Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 31.3.2003
Svátek má Kvido
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Velký třesk se nekonal
 >POLITIKA: Změny mezi "malými"
 >LIDŠTINY: Exkurze do jedné rodiny
 >MOBY DICK: Leden 2003 v Českých Textárnách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Víkend na Sůze
 >PSÍ PŘÍHODY: Náš kulhavý pejsek
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Normalizace na druhý pokus
 >NÁZOR: Válka v Iráku a čas změn
 >NÁZOR: Řeknu to koláží
 >NÁZOR: Normalizační televize roku 2003
 >DOPIS: Dobrovolníci pro Irák
 >NÁZOR: Bush, Saddám, svět
 >RECENZE: Oldřich Choděra: Občan v soudním řízení
 >GLOSA: Jak vybírat za to co se nedělá, aneb komunální služby po našem.
 >NÁZOR: Krize skončila ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
31.3. MOBY DICK: Leden 2003 v Českých Textárnách
Jan Kovanic

Protože je archiv deníčku Moby Dicka veden jen do konce roku 2002, uveřejňuji zde zápisky zaměstnancovy za leden 2003. Únor bude ve středu. V březnu se deníček změnil na týdeníček a přesunul do Šamanova doupěte. Takže od té doby jsou Mobyho zápisky uchovány po týdnech v archivu Šamanova doupěte.

...............................

Středa 1. ledna 2003 - Nový rok

Ředitel Běsný Kokot zahájil nový rok projevem, který zaměstnancům do domácích telefonů zaslal automat: "Bouřlivě se rozvíjející trh na poli mektů a tlachů, větší flexibilita konkurence a cenové tlaky způsobují, že se nám nedaří plnit očekávaný nárůst výnosů. Tento nepříznivý trend vyrovnáme pružnou tvorbou cenových programů." Ale to říkal už loni! Před rokem jsme zdražili - a ubylo zákazníků. A letos? Zase zdražujeme.

Čtvrtek 2. ledna 2003

Na podnikovém silvestru prý nejvíce zářila Mazancova mladá Doga. Obcházela stolky a chlemstala nápoje opuštěné tanečníky. U jedné sklenice ji upozornila Viki Vykulená, že se jedná o Duto Hlavův drink: "Z tohohle nepij, nakazíš se." Na to Mladá zvolala - "to máš pravdu!" Náměstek Dur Durak pak zabědoval: "Tak tohle jsem neměl vidět ani slyšet."

Pátek 3. ledna 2003

Nový zájemce o akcie Českých Textáren firma Morgue uspořádala školení pro zaměstnance "o výhodách outsourcování parazitních činností". Součástí povinné přednášky v Mlhově kantýně byla i ochutnávka vín. Ušla. Někteří výšepostavení kolegové víno neochutnávali, ale pili až hltavě. Špatně dopadli. My z naší textárny jsme zmizeli co nejdřív. Vnímal to snad už jen čáp marabu: "Kvituji, že jste drželi krok a odešli po svých." Neví, jaký máme trénink v polykání pelyňku s rumem.

...............................................

Sobota 4. ledna 2003

Z listárny Moby Dicka

Dobrý den,
Vaše deníčky jsou paprskem světla v šedivém světě byznisu ;-).
Mimochodem - neznáte Dilberta? Nepracuje v Českých Textárnách? Jeho texty na to rozhodně vypadají.
S pozdravem J.K.

Zdar pane K.,
kolega Dilbert pracuje v American Texts. Někteří jejich managoři u nás nejspíš hostují.
>>:)) Moby

...............................................

Pondělí 6. ledna 2003

Nastal velký den v historii naší textárny. Prý dostaneme přístup k Internetu! Tedy ne už jen sám vedoucí Duto Hlav, i ostatní textárníci mají mít tu možnost. Mylně jsme se domnívali, že nám dají přístupová práva rovnou do našich počítačů, připojených na intranet. Ne tak. Připojen má být toliko osiřelý Juniorův počítač. Aby nám ho nevzali, když je nejsilnějším strojem oddělení.

Úterý 7. ledna 2003

Počítač po Juniorovi má být připojen na Internet "napevno", aby nám ho nemohl nikdo vzít. Proto dorazil poslední údržbář Českých Textáren Mátoha. Pravil: "Máte žebřík? Máte vrtačku? Máte šroubovák?" Jak "napevno" bude Juniorova sirotka připojovat? Badavá se Mátohy optala: "Vy nemáte nářadí?" "Ale jó," odvětil, "jenže zamčený ve skladu, abych ho nezkurvil."

Středa 8. ledna 2003

Chtivi Internetu jsme připravili nářadí pro našeho údržbáře Mátohu. "A kde máte kabel," zeptal se zvědavě. Kabel? Vždyť máme intranet. Jenže vedoucí Duto Hlav si přeje, aby byl opuštěný Juniorův počítač připojen k počítači v jeho kanclu, kde už Internet má. Vysvětlil nám: "Tak to bude přehlednější."

Čtvrtek 9. ledna 2003

Údržbář Mátoha tahá kabel z kanclu vedoucího Duto Hlava k bývalému Juniorovu počítači. A provrtává stěnu. Raději jsme šli do kantýny na pracovní přestávku co nejdříve. Když jsme se vrátili, Mátoha nikde a ze stěny tekla voda: Někdo vyvrtal díru do vodovodní trubky. Někdo pak na to hodil vaťák, který založil prknem, pod nějž položil cihlu, aby proud vody zastavil. Nezastavil. Vodu zastavil až Ambrož uzavřením kohoutku ve stoupačce hned vedle vyvrtané díry.

Pátek 10. ledna 2003

Instalaci Internetu do Juniorova počítače dokončila dnes servisní firma ing. Mazance z Bludné Nory. No, Internetu. Ve skutečnosti je k nám vyveden kabel, po kterém běží signál - otevření dveří do kanclu vedoucího D. Hlava! V době, kdy bude na poradách a dovolených prý můžeme pracovně surfovat na jeho počítači. Duto celý rozzářený předal zapečetěnou obálku s klíčem od svých dveří Irmě Badavé. Ta bude zapisovat jeho půjčování do Knihy návštěv Internetu - souběžně s kontrolní signalizací na Juniorově počítači.

...............................................

Sobota 11. ledna 2003

Z listárny Moby Dicka

Kecy!
Kdyby chtěl váš vedoucí kontrolovat, jak dlouho jste na Internetu, tak si nemusí zamykat počítač a zjišťovat, kdy mu lezete do kanclu. Přesný přehled vašich aktivit na webu mu přece dá správce firemní sítě!

J.S.

To víte vy, to vím já. Ale neví to Duto Hlav.
>:))Moby Dick

...............................................

Pondělí 13. ledna 2003

Vedoucí Duto Hlav přinesl z managorské porady nový POS121/03 k vytvoření přístupových hesel do intranetu: "První dva znaky jsou CT, zkratka naší firmy. Pak následují dva vykřičníky. Poté dvě nuly. Nakonec dvě malá písmena - iniciály vašeho jména. Tento POS zabezpečí zapamatování si hesla a zároveň nastaví maximální bezpečnostní mechanizmy."

Úterý 14. ledna 2003

Poslední POStup tvorby hesla je nápadně podobný skoro dva roky starému POS876/01 - až na to, že tehdy se na páté a šesté pozici osmimístného kódu mělo uvést koncové dvojčíslí naší telefonní linky. Proč to teď mají být nuly? Podle Managora Pro Retenci mgr. Tluč Huby: "Dřívější schema výstavby osobního hesla je velmi nepřehledné, neboť se často mění linky našich zaměstnanců."

Středa 15. ledna 2003

Vlastně ještě jedna změna ve výrobě tajného osobního přístupového hesla nastala: Dříve jsme si mohli svobodně vybrat poslední dva znaky - jen to musela být malá písmena. Teď to mají být iniciály našeho jména. Takže jaké "bezpečnostní mechanismy" budou nastaveny? Bezpečák Mazanec to vysvětlil: "Nejde o bezpečnost vaší, ale o bezpečnost firmy - která má stát u všech zaměstnanců na prvním místě!"

Čtvrtek 16. ledna 2003

Dnes jsem přišel do práce o něco dřív a přistihl jsem pana vedoucího jak se marně snaží vloupat do Drnova počítače. Ačkoli byl vydán jednoznačný POStup, jak stvořit přístupové heslo, Duto Hlav neuspěl. Drn je totiž trouba a místo přikázané číselné dvojice "00" zapsal "OO". Ostatně - tak v textu činí vždy.

Pátek 17. ledna 2003

Dnes jsem přišel do práce o něco dřív a přistihl jsem pana vedoucího jak se marně snaží vloupat do mého počítače. Ačkoli byl vydán jednoznačný POStup, jak stvořit přístupové heslo, Duto Hlav neuspěl. Máme sice na konec předem určeného řetězce uvádět malé iniciály svého jména a to taky dělám. Jenže nikdo neví, že se ve skutečnosti nejmenuju Moby Dick! >>:))

...............................................

Sobota 18. ledna 2003

Z listárny Moby Dicka

Moby, opisuješ!
Náš Dutohlav taky nejprve přikázal, aby přístupové heslo bylo číslem (ale čtyřmístným) naší telefonní linky. Dnes to řeší elegantněji - dostali jsme rozkaz, abychom ho ustanovili svým "delegátem", pak má přímý přístup z intranetu.
Jo, a aby se nám mohl hrabat v e-mailu, tak nám jeho zaheslování rovnou zakázal...
J.K.

...............................................

Pondělí 20. ledna 2003

Liberalizace Českých Textáren pokračuje. V kantýně jsem zaslechl, že vedoucí dostali od vrcholového manadementu úkol "vybrat pracovníky, kteří chtějí sami odejít". Budou "vybírat" kdo "chce"?

Úterý 21. ledna 2003

Vedoucí Duto Hlav si pozval na pohovor Drna aby se zeptal, jestli "uvažuje o odchodu od firmy". Drn odvětil: "O odchodu jsem nikdy neuvažoval." Přitom vím, že chce zahnout kramle za Trnem na rozšiřující se Ministerstvo informačních zdrojů, lhář jeden. Postěžoval jsem si Ambrožovi na Drnovu neserióznost. Ten mi vysvětlil, že Drn nelže: "On neuvažuje o odchodu, ale chystá se na útěk!"

Středa 22. ledna 2003

Vedoucí Duto Hlav si pozval na pohovor Ambrože aby se zeptal, jestli "uvažuje o odchodu od firmy". Ambrož pravil: "Uvažovat se dá o všem, ale to bych se musel nejdřív poradit se svou Kočkou." Duto si zamnul ruce: "Zaznamenávám si, že neuvažujete."

Čtvrtek 23. ledna 2003

Vedoucí Duto Hlav si pozval na pohovor Irmu Badavou aby se zeptal, jestli "uvažuje o odchodu od firmy". Irma odvětila: "To záleží na tom, jestli uvažujete o odchodu od firmy vy."

Pátek 24. ledna 2003

Fotr Bambas, Tluč Huba a Ivoš Kvakoš pod ideovým vedením Dur Duraka připravují novou koncepci naší textárny. Přizvali si k tomu i Duto Hlava, takže ten mi dnes nemůže položit otázku, jestli "uvažuji o odchodu od firmy". A chtěl bych odejít? Nevím. Zdá se mi, že spíš firma už odešla ode mě.

...............................................

Sobota 25. ledna 2003

Z listárny Moby Dicka

Příští týden u nás probíhá akce "snímkování pracovního dne". Zároveň se snižuje stav pracovníků. "Snímkovat" se má skupina čtyř lidí, ve které tři chtěli odejít s odstupným - ale vyhodili toho čtvrtého, který nechtěl! Podle výsledků "snímkování" (a "samosnímkování") se bude vyhodnocovat potřeba zachování našeho útvaru...
Asi nás úplně zrušej. Hurá!

V.A.

...............................................

Pondělí 27. ledna 2003

Dnes měl Duto Hlav dlouhou prac. poradu na Severním Městě, takže se mne nemohl zeptat, jestli "uvažuji o odchodu od firmy". Duta se nedočkal ani zákazník z firmy Plky a Šplechty. Tomu se však rozzářila očička, když zaslechl, o čem se bavím s Ambrožem a Drnem. "Vy zvažujete odchod? Kontaktujte naše Lidské zdroje!" Poté nás zaplavil propiskami, diáři a kalendáříky s logem "PaŠ".

Úterý 28. ledna 2003

Ráno se konečně i mne vedoucí Duto Hlav optal, jestli "uvažuji o odchodu od firmy". Nakonec jsem odvětil dle pravdy, že skutečně "uvažuji". Upomínkové předměty firmy Plky a Šplechty jsou tak lákavé!

Středa 29. ledna 2003

Poté, co jsem vedoucímu Duto Hlavovi opakoval, že "uvažuji o odchodu od firmy", zvolal zoufale: "To snad budu muset za textárníka vzít údržbáře Mátohu!"

Čtvrtek 30. ledna 2003

Dnes si mne zavolal na kobereček managor retence Tluč Huba. Pravil, že moje "práce pro firmu zde má své opodstatnění" a vyzýval mě, abych své "rozhodnutí odejít přehodnotil". Po tom, co jsem mu řekl, že jsem se nerozhodl, ale otázka zněla, zda "přemýšlím o odchodu" - a já přemýšlím o mnoha věcech, vypadal spokojeněji. Ale, můj deníčku, proč nám tedy nabízeli odchod s odstupným?

Pátek 31. ledna 2003

Proč nám Duto Hlav nabízí odchodné? Protože musí! A proč nás nechce pustit? Protože zase jeho nechce pustit náměstek Dur Durak!

.............................................

(Jména osob, jakož i názvy podniků a institucí zde uvedených, jsou pouhou literární fikcí. Jakákoli podobnost je čistě náhodná.)

Archiv deníčku od dubna 2000 do konce roku 2002
Kdo je kdo v Českých Textárnách - zde stará verze, nová bude ve čtvrtek
Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka můžete posílat na schránku moby.dick@seznam.cz.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku