Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 29.3.2003
Svátek má Taťána
  Výběr z vydání
 >MÉDIA: Fakta?
 >MÉDIA: Veselé kousky Lauderovy páté kolony
 >FILM: Další úspěch Divokých včel
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Z deníčku Moby Dicka ...
 >GLOSA: Byl by to báječný večer
 >NÁZOR: Hussein, Bokassa demokracie a lidská práva
 >POSTŘEH: O přebreptech
 >POVÍDKA: Odpadlík
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >NÁZOR: Je válka nebo není?
 >NÁZOR: Míroví štváči: černobílé vidění
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >POLITIKA: Litoměřická výzva
 >BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (13)
 >Z MĚST: Náchodské chlubení

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
29.3. NÁŠ RYBNÍK: Umělec je rezonanční deskou své doby
JITA Splítková

Končí březen a i přes to, že se na nás směje sluníčko, není nám veselo. Na apríla si lidi tropí žertíky a nechávají kolegy volat do ZOO panu Hrochovi. Na apríla začala kariéra jednoho velkého umělce. Pojďme si o něm trochu popovídat, ono je to vlastně aktuální.
1. dubna 1488 třináctiletý kluk, později nazývaný titán, génius, výjimečný talent, Michelagniolo di Ludovico di Lionardo di Buonarorroti Simoni, známý jako Michelangelo nastupuje do učení v umělecké dílně malířů Domenika a Davida Ghirlandaiových.
Umělec je rezonanční deskou své doby. Buonarorroti vyrůstal ve zvláštní době - Evropa byla seznámena s Afrikou a Amerikou, zdokonalilo se hornictví a úpravárenství rudy, na soustruzích se objevily primitivní suporty nesoucí nože. Pivo se začalo vařit ve velkém. Petr Henlein sestrojuje kapesní hodinky (1505). V Evropě končí epocha budování strážných hradů. V Bologni Cavallino vynalézá řádkový secí stroj. V prosinci 1484 papež Inocenc VIII. vyhlašuje Bulu o čarodějnicích (Summis desiderantis). Když bylo ošklivo, neúroda, nemoci, uhynul dobytek, bylo tady jediné univerzální řešení, kdo to dělá - čarodějnice. V této době nebylo radno, být myslícím vědcem. Mozek je pro církve a všechny ortodoxe tím největším nepřítelem, proto šup s ním do lihu, či si ho opečeme.
A do toho všeho se v Itálii s přestávkami válčí - francouzský král Karel VIII. s Benátskou ligou (1495), francouzský král Ludvík XII. a aragonský Ferdinand II. s neapolským královstvím (1501), Evropská koalice poráží Benátky (1509)... V Americe bojuje Evropa proti Indiánům.
Rozporuplný, jako jeho doba, byl i sám Michelangelo. Něžný lyrik i neotesaný a hrubý vůči svému okolí. Byl sobecký, byl altruista. Pokaždé jiný. Chtěl být pouze sochař, ale byl nucen malovat. Bouří se, reptá a podvoluje se tomu. Byl velice pracovitý, ale mnoho děl nedokončil. Zakládal si na své práci, na svých dílech. Byl sám na sebe hrdý. Přesto některá svá díla sám rozbil pro svoji nespokojenost s nimi. Michelangelo psal krásné básně, ale za svého života je nevydal. Chystal se k tomu v letech 1540 - 1544. Smrt jeho přátel Colonniho a Ricciho, kteří ho k vydání básní, dalo by se říci ponoukali, zmařila tyto jeho plány. Kniha s jeho verši vyšla až v roce 1623.
Miloval, nenáviděl. Byl šťastný i zoufalý. Hledal porozumění, přátelství, lásku. Chtěl všechno, hned, najednou a nebo nic. Buď a nebo - "Oč menší bolestí by byla rychlá smrt, než tisícerou smrtí umírat, když ona, lásku nechtíc, chce můj pád!"
Toto je tedy Michelangelo, stále sahající na horká kamna, aby si sám zjistil, že pálí.
Chtěl za každou cenu vytvořit dokonalost, krásu ... To byl jeho životní motor, který ho jednou popoháněl dopředu a dával mu energii. A jindy ho tlačil dolů a bral mu životní sílu.
"Žiji v největším nepohodlí a trampotách převelikých a nemyslím na nic jiného, než na práci ve dne v noci, a zakusil jsem takové trápení a ještě zakouším..." z dopisu bratrovi z r.1507.
Michelangelo, přes všechny nepřízně tvořil, ale nikdy se neplazil nebo nepoklonkoval a ničil jen své. Jak už jsem napsala, umělec je rezonanční deskou své doby, čím rezonuje v současnosti? (citace z ČTK a tisku)

"Za protiválečný postoj jsem naší vládě vděčný. Jsem vděčný kancléři za odvahu říct našim spojencům ne. Mnoho mých amerických přátel se nyní za svou zemi stydí. Někteří se ocitli i na černé listině. Objevuje se cenzura. Občas se v jejich souvislosti mluví o antiamerikanismu, ale to není pravda. Nejhoršími stoupenci antiamerikanismu jsou Bush a jeho lidé, kteří pošlapali základní demokratické hodnoty své země," řekl v sobotu německý spisovatel Günter Grass.

Známý americký komik Chris Rock je další z hvězd tzv. kulturní fronty, která musí odolávat silnému tlaku proválečné propagandy. Úřady a producenti jeho nového filmu mu podle informací ze zákulisí Hollywoodu neoficiálně doporučili, aby se při páteční premiéře svého snímku Head of State vyvaroval jakýchkoli narážek na prezidenta USA a válku v Iráku.

Oblíbená americká country skupina Dixie Chicks musí za zpochybňování militantní politiky prezidenta George W. Bushe vůči Iráku povinně odehrát koncerty pro americké vojáky. Rozhodla o tom ve středu Sněmovna reprezentantů v Jižní Karolíně. Zpěvačka kapely Natalie Mainesová se už Bushovi za své "neuctivé výroky" omluvila.
21.3. "Stydím se za to, že pocházím ze stejného státu jako Bush," uvedla před čtrnácti dny během londýnského koncertu Mainesová v narážce na skutečnost, že je stejně jako prezident z Texasu. Tento týden vzala zpěvačka na internetových stránkách skupiny svá slova zpět. "Jako americká občanka se omluvám prezidentovi Bushovi, protože moje poznámka nebyla uctivá," uvedla. Trvá prý ale na tom, že postup jejích krajanů v Iráku zbytečně zvyšuje protiamerické nálady v Evropě. Odvolává se přitom na pocity skupiny koncertující nyní právě na Starém kontinentu.

To jsou věci. Kde je svoboda slova?

JITA Splítková


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku