Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 13.3.2003
Svátek má Růžena
  Výběr z vydání
 >EVROPSKÁ UNIE: Až příliš jednoduchý koncept
 >PRÁVO A SMRT: Humanistická justice na rozcestí
 >ŽIVOT: Každému jeho Ameriku
 >POLITIKA: Máme prezidenta
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání s tvrdohlavým tirákem
 >PSÍ PŘÍHODY: Štěkání na řemeni
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: O Iráku bez mandátu
 >TÉMA: Umíme diskutovat?
 >MÍSTO: 750 let města Náchoda
 >MOUDRO: Sonet o bídě politiků
 >GLOSA: Dejte knihám volnost
 >METEO: Počasí v Kanadě
 >ZAMYŠLENÍ: Důvěra, vláda a media.
 >DOKUMENT: Stanovisko ČMKOS k iráckému konfliktu
 >ÚVAHA: O umění stáhnout ocas mezi nohy

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
13.3. Dobrá banka
(eff)

Vracím se k problému, jak poznat "dobrou" banku. Banku si máme pečlivě vybírat, tvrdí se vždycky po pádu nějaké, nikdo nás nebude vodit za ručičku. Podle jedněch stačí málo, zjistit kapitálovou přiměřenost, což je objem hotových peněz, udává se tuším v poměru k celkovému kapitálu banky. Kapitálová přiměřenost sice není běžně dostupný údaj, ale poučený laik si ji prý zjistí - tak psal před časem analytik Pavel Kohout v MFD. Kde, a jak bez znalosti finančnictví, ovšem neřekl.

Pár dní na to se tomu, že se máme zajímat my sami, věnovaly Lidovky. Z článku vyplynulo, že o potížích Union banky se spekulovalo už nějakou dobu: banka nabízela "někdy viditelně" výhodnější podmínky (to "někdy" dělá každá banka), měla špatné úvěry (ty má pokud vím více bank). Bylo prý jen otázkou času, kdy nastane krize. Pravidla jsou v podstatě podle analytika J. Schiessera jednoduchá: pokud je banka dva až tři roky ztrátová a nenavýší základní jmění, je to podezřelé. Tentýž pán ovšem říká, že v horizontu jednoho roku nic podobného nehrozí.

A tak se ptám: kde byli všichni ti chytrolíni, co dělal bankovní dohled, k čemu je ČNB? Každý analytik a expert má teď jasno, měl ho i předtím? Máme se snad sami vzdělávat ve finančnictví - to bychom pak banky nepotřebovali? To si můžeme dělat zdravotnické kursy a kašlat na zdravotnictví, neplatit státu daně a ukládat si je na důchod, dělat si všechno sami.

Experti Komerční banky, kde jsem investoval dle jejich doporučení do fondů s minimálně pětiletým horizontem, hospodaří tak, že od vložení peněz je každé pololetí pokles: 5 %, 10 %, 12 %, 20 %, 18 %. Za dva a půl roku ztráta poloviny vkladu. S takovou se toho horizontu finančně nedožiju. Jistě, drobným písmem je ve smlouvě uvedeno, že výkonnost fondu může kolísat, s tím jsem počítal. Ale takové kolísání je v podstatě legalizovaná defraudace.

Gentleman

Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku