Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 22.3.2003
Svátek má Leona
  Výběr z vydání
 >KONFLIKT: Nejasný cíl je poloviční prohrou
 >ZAMYŠLENÍ: Kdo nevěří ať tam běží
 >UNIVERZITA KARLOVA: V podzemí od středověku k sametu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z deníčku Moby Dicka ...
 >HUDBA: Vopice hnojnice - Guano Apes potřetí
 >CHTIP: Pozor ! Pivo obsahuje estrogeny !
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (12)
 >POLITIKA: Proč jsem pro válku v Iráku
 >PROPAGANDA: Goebbels o Spojených Státech
 >NÁZOR: Afgánistán ano, Irák ne ?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger moderuje panelovou diskusi
 >PSÍ PŘÍHODY: Válečné vstávání
 >MÉDIA: Polemika o vině a trestu
 >NÁZOR: e- knihy
 >VÝSTAVA:Zemětřesení - výstava rytin v Karolinu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
22.3. UNIVERZITA KARLOVA: V podzemí od středověku k sametu
Jiří Wagner

Jak jsem se zmínil v předchozím příspěvku o výstavě Historická zemětřesení na starých rytinách v přízemních prostorách Univerzity Karlovy, při této příležitosti jsou až do 20. dubna otevřeny i podzemní prostory Karolina. V nich je zmapována historie českého státu v souvislosti s dějinným vývojem naší nejvýznamnější univerzity.

Sklepení je poměrně rozsáhlé a patrně ne všude přístupné, přesto ale stojí za shlédnutí. Nejenže jsou zde k vidění autentické a pečlivě zrestaurované fragmenty původního zdiva včetně obezděné studny, ale i zbytky stropních i nástěnných maleb, vesměs vyvedené na dřevěném podkladu. Uprostřed největší místnosti je i kopie sochy Václava IV., jejíž originál je vysoko na Staroměstské mostecké věži Karlova mostu.

Pro návštěvníky je ovšem zřejmě největším lákadlem sbírka listin a jiných předmětů všemožného druhu, které se nějakým způsobem vztahují ke Karlově univerzitě. Nemůže zde chybět list Karla IV., jímž král založil toto učení se čtyřmi fakultami podle vzoru univerzit v Paříži a Boloni, potvrzení práv a privilegií stvrzené papežem Mikulášem V. i opis Dekretu kutnohorského, kterým král Václav IV. změnil poměr hlasů na univerzitě ve prospěch českého národa. Samozřejmě se tu ale nalézají i dokumenty pozdější, méně radostné - úmrtní list Jana Opletala, vyhláška říšského protektora o uzavření českých vysokých škol a můžeme tu vidět i index studenta Vysoké školy ekonomické Jana Palacha (zajímavé, vždy jsem žil v domnění, že Palach navštěvoval Filozofickou fakultu UK, ale index je z roku 1966, snad tedy na Karlovu univerzitu později přestoupil). Pak už se dostaneme k několika fotografiím studentských bouří na sklonku roku 1989 a několika plakátům vytvořeným vesměs rukou neumělou, jež znevažovaly "vedoucí úlohu" KSČ a vyzývaly studenty humornou formou kupříkladu k vystoupení z organizace Socialistický svaz mládeže.

Nemyslím, že by takové letmé osvěžení našich dějin bylo někomu na škodu. Mimopražskému návštěvníkovi pak podle mého názoru bude užitečnější než horečné pobíhání po pražských obchodních domech nebo superhypermakromarketech při pátrání po - podle zdánlivě jeho názoru - těch "nejdůležitějších a nejdokonalejších" nepotřebnostech, které jsou mu denně vnucovány televizními reklamami.
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku