Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 19.3.2003
Svátek má Josef
  Výběr z vydání
 >FEJETON: O duši umělce
 >POLITIKA: Principiální postoj ODS
 >TÉMA: Cíle dnešní války
 >MROŽOVINY: Spáry amerického orla VII
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zajímavé policejní auto
 >PSÍ PŘÍHODY: V roli hodného, s výhradou
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Od náměstí Svornosti k Eiffelově věži
 >Kovboj Bush
 >ZAMYŠLENÍ: Je nebo není Železný oběť?
 >GLOSA: CME, Železný, Pavel Dostál a my
 >POSTŘEH: O pouštěči
 >ŽIVOT: Psové a jiné animálie (4)
 >ROZHOVOR: Jan Kraus o filmu
 >EKONOMIKA: Sníží Fed úrokové sazby?
 >GLOSA: Přežraní Američani

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
19.3. ZDRAVÍ: Kokain
www.medicina.cz

Kokain je obsažen v listech jihoamerické rostliny Erythroxylon coca. Z Jižní Ameriky se rostlina rychle rozšířila i do jiných částí světa, především do rovníkových oblastí. Inkové považovali rostlinu za božskou, a proto se mohla používat jen při náboženských obřadech.

Zázračná rostlina koka zaujala pozornost Evropanů až v roce 1531. Když Španělé dobývali říši Inků, všimli si, jak domorodci dobře snášejí velké tělesné vypětí a hladovění. Zpozorovali, že Indiáni žvýkají jakési listí. Zprávy, které o tomto zjištění pronikly do Evropy, byly kusé. Teprve v 19. století nabyly informace o kokových listech a jejich účincích konkrétnější podoby. V roce 1860 byl objeven účinný alkaloid – kokain. Není bez zajímavosti, že jako první popsal anestetické vlastnosti kokainu Sigmund Freud, avšak blíže se tím objevem nezabýval. Teprve vídeňský oční lékař Koller poprvé využil anestetických vlastností kokainu v očním lékařství. Postupně se zjistilo, že kokain působí znecitlivění sliznic a byl využíván v moderním lékařství.

Kokain je zneužíván především pro své stimulující účinky na centrální nervovou soustavu. Vzniká pocit zvýšené svalové síly, pocit bystrosti, povznesené nálady, přeceňování svých schopností, nekritičnost. Při dlouhodobém zneužívání se vyvíjí obraz chronické otravy – kokainismus.

Jak působí kokain v těle člověka:

  • mozek: počáteční euforii vystřídá deprese, přicházejí halucinace, nakonec se může vyvinout paranoidní psychóza;
  • tepny: cévy se v místech vpichu, ale i při šňupání nebo užívání kokainu jinou formou stahují, a omezují tak krevní oběh;
  • plíce: při inhalaci drogy se narušují buňky v dýchacích cestách, vznikají dechové potíže;
  • srdce: zrychluje se srdeční činnost, i malá množství drogy mohou vyvolat poruchy srdečního rytmu vedoucí až k srdeční zástavě;
  • játra: klesá produkce nejdůležitějších enzymů.

Kokainista má potíže tělesné – je sešlý, hubený, má lesklé, horečnaté oči, objevují se trávicí potíže. Jsou přítomny poruchy spánku, mohou se objevit i epileptické záchvaty. Při dlouhodobém užívání drogy se objevují halucinace. Kokainisté jsou zvýšeně vztahovační, mají pocit, že je někdo pronásleduje. Někdy vznikají podobné stavy jako při deliriu tremens.
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku