Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 15.3.2003
Svátek má Ida
  Výběr z vydání
 >POLEMIKA: Teorie pustého ostrova
 >NÁZOR: Společnost a smrt
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z deníčku Moby Dicka ...
 >NÁZOR: Poslední americká válka pod vlajkou OSN
 >KOMENTÁŘ: Jiří Rusnok
 >ZDRAVÍ: Nejen o medicínské etice
 >Z MĚST: Co se děje v Náchodě
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (11)
 >OHLAS: Rada pro Gentlemana - Jak investovat
 >POLITIKA: Demokracie jako třídní boj
 >POLITIKA: Překvapí prezident Václav Klaus?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kdybych to byl věděl...
 >PSÍ PŘÍHODY: Když je psů jako psů
 >VÝSTAVA: 1 + 3 aneb Mlčenliví svědci z Pražského hradu
 >NÁZOR: Kvalifikace pro úřad

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
15.3. NÁŠ RYBNÍK: Napoleonský komplex? Vendeta? Spravedlnost?
JITA Splítková

A jsme zase u problému loajality. Otázkou je a asi navždy zůstává: kde končí loajalita, kdo si ji zaslouží a kdo ne? Je osobou, která si loajalitu zaslouží Špidla? Sám ji nezná, slušnost a určitý vděk také nestudoval, co čeká... Ovšem už víme co mají čekat odpůrci malého velikána:
Špidla odvolal Rusnoka kvůli váznoucí komunikaci. Rusnok však soudí, že o křeslo ve vládě přišel, protože volil za prezidenta právě Klause z ODS, nikoli koaličního kandidáta Jana Sokola.
Tak má Klaus hned nepříjemnou povinnost:
Prezident Václav Klaus vyhoví premiérovi Vladimíru Špidlovi v personální obměně kabinetu. Chce ale vědět, zda poslanec ČSSD Milan Urban, který má po Jiřím Rusnokovi obsadit křeslo ministra průmyslu a obchodu, ovládá alespoň jeden světový jazyk a zda je změna vlády konečná.
Prý umí: "Urban ovládá angličtinu, takže s tím premiér žádný problém mít nebude," řekla mluvčí vlády Anna Stárková.

Kdo bude další? Třeba se Špidlovi zalíbila hra Neslabší máte padáka - kdo jste tuto taškařici někdy viděli, víte, kdo jde z kola ven a kdo zůstává. Kdo tedy bude další na řadě? Kdo nepozdravil u vrbiček? Kdo to kazí celému týmu? Možná se už klepe Dostál - byl na oslavě zvolení prezidenta a ke všemu byl na ní osobně jím pozván... ale neřekl koho volil...
Ach ta politika...

O tom, jak politika někdy trapně zasahuje do normálního života lidí, mi teď přišla do redakční pošty jedna krásná ukázka. Nejdříve jsem se velice smála, ale ona je spíše k pláči. Posuďte sami, jedná se o takzvanou recenzi knihy Pán prstenů z roku 1977 a vyšla v tehdejším jednostranickém Rudém právu…
Jde o dalsi utok proti socialistickemu zrizeni. Rise zla, z niz se vali popel a dym, je pruhledne umistena na vychode, obrazem delnicke tridy, ktera jednotna v potu tvare buduje tezky prumysl, maji byt odporni a zli skreti. Samozrejme ze synacek z burzoazni rodiny nemuze videt na tezke praci nic krasneho a povznasejiciho.Obyvatele zapadu - zemi oplyvajicich mlekem a strdim - elfove (neboli aristokracie), lide(burzoazie) a hobiti(statkari) ziji naopak v blahobytu (aniz je vysvetleno, odkud jej ziskavaji) a jedine, co je trapi, je "hrozba" z vychodu. "Sily dobra" zde predstavuje sbirka predstavitelu techto reakcnich kruhu, jejichz ruce se nikdy nedotkly poradne prace. Jejich vudcem je Gandalf, siritel zpatecnicke ideologie, s jejiz pomoci udrzuje obyvatelstvo v nevedomosti a strachu pred pokrokem. (...! ) Neni pak divu, ze Saruman, zastance utlacovanych a pritel pokroku, je prohlasen za zradce a jeho sidlo je zniceno bojuvkou fanatickych zpatecniku. Kdyz pak siri socialismus v Kraji, je chycen a bez soudu potrestan hobity, podporovanymi a placenymi kapitalistickou mocnosti Gondorem. (...) Ale socialismus se nastesti neda znicit hozenim jakekoli sve relikvie, i te nejposvatnejsi, do ohne. Drz se Mordore, obkliceny nepratelskymi reakcnimi sousedy.

Dosmáli jste se? Aspoň, že se tomu můžeme teď už smát :-).

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku