Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 24.3.2003
Svátek má Gabriel
  Výběr z vydání
 >KOMENTÁŘE: O válce a k válce
 >POOHLÉDNUTÍ: Voda jako záruka života a sváru
 >BLUDNÉ BALVANY: Incident při předávání anticeny
 >ČESKÁ POLITICKÁ KOMEDIE: Podporujeme válku?
 >MÉDIA: Podivná fakta poslankyně Marvanové
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Použití digitálního fotoaparátu
 >MROŽOVINY: Námořní jazykový koutek
 >PSÍ PŘÍHODY: Uhlířské psychologizování
 >MÉDIA: O "děravých" zákonech a odpovědnosti vysílací Rady
 >KONFLIKT: Demokratický svět ve slepé uličce
 >CESTOPIS: Ten nejdivočejší západ
 >GLOSA: Nové pojetí vězeňské služby- zloděj bude hlídat zloděje.
 >HISTORIE?:Harmonogram
 >REAKCE: Američané budou krást Iráčanům hodinky.
 >USA: Kovboj Bush

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
24.3. Americké rakety pohánějí komunisty vpřed
(eff)

Komunisté vycítili příležitost a obratně jí využili. Vláda je teď v situaci, kdy musí čelit hlavnímu proudu veřejného mínění. To se občas stává, že nastane situace, kdy je třeba mobilizovat odvahu a postavit se obecnému mínění. Projevila v tomto období u ní neobvyklou zmužilost, kdy se dokázala postavit proti dominantnímu hlasu v Evropské unii, proti Francii a Německu a přichýlila se ke stanovisku těch států unie, které podporují kroky podnikané Spojenými státy.

Nezbavila se zažitých návyků a tančí mezi vejci. Výsledkem pak jsou groteskní rozpory a protiřečení - k nejvýraznějším patří extempore ministra zahraničí Cyrila Svobody, který volil jednoznačnější slova, než jaká byla ve vládním prohlášení ke konfliktu v Iráku. To je svým způsobem typicky ušpidlený dokument. Dovídáme se z něho, že vláda "konstatuje, upřednostňuje, chápe, lituje, považuje, potvrzuje a je připravena. Není tam napsáno, že se vláda rozhodla, nebo že udělá to nebo že podporuje něco anebo že vystupuje proti něčemu nebo někomu. Svoboda volil jiná slova a komunisté jsou na koni. "Urval se ze řetězu," charakterizoval jeho vystoupení Grebeníček v neděli v Sedmičce TV Nova. Měl by odstoupit.

S antiamerickou rétorikou vystoupili shodou okolností ve stejnou dobu, kdy se rozhodli bojkotovat vstup České republiky do Evropské unie. Miroslav Grebeníček řekl, že Česko není na Unii připraveno, a že se ani neví, jak bude Unie vypadat po připravované reformě. Celkový jeho strategický cíl je jasný: izolovat tuto zemi, odříznout ji od spojenců, zapouzdřit současný stav a čekat na "historickou situaci", která jim umožní s celou zemí zase zatočit. Jak, to se chystá vysvětlil Vladimír Špidla na blížícím se sjezdu sociální demokracie na základě analýzy programu. Ti delegáti, kteří se ho zúčastní, by si měli být vědomi, že komunisté přecházejí ze stádia kdy byli jen "nepřehlédnutelnou politickou sílou" do stádia, kdy se stávají hrozbou.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku