Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 14.3.2003
Svátek má Rút, Matylda
  Výběr z vydání
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (11)
 >OHLAS: Rada pro Gentlemana - Jak investovat
 >POLITIKA: Demokracie jako třídní boj
 >POLITIKA: Překvapí prezident Václav Klaus?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kdybych to byl věděl...
 >PSÍ PŘÍHODY: Když je psů jako psů
 >VÝSTAVA: 1 + 3 aneb Mlčenliví svědci z Pražského hradu
 >NÁZOR: Kvalifikace pro úřad
 >O KNIZE: Opravdu děkujeme
 >GLOSA: Ministerský předseda vlády ČR začal jednat.
 >INFO: Paříž 2003 - doprava a vstupné do muzeí, galerií a dalších památek
 >INFO: Přehled národních veřejnoprávních TV kanálů v zemích EU
 >NÁZOR: Sametové čelisti
 >ZDRAVÍ: Meningokoková meningitida 
 >EVROPSKÁ UNIE: Až příliš jednoduchý koncept

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
14.3. ZDRAVÍ: Meningokoková meningitida 
www.medicina.cz

Závažné meningokokové onemocnění probíhá ve formě zánětu mozkových blan (meningitidy) nebo jako celkové horečnaté onemocnění (sepse či toxický šok). Velmi často, v krátké době – během pouhých několika hodin – vzniká z plného zdraví závažný, život ohrožující klinický obraz.

Způsob přenosu meningokokové meningitidy
Jedná se o kapénkovou nákazu, která se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének slin (při kašli či kýchání). Mezi další způsoby přenosu patří přímý kontakt s nakaženou osobou (např. líbání).
Onemocnění způsobuje bakterie Neisseria meningitis, která se přirozeně vyskytuje v nose a krku asi u 5–10 % populace. Tito jedinci jsou nosiči bakterie a zatím není známo, proč se u některých vyvine akutní onemocnění a u jiných nikoliv. Významnou roli zde pravděpodobně hraje zdravotní stav jedince. Před propuknutím nemoci prodělalo velké množství postižených osob katar horních cest dýchacích, byli vystaveni fyzické zátěži či se zúčastnili různých kolektivních aktivit (diskotéky, školní zájezdy aj.).
Existuje mnoho různých kmenů bakterie Neisseria meningitis. Jednotlivé kmeny se identifikují pomocí specifických polysacharidů, které bakterie obsahuje ve svém vnějším obalu. Nejběžnější sérologické skupiny, které v České republice způsobují invazivní meningokokové onemocnění, jsou B a C.

Charakteristika invazivního meningokokového onemocnění
Časná stadia meningokokové meningitidy lze obtížně diagnostikovat, neboť se podobají nachlazení. Inkubační doba je velmi krátká.
Mezi nejčastější příznaky patří celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, zimnice, bolest hlavy, bolest v krku, bolest svalů a kloubů. Po těchto příznacích může následovat náhlý nástup ospalosti, zmatenosti, ztuhlosti krku, vyrážka, poruchy vědomí, křeče.
Jelikož se bakterie šíří do ostatních částí těla krevním oběhem, mohou být zánětem postiženy i další orgány, např. oči, srdce, plíce, játra a ledviny.
Následky invazivního meningokokového onemocnění mohou zahrnovat ztrátu sluchu, slepotu, epilepsii či trvalé poškození mozku s psychomotorickou retardací. V nejhorších případech vede toto onemocnění k úmrtí. Interval mezi začátkem onemocnění a úmrtím je velmi krátký, v průměru 24,6 hodin.

Skupiny ohrožené meningokokovým onemocněním
Nejohroženější skupinou jsou mladí lidé ve věku 15–19 let, u kterých bývá onemocnění provázeno závažnými komplikacemi, včetně případů úmrtí (úmrtnost v této věkové skupině je 25 %).

Léčba
Při podezření na invazivní meningokokové onemocnění je nezbytné včas zahájit přednemocniční léčbu, tj. zajištění vitálních funkcí, podání infuzních roztoků a antibiotik, zajištění převozu na specializované pracoviště ARO, JIP, dětskou či infekční kliniku. Tam léčba pokračuje tracheální intubací, umělou plicní ventilací, podáváním antibiotik atd. Nemoc rychle graduje a velmi těžký stav se může vyvinout během 24 hodin, u dětí dokonce rychleji.
Antibiotika se podávají i těm, kteří byli v úzkém kontaktu s pacientem.

Možnosti prevence
Proti meningitidě sérologické skupiny B nebyla zatím vyvinuta univerzálně použitelná vakcína.
Onemocněním skupinou C je možné předcházet očkováním, které v organismu vyvolá tvorbu protilátek. Ty pak chrání jedince při styku s bakteriemi před rozvojem onemocnění. Očkování se provádí u ohrožené části populace nebo jej na vyžádání, bez indikace, provádí pediatři, praktičtí lékaři nebo pracovníci očkovacích center zdravotních ústavů. Vakcína není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Závěr

  • Meningokoková meningitida je nejrychleji smrtící infekce, s vysokou úmrtností (2–25 %).
  • Důležité je časné rozpoznání onemocnění – předhospitalizační antibiotická léčba a rychlost transportu příznivě ovlivní průběh i následky onemocnění.
  • Je nutné přikládat zvýšenou pozornost atypickým příznakům – průjmům a horečkám, a to zvláště u kojenců!
  • Typický je rozvoj onemocnění v nočních a ranních hodinách.Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku