Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 31.3.2003
Svátek má Kvido
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Velký třesk se nekonal
 >POLITIKA: Změny mezi "malými"
 >LIDŠTINY: Exkurze do jedné rodiny
 >MOBY DICK: Leden 2003 v Českých Textárnách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Víkend na Sůze
 >PSÍ PŘÍHODY: Náš kulhavý pejsek
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Normalizace na druhý pokus
 >NÁZOR: Válka v Iráku a čas změn
 >NÁZOR: Řeknu to koláží
 >NÁZOR: Normalizační televize roku 2003
 >DOPIS: Dobrovolníci pro Irák
 >NÁZOR: Bush, Saddám, svět
 >RECENZE: Oldřich Choděra: Občan v soudním řízení
 >GLOSA: Jak vybírat za to co se nedělá, aneb komunální služby po našem.
 >NÁZOR: Krize skončila ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
31.3. POLITIKA: Velký třesk se nekonal
Jiří Loewy

Po mnoho týdnů byli jsme krmeni prognózami, k jakým hrůzám dojde na 31. sjezdu České strany sociálnědemokratické. Rozkol, rozvrat, rozpad, přinejmenším ale zuřivé půtky prý čekaly stranu Růže ve dnech 28.-30. března při jejím sněmování v Kongresovém paláci v Praze. Jenže polévka se nakonec nejedla tak horká, jak ji pilní kuchtíci uvařili. Velký třesk se nekonal, ani sólový výstup senátora Falbra a rozličné výzvy a návrhy více či méně chaotických rezolucí nepřivodily žádné podstatnější změny statu quo; podobně dopadly i volby místopředsedů.

Abraham Lincoln (1801-65) pravil, že se koně nemají přepřahat, když se zrovna brodí přes řeku ("It is not best to swap horses while crossing the river"). Nevím, jestli delegáti tento citát znali, avšak zachovali se v jeho duchu: cítili, že v krizových časech mohou být personální experimenty nebezpečné. A tak účastníci sjezdu odmítli dostačující - byť tenkou - většinou hned v prvním kole předsednických voleb všechny pokusy o vylikvidování Vladimíra Špidly z funkce šéfa strany.

Projevili tím až nečekanou míru politické prozíravosti. Vždyť alternativou k Špidlovi měl být konzervativní ekonom, prosazovaný aliancí levých seskupení nejrůznějšího původu a motivace, od notorických ublíženců přes fundamentalistické zemanovce a Fierlingerovy sirotky až ke zcela nepokrytým milovníkům rudých třešniček. Tato pestrobarevná antišpidlovská fronta neuspěla. Naštěstí.

Samozřejmě nešlo pouze o osobu předsedy, nýbrž o další směřování ČSSD. Čili o to, jak bude v nadcházejícím období vypadat česká politická scéna a jestli se na ní bude producírovat i nadále jenom jedna KSČM, nebo hned dvě strany obdobně antievropského zaměření. Směrem do zahraničí je znovuzvolení Vladimíra Špidly důležitým signálem také spolehlivosti, vypočítatelnosti a stability vlády. A jestliže Česká republika může vůbec nějak přispět k překonání krize dnešního světa, pak především zachováním své vnitřní stability.

Jiří Loewy
Další články tohoto autora:
Jiří Loewy

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku