Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 17.3.2003
Svátek má Vlastimil
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Já nic, já Železný
 >MÉDIA: Kdo nese odpovědnost
 >MÉDIA: Poznámky k výsledkům stockholmské arbitráže
 >NEVNÍMÁNO: Armáda snů
 >MROŽOVINY: Americký scénář irácké války
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Motorkářský svátek
 >PSÍ PŘÍHODY: Nářek, až srdce usedá
 >POLITIKA: Bránění, strkání a další fauly
 >PROTEST: Euroskeptici nebo tajtrlíci?
 >FOTO: První sobota nového českého prezidenta
 >POLEMIKA: Teorie pustého ostrova
 >POEZIE: Sonet o zbytečnosti básníků
 >FEJETON: Jak jsem podcenil inovaci a tím se přesladil
 >TÉMA: Televizní debaty
 >DOKUMENT: Českému národu přestaly starosti

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Mrožoviny  
 
17.3. MROŽOVINY: Americký scénář irácké války
František Novotný

Americký útok proti režimu iráckého diktátora Saddáma Husejna (jak se má jeho jméno správně psát) může vypuknout během několika desítek hodin. Experti jsou názoru, že kritickým bude tento týden. Znamená to, že plány americké invaze jsou již vypilovány do posledního detailu. Poslední číslo prestižního týdeníku "Time" pak přináší pohled na tyto plány, předposlední pak uvedlo finační náklady.

Podle amerického týdeníku je základní ideou plánu čelní útok natolik drtivý, aby šokem zničil iráckou armádu a ponechal iráckého diktátora neschopného obrany.
Operace amerických ozbrojených sil má mít tři kroky:

1.Vertikální obchvat. Po úvodním bombardování a palebném přepadu inteligentní municí, během něhož budou souběžně napadeny základny, opěrné body, kasárna, státní úřady a prezidentské paláce na celém území Iráku, se za nepřátelskými liniemi vysadí tisíce výsadkářů (především z vrtulníků), aby co nejrychleji dobyli klíčové body irácké vojenské infrastruktury. Američtí plánovači doufají, že masivní útoky ze vzduchu přivedou irácké vojáky k poznání, že jakýkoli odpor je marný.
Předpokládá se, že vzdušné výsadky budou přednostně vedeny: a) proti stanovištím řízených střel Scud v západním Iráku ze základen v Kuvajtu a v Saúdské Arábii, b) ze severu proti ropným polím v Kirkúku a Mosulu a z jihu proti ropným polím u Basry, c) speciálními komandy proti asi tuctu předpokládaných skladů chemických a biologických zbraní.

(Teorii vertikálního obchvatu, spočívající v odříznutí a obklíčení nepřítele vzdušnými výsadky, uvedl poprvé ve svém konceptu "Plán 1919" britský důstojník Fuller. Za 2. světové války tento obchvat s částečným úspěchem uplatnili Němci v Nizozemí a ve Francii, avšak když se o něj pokusili Spojenci na Sicílii v roce 1943 a u Arnhemu o rok později, utrpěli neúspěch.
Se zavedením vrtulníků vertikální obchvat zažil vzkříšení. Na základě vietnamských zkušeností vytvořili Američané speciální výsadkovou vrtulníkovou divizi - 101. aeromobilní, jež s dalšími obdobně vyzbrojenými a vycvičenými jednotkami má být nyní nasazena v Iráku.)

2. Pozemní útok. Současně se vzdušnými výsadky se dají do pohybu americké a britské tankové kolony směrem na Bagdád. Zaútočí z jihu, z prostoru Kuvajtu. Plán předpokládá, že současně ze severu zaútočí lehké jednotky, které budou do východiště útoku v iráckém Kurdistánu přepraveny letecky z Turecka.
Bagdád by se tak stal cílem dvou sbíhavých úderů, přičemž invazní síly sázejí na to, že tímto způsobem vyřadí 400 000 mužů irácké armády, aniž by cestou zabředly do zdlouhavých bojů, a že budou moci soustředit veškerou palebnou sílu na Bagdád.
Tento plán je ohrožen postojem Turecka, kde došlo k výměně premiéra, a zatím není turecký vzdušný prostor pro americké přesuny uvolněn. Podle některých informací dostaly letadlové lodi USS "Harry Truman" a USS "Theodore Roosevelt" dokonce rozkaz, aby se přesunuly z východního Středomoří do Rudého moře, aby jejich palubní letouny a řízené střely měly volný "přístup" k bojišti.

3. "Ohrazení". Američané doufají že během prvního týdne uzavřou Saddáma Husejna do obdélníkové "ohrady" Bagdád - Tikrit - Hadisa - Kerbelá. Diktátorovy síly by měly být v tom okamžiku omezeny na 20 000 příslušníků Republikánských gard a speciálních jednotek pro střežení skladů a stanovišť ZHM.
Místo aby útočily bezhlavě na Bagdád se americké síly soustředí na cílené údery, aby Sadáma Husejna zajaly, zabily, nebo vyprovokovaly vzpouru jeho nejvěrnějších. S touto možností se vážně spekuluje, když se objevily informace, že poté, co bude irácký diktátor zahnán do "ohrady", dojde k asi týdennímu přerušení bojů, aby někdo z jeho věrných mohl vyvolat puč, jímž by si zachránil vlastní kůži.

Americké síly.
V oblasti se nachází 5 námořních operačních svazů kolem těžkých útočných letadlových lodí "Harry Truman", "Theodore Roosevelt", "Kitty Hawk", "Abraham Lincoln" a "Constellation". Nesou 125 tisíc mužů a mohou vypustit cca 350 bojových letounů a 150 vrtulníků.
V Turecku je několik tuctů amerických bojových letounů na základně Incirlik. K nim mělo přibýt dalších několik tuctů letounu a pozemní síly. Pokud nebude možno otevřít severní frontu s pomocí Turecka, bude 101. aeromobilní divize přesunuta z Kuvajtu do iráckého Kurdistánu, aby odtud postupovala na jih.
V Kuvajtu je více než 100 tisíc amerických vojáků a mariňáků s 1200 tanky, se 100 bitevních vrtulníků a 100 letounů. K nim je třeba připočítat 25 tisíc Britů.
V Saudské Arábii čeká na boj 42 stíhacích bombardérů, podpůrná letka, 2 baterie střel Patriot a 10 tisíc pěšáků.
Bahrajn slouží jako sídlo předsunutého velitelství US Navy a základna 5. floty se 4 200 mariňáky. V Kataru je umístěna velitelská počítačová základna a kolem 100 stíhacích a podpůrných letounů.
Ve Spojených emirátech má základny 6. letecká armáda s průzkumnými letouny U - 2 a bezpilotními průzkumnými prostředky Global Hawk, které dokáží hlídkovat nad bojovou zónou 24 až 30 hodin. V Omanu je pak rozmístěno kolem 10 strategických bombardérů B-1 s příslušnou leteckou podporou a britské speciální letecké jednotky.

Náklady.
Přímé náklady (250 tisíc vojáků za 2 měsíce) - 35 miliard USD
Pomoc spojencům v regionu - 10 miliard USD.
Humanitární pomoc - 3 miliardy USD.
Náklady americké okupace (40 tisíc vojáků za 5 let) - 45 miliard USD.
Náklady na iráckou policii a správu - 9 miliard USD.
Rekonstrukce Iráku - 30 miliard USD.
Celková suma za válku a 5letou okupaci - 132 miliard USD.

Psáno v Praze 16. 3. 2003 podle týdeníku "Time", March 10 a 17, 2003


Další články tohoto autora:
František Novotný

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku