Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 17.3.2003
Svátek má Vlastimil
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Já nic, já Železný
 >MÉDIA: Kdo nese odpovědnost
 >MÉDIA: Poznámky k výsledkům stockholmské arbitráže
 >NEVNÍMÁNO: Armáda snů
 >MROŽOVINY: Americký scénář irácké války
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motorkářský svátek
 >PSÍ PŘÍHODY: Nářek, až srdce usedá
 >POLITIKA: Bránění, strkání a další fauly
 >PROTEST: Euroskeptici nebo tajtrlíci?
 >FOTO: První sobota nového českého prezidenta
 >POLEMIKA: Teorie pustého ostrova
 >POEZIE: Sonet o zbytečnosti básníků
 >FEJETON: Jak jsem podcenil inovaci a tím se přesladil
 >TÉMA: Televizní debaty
 >DOKUMENT: Českému národu přestaly starosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
17.3. Lekce za deset miliard
(eff)

Za machinace kolem TV Nova zaplatí každý z nás tisícovku, dohromady je to deset miliard. Kdo to zavinil? Otloukánkem na řadě je samozřejmě Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Je to orgán - jako každá rada - nepopulární a navíc, právě v těchto dnech na sebe upozornil cenzurním zásahem zcela v duchu někdejšího Českého úřadu pro tisk a informace, když potrestal za "nevyváženost" satirický pořad, karikující Havla, Klause, Zemana ba i Ivana Pilipa. Má to svoji logiku. Stát si zřídil orgán, aby dohlížel na pořádek v licencích, dává jí 33 miliónů ročně (nikoli tedy stovky miliónů, jak se někteří domnívají a bohužel i píší) a je tedy přirozené, že veřejnost čeká od rady výkony.

Chystá se i zřízení vyšetřovací komise a ta by měla shromáždit dostatek faktů a důkazů. Pokud by mělo vše proběhnout tak, jak si přeje například ministr kultury Pavel Dostál, s touto radou by mělo být zatočeno a měla by být odvolána.

Už brzy se ukáže, že jde o pláč na špatném hrobě. Tato rada selhala coby hlídací pes mimo jiné proto, že jí zákon 301/95 sb. předložený čtveřicí Marvanová, Přibáň, Vlach a Zemina vylámal zuby. Především zrušil článek 17. licenčních podmínek, který zní:

"...jakékoli změny právnické osoby, která je držitelem licence, skladby kapitálu investorů, vedoucí ke změně kontroly nad jejich činností, a ustanovení společenské (obchodní) smlouvy mezi držitelem licence a investory předloží předem ke schválení Radě..."

Od toho okamžiku je z toho Rada - v zásadě - venku. Rada pak mohla protestovat (protestovala), mohla si stěžovat na lampárně Hlavního nádraží i leccos jiného činit mohla, ale zuby ke skutečnému kousnutí ba zakousnutí už neměla.

Má tedy Černý Petr odpovědnosti jít na čtveřici, která je pod zákonem podepsaná?

Především nelze prokázat zlou vůli.Za novelou spíš stála "dobrá vůle" podpořit liberální podmínky a svobodnou soutěž. Poručníkování státu, vševládnost jakýchsi rad, schvalování podmínek a vytyčování mantinelů - to vše bylo proti čisté liberální ideologii. Ale to je hypotéza, vyšetřovací komise možná přijde k jiným závěrům, záleží na tom, kdo v ní bude. Za mimořádně vhodného šéfa bych pokládal třebas právě Jana Kasala, ten přece je do problematiky hluboce zasvěcen!

Poslední naděje, že nebudeme platit deset miliard, teď visí na rozhodnutí švédského soudu. Ten ještě by mohl prohlásit, že arbitráž nebyla regulérní a že arbitři byli podjatí. Je to chatrné stéblo pro naději.

To co se stalo, děje a bude dít není nic jiného, než lekce.

Ve svobodném světě reálné soutěže neplatí ideologické floskule, a kdo se jimi ohání, ostrouhá kolečka. Na samém prapočátku této trapné historie totiž byla postsocialistická xenofobie - především pak obava, aby se "rodinné stříbro" nedostalo do cizákových rukou! Zdaleka to nebyl jediný případ. Jestlipak někdy nějaká komise zjistí a spočte, kolik set miliard tahle obava o "rodinné stříbro" stála? Dnes bychom se mohli akademicky bavit, jak by se vše vyvíjelo, kdyby se licence na komerční televizi regulérně dražila na mezinárodním trhu za průhledných podmínek. Ale taková debata by byla asi tak užitečná, jako "pátrání po vině".

Kdyby z toho aspoň vyplynulo poučení,že průhledné tržní podmínky jsou jediný možný solidní základ pro podnikání v jakémkoli oboru! Deset miliard za takto zásadní poznání by nebyla tak moc velká cena.

Aston


K Lvíčkovi Čížkovi
Jana Bobošíková propírala v poslední Sedmičce na ZV Nova už podruhé comics "Lvíček Čížek", k němuž jsem napsal libreto. Tento comics není a nikdy nebyl součástí aktuální vysvětlovací kampaně ministerstva zahraničí před referendem a nebyl tudíž financován z rozpočtu této kampaně, jak Bobošíková opakovaně a lživě tvrdí. Vznikl ještě za ministra Kavana, a byl určen pro nedělní přílohy deníků Bohemie, prakticky pro děti, jako zábavný seriál s osvětovým obsahem na téma "jaké to bude, až to jednou bude fungovat". Se současnou kampaní to nemá nic společného, a Bobošíková bublinu vytvořila nejspíš se stejným záměrem, jako Nova rozdmychala nesmyslnou kampaň kolem "evropských úlů" anebo kolem "evropských šipek na silnici". Jsem zvědav, jaký nesmysl si Nova ještě vycucá z palce, aby podporovala protiunijní nálady.
Ondřej Neff


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku