Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 22.3.2003
Svátek má Leona
  Výběr z vydání
 >KONFLIKT: Nejasný cíl je poloviční prohrou
 >ZAMYŠLENÍ: Kdo nevěří ať tam běží
 >UNIVERZITA KARLOVA: V podzemí od středověku k sametu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z deníčku Moby Dicka ...
 >HUDBA: Vopice hnojnice - Guano Apes potřetí
 >CHTIP: Pozor ! Pivo obsahuje estrogeny !
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (12)
 >POLITIKA: Proč jsem pro válku v Iráku
 >PROPAGANDA: Goebbels o Spojených Státech
 >NÁZOR: Afgánistán ano, Irák ne ?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Strýc Podger moderuje panelovou diskusi
 >PSÍ PŘÍHODY: Válečné vstávání
 >MÉDIA: Polemika o vině a trestu
 >NÁZOR: e- knihy
 >VÝSTAVA:Zemětřesení - výstava rytin v Karolinu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
22.3. NÁŠ RYBNÍK: Týden v trapu
JITA Splítková

Nový prezident sotva nastoupil ihned budí vášně a to kladné i záporné. Čím tentokrát? Svým prohlášením:
Prezident Václav Klaus pochybuje o tom, zda byla pro odzbrojení Iráku zvolena správná metoda. V rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny (HN) uvedl, že usilovat o změnu jakéhokoli diktátorského režimu cestou vojenského nátlaku je v dosavadních lidských dějinách neobvyklým jevem.
Klaus konstatoval, že se nepřiklání k názoru, který zastávají například americký prezident George Bush či britský premiér Tony Blair, podle nichž je nutné svrhnout iráckého diktátora Saddáma Husajna i za cenu vojenské intervence.
Skutečnost, že je irácký režim nehumánní a nedemokratický není podle Klause ještě dostatečným důvodem pro zahájení útoku. "Ve světě je celá řada nehumánních a nedemokratických režimů. Koneckonců i my jsme žili v jednom z nich," poznamenal Klaus.

Něco se stalo se světem, musím se štípnout jestli nesním, souhlasím. Útok měl být v každém případě jednotný akt schválený OSN, jsme v období horšího strašáka než je jeden psychopat a to střetu kultur a nejednotnost se nemusí vyplatit. Psychopat se teď stane jejich novým oslavovaným Alláhem a s takovým idolem muslimů je každý boj marný. Bylo by třeba bojovat s islámským terorismem a tmářstvím. Neměl by být jen boj, ale i zcivilizovaní mohamedánů ze strany celého jednotného zapadního světa (práva žen, zrušení usekávání rukou apod...). Takto si mnozí světoví komentáři kladou otázku: co touto svojí válkou USA sledují? A to je škoda.

V dnešní (páteční) poště, co mi přišla na redakční mejlík se vyskytlo několik názorů, že za války a lidskou agresi může věda. To je mylný predikt, přisuzuje vědě něco, co není v její moci. Věda není nějaká mýtická bytost, jsou to lidé a ti jsou povah různých - tedy i věda může být zneužita temnou stranou člověka - stát se nástrojem k podvodům, zabíjení...
O tom zabíjení netřeba hovořit, je to jasné - jedná se o válečné stroje, zbraně, technologie jak a čím nejlépe a nejrychleji i nejefektivněji usmrcovat nepřátele... výdaje pro armády berou dech .. a každý má na toto ten svůj pravý názor. Ať si ho tedy každý má. Jen musíme doufat, že se z některého našeho politika nestane diktátor, OSN moc nemá a TV diváci by se mohli v přímém přenose pro změnu dívat, jak letí do luftu Pražský hrad nebo Kramářova vila...
V první světové válce dosáhly ztráty mezi civilisty pěti procent celkových ztrát, v druhé světové válce už to bylo 55 procent, ve vietnamské válce 95 procent a ve válce na Balkáně téměř sto procent.

Co ještě přináší válečný konflikt? Uprchlíky - ovšem mezi skutečné nešťastné lidi - uprchlíky se dostanou v hodně případech zločinci, kterým je doma země horká, členové narkomafií a jiná verbež. Příkladem může být, že v průběhu války v bývalé Jugoslávii se k nám dostaly tyto kriminální elementy jako údajní uprchlíci a na neštěstí tady, jak je vidět ze zpráv, zůstali a přizvali "do ráje" další:
V Opletalově ulici před budovou ČTK v centru Prahy se ve čtvrtek po 16:30 střílelo. Ozvalo se několik výstřelů, po nichž zůstali ležet na zemi přinejmenším dva zranění. Podle zpravodaje ČTK, který byl na místě události, je jeden z nich postřelen do břicha, druhý do ramene.
Z místa činu uprchlo několik mužů, jeden z nich držel v ruce pistoli. Policie asi půl hodiny po zločinu zadržela dvě osoby, které se pokusily ujet autem z nedalekých garáží.
"Šli jsme s přítelem po ulici a najednou se ozvaly výstřely. Pak zůstal ležet na zemi," řekla zpravodaji ČTK otřesená přítelkyně postřeleného. Projektily zasáhly také jeden ze zaparkovaných vozů.
Podle zdroje ČTK stály v Opletalově ulici proti sobě dvojice Makedonců a příslušníci jiné země bývalé Jugoslávie. Muž na útěku je patrně Makedonec.


JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku