Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 28.3.2003
Svátek má Soňa
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Litoměřická výzva
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (13)
 >Z MĚST: Náchodské chlubení
 >TÉMA: Dilema pro OSVČ
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Co všechno bejvalo lepší
 >PSÍ PŘÍHODY: Když se dostaví věk
 >IRÁK: Dopis amerického vojáka
 >ZA ZRCADLEM: Američané nám chtějí vyprávět jen své pohádky tisíce a jedné noci
 >POLITIKA: Záškoláci
 >FEJETON: Vdovy ze slámy
 >FEJETON: Království za jogurt!
 >FEJETON: Jak učinit ženu šťastnou
 >FEJETON: Velice krátká povídka o prorocích
 >IRÁK: Šestý den
 >NÁZOR: Proč je sjezd ČSSD důležitý pro nás všechny.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
28.3. IRÁK: Šestý den
Dušan Neumann

Spojenci dnes vedou dvojí válku - jednu na bitevních polích Iráku, druhou, daleko těžší, na televizních obrazovkách ve světě i doma. S propagandou se těžko zápasí. Al-Jazeera ukazující zraněné v baghdádských nemocnicích samozřejmě neřekne, kolik z nich hnali Saddamovi fedajini před hlavněmi samopalů jako živé štíty. Fanatici, které lze přirovnat k jednotkám SS, střílejí z nemocnic a škol a podobně jako kdysi NKVD samopaly ženou ve vlnách neochotné irácké záklaďáky proti spojenecké palbě. I v osvobozených oblastech jsou místní obyvatelé ještě nedůvěřiví. Bojí se, že je spojenci zase nechají na holičkách a odtáhnou a Saddám se jim krutě pomstí.
K zastrašení přispívají fedajíni tím, že převlečeni do amerických a britských uniforem přijímají vzdávající se irácké vojáky a na místě je popravují. Podobnou taktikou překvapili i Američany, k nimž došli s bílým praporem a v těsné blízkosti vytáhli schované zbraně a začali střílet. Tak přišla o život osádka obrněného transportéru, který zblízka zasáhla RPG7.

Pochybnosti jsou i o zásahu baghdádského tržiště americkou raketou. Případ se ještě vyšetřuje, ale podle dosavadního sdělení velitelského centra všechny ten den vypálené střely zasáhly určené cíle v Baghdádu, kde žádný z nich nebyl v blízkosti tržiště. Několik raket bylo cíleno do ulic Baghdádu, kde v obytných čtvrtích byly umístěny odpalovací rampy s raketami země/země. Všechny zaměřené rampy byly zničeny bez civilních ztrát.

Zatím největší pomoc spojeneckým vojákům přichází od dětí. V Basře zavedly děti britské vojáky do školky, v níž byl slušný sklad zbraní. Tohle všechno nějak uniká reportérům, kteří když nemají soustavný přísun čerstvých a hlavně senzačních zpráv, okamžitě svěsí ocas a sýčkují neúspěch. Imunní není ani jinak objektivní BBC. Její reportér v Qataru Johnny Adams, ostře protestoval u vedení v Londýně proti formulaci, že "spojenci dosáhli minimálních úspěchů za cenu značných ztrát". Pod dojmem těchto "zaručených" zpráv klesla důvěra v operační úspěch vojsk ze 70 na 36%.

Problém pochopitelně není ve vojenském neúspěchu, protože žádný není. Spojenci se během týdne dostali 80 kilometrů před Baghdád, a to i přesto, že museli změnit strategický plán osvobození, když Turci nedovolili nasazení sofistikované 4. pěší divize na severu, a tak zbavili spojence výhody kleští druhé fronty. 4. divize se konečně přemístila do jižních nástupišť a bude v nejbližších dnech nasazena. Je to nejmoderněji vybavená armádní jednotka USA.

Po týdnu operací utrpěli Američané 25 zabitých, 7 zajatých a 9 nezvěstných. Pro srovnání: Výsadek v Normandii stál spojence 10,350 vojáků a během prvních 14 dní po výsadku bylo zabito 14,000 civilistů. Problém "televizní války" je hlubší. Teď odbočím a pokusím se ho zjednodušeně definovat. Stále se zvětšující příval dat, neodvažuji se je nazvat informací, má vyloženě záporný vliv na americkou kulturu. Zdá se, že celá generace ztrácí schopnost koncentrace. Časový úsek pozornosti "attention span" se stále zkracuje. Zjistil jsem, že mnoho lidí není schopno sledovat televizní programy bez pravidelného přerušování reklamou. Symptomatické je přeskakování z kanálu na kanál a televizní přijímače "PIP" (obraz v obraze). I chroustání popcornu v kinech je příznakem nedostatečné koncentrace pozornosti.

Taktický vývoj situace je velmi dynamický. Na severu byli na území konrolovaném Kurdy vysazeni američtí výsadkáři, jejichž úkolem bude otevřít druhou frontu. Saddámovy elitní jednotky se pod ochranou písečné bouře vydaly z Baghdádu na jih. Spojenečtí velitelé to považují za kardinální chybu. GPS řízené zbraňové systémy "vidí" i v písečné bouři. Přesvědčili se o tom iráčtí bojovníci, kteří vyrazili - evidentně na nesmyslný rozkaz - z Basry na jih a byli v otevřeném terénu okamžitě napadeni spojeneckými vzdušnými silami. Člověku je jich skoro až líto. Den zúčtování s Husajnovým režimem se neodvratně blíží.

Teď je nejdůležitější na veřejném mezinárodním foru prodiskutovat co dál. Prvním krokem je humanitární pomoc. Irák hladoví. V četných případech iráčtí vojáci nabídli britským zbraně výměnou za vodu a jídlo. První pomoc dorazila na nákladních vozech z Kuvajtu, zatímco přístav Um Quasr byl odminován za účinné pomoci delfínů (a také polských potápěčů). Je neuvěřitelné, že i v případě humanitární pomoci a rekonstrukce Iráku se Chiracova perfidní vláda rozhodla blokovat spojeneckou iniciativu.

Američanům se zatím podařil husarský kousek. Po půlstoletí vzájemných bojů si obě kurdské frakce PUK a PKK podaly ruku a shodly na politickém řešení sporů v budoucím federalistickém Iráku. Pochopitelně, že jednání zahrnující vnitřní iráckou opozici nemohou být z bezpečnostních důvodů zveřejněna, ale probíhají. Sotva kdo pochybuje, že se z Iráku přes noc stane demokratický stát. (Stačí se podívat jak se za 13 let vypořádala česká veřejnost s břemenem bolševického dědictví). To bude vyžadovat generace a velice citlivé vedení. Prvním předpokladem je však svobodný Irák, zbavený vražedného diktátora a svět zbavený jeho hrozby.


Další články tohoto autora:
Dušan Neumann

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku