Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 25.3.2003
Svátek má Marián
  Výběr z vydání
 >EKONOMIKA: "Bomby padají a akcie rostou"
 >PRÁVO: Kauza Hučín ukazuje problémy našeho trestního soudnictví
 >KONFLIKT: Masmediální masáž
 >KONFLIKT: Bůh s USA
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Že by Mloci na Vltavě?
 >PSÍ PŘÍHODY: Bendžo a Bart
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rizika války (2)
 >FOTOGRAFOVÁNÍ: INTERKAMERA 2003
 >ARCHITEKTURA: Palác Flóra - Nová dominanta na rozhraní Žižkova a Vinohrad
 >HUDBA A ZVUK: Prenatální hudební zkušenost
 >Kdo přijde po Saddámovi?!
 >Z MĚST: Co trápí Neratovice?
 >KONFLIKT: S kým tedy jsme?
 >FILM: 8 Mile
 >ŽIVOT: Patálie s ovladačem

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
25.3. FILM: 8 Mile
Jan Sehnal

Slavný bouřlivák Eminem přichází se svým novým filmem, ve kterém se vám chce předvést nejen jako raper, ale i jako jemný a citlivý muž, který dokáže i milovat.

Co je to 8. míle? Těžko byste ji hledali na mapě. Není to ulice ani hospoda. Je to pomyslná čára kdesi v Detroitu, která rozděluje majetné lidi, většinou černochy, a lidi z chudších vrstev žijících v přívěsech, starších domcích apod. Do té druhé skupiny patří i Jimmy Smitch (Eminem). Kamarádi mu říkají Rabbit (Králíček). Jimmy žije se svou sestřičkou, matkou a jejím přitroublým přítelem Gregem v jednom karavanu. Sotva vydělávají na živobytí a pronájem, a dalo by se říci, že celá rodiny stojí pouze na Gregovi. Poté, co se Jimmy rozešel se svou dívkou, pracuje ve slévárně spolu s bývalými vězni. On ale touží po jinačím stylu života. Chce se stát profesionálním raperem, který by vydal svou první desku. Aby se mu splnil jeho dětský sen, musí se stát mezi svými vrstevníky opravdu slavným. Proto se v Detroitu konají tzv. "Rhyming battles" neboli Rýmované zápasy. Sejdou se rapeři, kteří si v průběhu 45 sekund musí rýmovaně nadávat. Když říkám nadávat, tak to myslím doslova. Létají tam opravdu silná slova. Po uplynutí limitu pětačtyřiceti sekund se publikum vyjádří potleskem jaký raper z duelu vyjde vítězně. Absolutním vítězem se člověk stává teprve tehdy, pokud projde všemi koly, ve kterých se setkává s více či méně dobrými soupeři. Poté mu náleží titul Šampiona.

Eminem se bezhlavě pouští do této akce. Jednoho dne se rozhodne vystoupit a čelit tak svému protivníkovi. S ostudou ovšem odchází, protože ze sebe pod tlakem publika nedovede vypravit ani hlásku. Jeho životní situace ovšem není natolik růžová, aby si mohl dovolit promarnit další takovou šanci. Po několika dnech se Králíček opět vrhá do Rhyming battles, kde ovšem nenachází protivníka. Svými "dokonalými" nadávkami a hlavně vychytralostí oproti ostatním raperům vyhrává jedno kolo za druhým. Ve finálovém kole se potká s dosavadním Šampionem - Papa Doc. V exkluzivním souboji vyhrává i nad ním, když se Papa Doc vzdá stejně, jako Králíček poprvé. Máme nového Šampiona. :)

Jimmy se v průběhu potýká nejen s rodinnými problémy, když není na zaplacení pronájmu karavanu, ale i s potížemi spojené s tou bohatější vrstvou.

Ze skvělého rapera se dokázal stát, pod vedením režiséra Curtise Hansona, slušný herec, který pokud chce, tak umí zahrát. Samozřejmě, že se z něho nestane natolik vynikající herec, aby ve hraní pokračoval nadále. Ale za pokus to stálo. A myslím si, že jak herec, tak režisér udělali velmi dobře. Sám Eminem natáhne spoustu diváku jen kvůli přítomnosti své osoby. Ku příkladu si vemte film, který by byl obdobného typu, ale bez slavné osoby, bez Eminema. Film by nestál ani za povšimnutí. Byl by to zase jen jeden z mnoha snímků zabývajících se tématikou černoch x běloch. I když v Osmé míly vlastně nejde přímo o boje mezi různými barvami pleti.

Snímek mi trošku připomíná typické hrdinské filmy. Hrdina nejdříve prohrává, pak tvrdě trénuje, pak náhle všechny poráží. Typický Rocky. :) Ale to asi k těmto filmům už patří. Osmá míle není rozhodně film pro každého. Pokud je pro vás rap pouze mluvení do mikrofonu za doprovodu zvláštních zvuků, pak se filmu vyhněte velkým obloukem. Pokud ovšem máte rádi podobnou muziku, a obzvlášť Eminema, vřele vám ho doporučuji.

Kdybych měl hodnotit procenty - 80%
Další články tohoto autora:
Jan Sehnal

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku