Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 18.3.2003
Svátek má Eduard
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: Investoři hledají jistotu
 >NÁZOR: Nedemonstruji
 >NEVNÍMÁNO: Oběti a vrazi
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Co zbývá Saddámovi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Rozpaky nad čištěním bot
 >PSÍ PŘÍHODY: Po čem pátrá Bart
 >POLITIKA: Proč Tvrdík nemluví pravdu?
 >KOMUNIKOVÁNÍ: Čeští mobilní operátoři odhalují svou pravou tvář
 >ARCHITEKTURA: Chcete bydlet v karlínské sýpce?
 >HUDBA A ZVUK: Měříme poslechem
 >POOHLÉDNUTÍ: Krokem do manželství krok do Ameriky
 >NÁZOR: Válka v Iráku budí rozpaky
 >TÉMA:O tramvajích, universitních platech, a přežití
 >NÁZOR: To přece každý ví
 >NÁZOR: Ne válce v Perském zálivu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
18.3. Zviditelňování místo diskuse
(nov)

Nejen tento týden, ale i celé jaro bude politicky velmi bouřlivé. Válka v Iráku na spadnutí, prohraná arbitráž s CME, takže každý, od novorozeňat až po bábu Dymákovou, vysolí tisícovku za "velkorysé" podnikání dr. Železného, a na krku referendum o vstupu do EU, která právě kvůli té válce na spadnutí připomíná rozdrážděné vosí hnízdo, jemuž se každý rozumný člověk vyhne.
Však už jsme jedno žihadlo schytali - od francouzského prezidenta Chiraka, který Česko zcela kremelsky okřikl za podporu USA. Ona je to vůbec zapeklitá otázka - s kým držet basu - s Amíky nebo s Frantíky? A když jsme po 20 letech vykvindovali Rusy, máme si do země pro změnu pustit již zmíněné Američany a pronajmout jim Mošnov jako leteckou základnu? Prý bychom ještě ušetřili za nákup nadzvukových stíhačů, což by nám po loňské povodni a po páteční prohrané arbitráži s CME opravdu bodlo - a Ostravakum jakbysmet -tisíce lidí by našly dobře placené zaměstnání.

Tyto otázky jsou pro nás nové, a proto se obracíme o informační podporu k médiím, v prvé řadě k televizi, kde bychom rádi slyšeli zasvěcené analýzy. Avšak pochybnou specialitou českých televizí, jak komerčních tak veřejnoprávní, je skutečnost, že místo nezaujatých expertů - politologů a komentátorů - vystupují v diskusních pořadech přímo politikové.
Jenže politik nejde do televize, aby něco objasnil, nýbrž proto, aby zviditelnil sebe, nebo svou partaj, a pokud možno v debatě nasadil oponentovi psí hlavu (neboť je jeho politickým nepřítelem). Nu a někdy mu v tom pomáhá i moderátor, který má také svoje zájmy, respektive zájmy svého zaměstnavatele.

Tohle jsem si znovu uvědomil při sledování nedělního pořadu "Sedmička", který na Nově moderuje paní Bobošíková. Jejími hosty byli poslanci Miroslav Kalousek (KDU/ČSL) a, pokud si dobře pamatuji, Jiří Maštálka (KSČM). Ačkoli je Kalousek předsedou rozpočtového výboru Sněmovny, útočila na něho moderátorka kvůli kampani za vstup do EU, kterou režíruje Zamini (měla si pozvat Svobodu). Přitom lhala (viz včerejší Astonův úvodník) a komunista si pochopitelně přisolil, kdykoli mu k tomu paní Bobošíková dala šanci (a že byla štědrá).
Divák, který tuto křečovitě vedenou diskusi (aby se, proboha, neotevřela debata o prohrané arbitráži s CME) přetrpěl až do konce, se nedověděl absolutně nic nového, žádný relevantní názor. Že Zamini obraz EU přikrašluje, se dalo čekat (jenom naiva si může myslet něco jiného), a že komunista se bude pást na vytáčkách svého partnera, bylo též jisté.
Bohužel, ani veřejnoprávní ČT na tom, co se týče diskusních pořadů, není lépe. Avšak v dnešním světě jsou politické zviditelňující hrátky před televizními kamerami luxus, který si už dále nemůžeme dovolit. Možná, kdyby před pěti, šesti lety se na nás z obrazovky neculili Petr Štěpánek (místopředseda RRTV), Hana Marvanová a další tvůrci novely mediálního zákona, ale místo nich před kamerami diskutovali mediální experti, by Česká republika dnes, včetně staré Dymákové, na kterou se podle dr. Železného nesmí zapomínat, nemusela solit těch 10 miliard.
(V této souvislosti mám pro ředitele Novy návrh. Což tahle aktualizovat symbol Novy - místo naivního zajíčka Zazy protřelého vlka Vovku?!)

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku