Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 28.3.2003
Svátek má Soňa
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Litoměřická výzva
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (13)
 >Z MĚST: Náchodské chlubení
 >TÉMA: Dilema pro OSVČ
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Co všechno bejvalo lepší
 >PSÍ PŘÍHODY: Když se dostaví věk
 >IRÁK: Dopis amerického vojáka
 >ZA ZRCADLEM: Američané nám chtějí vyprávět jen své pohádky tisíce a jedné noci
 >POLITIKA: Záškoláci
 >FEJETON: Vdovy ze slámy
 >FEJETON: Království za jogurt!
 >FEJETON: Jak učinit ženu šťastnou
 >FEJETON: Velice krátká povídka o prorocích
 >IRÁK: Šestý den
 >NÁZOR: Proč je sjezd ČSSD důležitý pro nás všechny.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
28.3. IRÁK: Dopis amerického vojáka
Dušan Neumann

Dříve než se stal kuchařem v místním Country Clubu, soused Bill Mitchell sloužil u námořnictva. Jeho syn Bob zvolil stejnou životní dráhu a v této chvíli se účastní vojenských operací v Iráku. Bill mi přinesl poslední Bobův dopis z minulé neděle. Snad takové přímé svědectví bude mezi spekulativními články jistým osvěžením. Bob je technik a v týlu má více možností sledovat, jak postup spojenců komentují media. Vyjadřuje se i k tomu.

Rodino, kamarádi a parťáci,

Hlavně si nedělejte starosti, jsem v pořádku a v pohodě. Lehce se to říká, zvláště když vím co vidíte v televizi a jak jste k obrazovce přilepení, jak posloucháte spekulace mluvících hlav, díváte se na videoclipy zbraňových kamer (TLAM) a pohyb našich kluků na zrnitých zelených obrázcích pořízených infraobjektivy. Škoda, že se s Vámi nemohu podělit o detaily, to chápete, nechám si to až domů, ale shodli jsme se všichni na tom, že televizní zpravodajství není objektivní. Nejlepší podle nás je FOX, a britský SkyNews a BBC také odvádějí slušnou práci, zato CNN, škoda mluvit. Ukazují víc načinčaného hollywoodského protestování než toho, co se děje tady. Mějte na paměti, že žádné zpravodajství nebude nikdy přesné, na to je situace moc dynamická. Táta ví o čem mluvím.

První dny jsme makali jako diví, ale jak se říká, žádný plán není plánem dokud není pozdě ho změnit, nebo jak říká náš starej "žádnej plán nepřežije první kontakt s nepřítelem".

Mohu jen říci, že dělám se skupinou perfektních profíků schopných improvizovat a přizpůsobovat se pružně každé změně situace. Jsou připraveni na všechno. Spolupracovat s Marines, SEALS, USAF, speciálními jednotkami a s Brity a Australany je úžasné. Nedokážu to popsat jak se všichni v tomhle boji doplňují a podporují. Cítím se poctěn, že mohu být jedním z nich.

S pokračujícím bojem rostou i ztráty, a jsou tragické. Když dorazí do velitelského centra, nikdo to nebere lehce, ale víme, že se to bez nich neobejde. O to víc nás těší podpora z domova. V tlaku na nepřítele proto nepolevíme. Všichni jsme přesvědčeni a z kontaktu s místními, kteří překonali strach víme, že osvobození Iráku od strašlivého režimu (který pámbuví co by mohl způsobit ve světě a i u nás doma), obstojí ve zkoušce historie jako správná věc. Stejně tak koalice, která klade důraz na to co bude s Irákem po osvobození.

Pokud se týče SCUDů, kterých se moje žena tak bojí, tak ať je bez obav. Patrioty se za deset let podstatně vylepšily a žádný SCUD sem zatím nedoletěl.

Myslete na nás, na kluky mířící v děsném počasí k Baghdádu, na piloty, kteří ve dne v noci plní úkoly jak to nejlíp jde.

A nakonec: každý balíček, e-mail a dopis potěší, jste tady s námi. Díky za důvěru, ti kluci a holky tady si ji zaslouží. A kdybych se hned zase neozval, tak je to nejspíš výpadek ISP.

Zatím nashle, Bob


Další články tohoto autora:
Dušan Neumann

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku