Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 25.3.2003
Svátek má Marián
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: "Bomby padají a akcie rostou"
 >PRÁVO: Kauza Hučín ukazuje problémy našeho trestního soudnictví
 >KONFLIKT: Masmediální masáž
 >KONFLIKT: Bůh s USA
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Že by Mloci na Vltavě?
 >PSÍ PŘÍHODY: Bendžo a Bart
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rizika války (2)
 >FOTOGRAFOVÁNÍ: INTERKAMERA 2003
 >ARCHITEKTURA: Palác Flóra - Nová dominanta na rozhraní Žižkova a Vinohrad
 >HUDBA A ZVUK: Prenatální hudební zkušenost
 >Kdo přijde po Saddámovi?!
 >Z MĚST: Co trápí Neratovice?
 >KONFLIKT: S kým tedy jsme?
 >FILM: 8 Mile
 >ŽIVOT: Patálie s ovladačem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Architektura  
 
25.3. ARCHITEKTURA: Palác Flóra - Nová dominanta na rozhraní Žižkova a Vinohrad
Zdeněk Lukeš

V Praze přibývá nových výrazných staveb jako hub po dešti. Staví se v Karlíně, na Smíchově (viz můj nedávný příspěvek o novém náměstí u Anděla) i jinde. Se ženou a Žloutkem jsme se vypravili teď o víkendu prohlédnout si nový palác Flóra na rohu Jičínské a Vinohradské ulice (na žižkovské straně u Olšanských hřbitovů).

Už na konci 80. let byla na pozemek vypsána soutěž, tehdy se tu měl stavět Prior. Dnešní monstrum projektoval architekt Petr Franta, někdejší absolvent pražské techniky. Ten pracoval řadu let v Kanadě, po roce 1989 se vrátil a několik let spolupracoval s Michalem Brixem (např. kostel v Luhačovicích nebo dostavba ruzyňského letiště). Později se dvojice rozdělila. Posledními Frantovými realizacemi jsou obchodní a kancelářský dům na nároží Plzeňské a Radlické ulice (s válcovou věží) a adaptace domu na Vinohradech. Nyní má snad Franta společný atelier s Vlado Milunićem.

Palác Flóra (neplést se stejnojmenným komplexem z první republiky o čtyři bloky dál směr centrum) je propojen se stanicí metra. Je to kolosální stavba, kubaturou se téměř vyrovná Veletržnímu paláci. Prochází tudy pasáž o čtyřech podlažích s luxusními obchody, restauracemi, prodejnou potravin a multiplexem, vč. prvního kina pro promítání 3D filmů (je to podobný typ atrakce, jako kdysi sovětské panoramatické kino v Juldě-Fuldě - pamatujete?). Tak trochu to celé připomíná Carrefour na Smíchově. Zdá se, že časem bude mít každá pražská čtvrť kolem historického centra podobné zařízení. A nic proti tomu - poloha na Flóře je zřejmě ideální, v neděli tam byl čilý provoz a všechny prodejní plochy jsou už pronajaty (což na Smíchově trvalo mnohem déle a nový palác na Karlově náměstí je pustý).

Architektura je to ale jen průměrná, žádné veledílo tu nevzniklo. Snad měl být celý komplex tak o dvě patra nižší, aby lépe odpovídal dimenzím okolní zástavby. Banalita fádní fasády směrem do odumírajícího olšanského hřbitova pak jen dokazuje, jak se šetřilo. Po této stránce tedy žádná sláva, ale proti kýčovitému Donu Giovannimu dvě zastávky tramvají odtud je to ještě dílo…

Zdeněk Lukeš
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998


Další články tohoto autora:
Zdeněk Lukeš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku