetu, oblasti s velkou kulturní a politickou tradicí, je možno nalézt v jakékoli současné encyklopedii nebo přímo na stránkách Tibet Online, ovšem žižkovská radnice, která tibetskou vlajku vyvěšuje již od rok 1996, spojila vyvěšení vlajek i s malou oslavou, na níž byla předvedena tibetská hudba, podáván máslový čaj, uspořádána přednáška o Tibetu a jejímž zakončením bylo symbolické rozmetání mandaly. Z brožury, jež byla zúčastněným radnicí poskytnuta, čerpám i následující informaci o tibetské národní vlajce. O její symbolice tolik dostupných materiálů není a tak ji asi zná málokdo:

- Ve středu vlajky se nachází bílá zasněžená hora, jež symbolizuje samotný Tibet často nazývaný "Země obklopená sněžnými horami".
- Přes tmavě modré nebe se nad bílou horou rozprostírá šest červených pásů, které zastupují šest původních kmenů (rodů, národů), jež žily na území dnešního Tibetu a jsou považovány za předky Tibeťanů. Jsou to kmeny Se, Mu, Dong, Tong, Du a Ra. Kombinace šesti červených pásů původních kmenů a šesti tmavě modrých pásů nebe symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života černými a červenými buddhistickými ochránci.
- Na vrcholku hory je slunce se zářivými paprsky svítícími do všech směrů - paprsky symbolizují radost ze svobody, duchovní a materiální štěstí a blahobyt všech bytostí žijících v Tibetu.
- Vpředu na svahu hory stojí pár sněžných lvů s plápolajícími hřívami. Lvi představují sjednocení duchovního a světského života.
- Krásný a zářící drahokam, který sněžní lvi drží, představuje tři buddhistické klenoty Buddhu, Dharmu a Sanghu.
- Červenomodrý drahokam jing-jang ležící lvům u nohou představuje správné etické chování, které je založeno na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování.
- Žlutý lem na obvodu vlajky představuje čisté zlato jako symbol Buddhova učení zářící do všech světových stran a všech dob.

Dá se říci, že některé symboly tibetské vlajky by mohly a měly být zastoupeny i v lidských duších a srdcích, a to nejen Tibeťanů. Přesto jsou však mnohými z nás považovány za přežilé, vyčpělé a zhola zbytečné, takže je často raději nahrazujeme zlobou a smutkem...


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku