Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 31.3.2003
Svátek má Kvido
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Velký třesk se nekonal
 >POLITIKA: Změny mezi "malými"
 >LIDŠTINY: Exkurze do jedné rodiny
 >MOBY DICK: Leden 2003 v Českých Textárnách
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Víkend na Sůze
 >PSÍ PŘÍHODY: Náš kulhavý pejsek
 >ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Normalizace na druhý pokus
 >NÁZOR: Válka v Iráku a čas změn
 >NÁZOR: Řeknu to koláží
 >NÁZOR: Normalizační televize roku 2003
 >DOPIS: Dobrovolníci pro Irák
 >NÁZOR: Bush, Saddám, svět
 >RECENZE: Oldřich Choděra: Občan v soudním řízení
 >GLOSA: Jak vybírat za to co se nedělá, aneb komunální služby po našem.
 >NÁZOR: Krize skončila ?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Náš rybník  
 
31.3. LIDŠTINY: Exkurze do jedné rodiny
JITA Splítková

Válka v Iráku se nepřímo dostává i k nám. I naše společnost se začíná polarizovat na ty, co bezmezně a militantně fandí Bushovi a na ty co mu přejí porážku. Jsou zde samozřejmě i další skupiny názorů a hlavně jejich nositelé, kteří by se pomalu nejraději vzájemně zkrvavili. Nejrozumnějším názorem je - že Saddám i Bush jsou nezodpovědní tupí diktátoři a bez obou by bylo na světě lépe, a že porušování mezinárodních úmluv a práv ze strany USA a spojenců, není pro svět vůbec dobré a takováto válka, kde na města padají dvoutunové bomby, rovněž ne, a že by se vše mělo řešit společně na zasedání všech států. Ovšem pořád je u nás zřejmě nejvíce těch, které nezajímá, krom svých věcí, nic jiného... mé vyjádření k těmto událostem satirou poněkud mravokárnou, která se nevztahuje jen na náš rybník a naše občany.Poklička na konývce začala poskakovat. Honem doběhla do kuchyně a zalila si čaj.
Na talířek si vyrovnala tvarohové a makové koláče.

"Tůůů... Tůůů... Časové znamení ohlásilo osm hodin. Přejeme vám pěkný den. Dnes je sobota... dva tisíce tři. Poslechněte si přehled zpráv... Pětapadesát lidí zahynulo v pátek odpoledne v Bagdádu při náletu spojenců na místní tržiště. Zpravodaj televize Al-Džazíra uvedl, že na trhu Násir v bagdádské čtvrti Šula přišlo o život 51 lidí a 49 dalších bylo zraněno. Později agentura Reuters uvedla, že obětí je nejméně 55. Bagdád byl bombardován spojeneckými letadly od rána....Iránci otevřeli přehradu Kutejban na severu od Basry, aby tím zastavili pochod spojeneckých vojsk na sever Iráku. Voda zatopila velké území v okolí Basry. Bahno znemožňuje projet tankům a automobilům... A zajímavosti ze sportu... Osm a půl miliardy korun vyběhne dnes večer na trávník stadionu De Kuip v Rotterdamu. Právě tolik zaplatily kluby za 22 hráčů, kteří by měli být základními kameny fotbalových armád Nizozemska a Česka. Ty se střetnou v kvalifikační bitvě o postup na fotbalové Euro 2004....Co vám pro tento den radí naše astroložka?...ryby si dnes musí dát pozor...
Na závěr počasí, očekává se nádherný jarní den s teplotami kolem dvaceti stupňů
Poslouchali jste ranní zprávy...přejeme vám krásný den"

Dojedla poslední koláč. Nalila si ještě trochu čaje.

Vůně pečící se kachny se line všemi místnostmi.
"Ááááá..." Manžel ji nasál nosem a mlasknul si.

Voda na knedlíky se už vaří.
Postupně vhodila do vroucí vody čtyři šišky bramborových knedlíků a honem běží podlít kachnu.
Málem zapomněla zamíchat zelí.
Připravila prostírání, talíře, příbory.
"Laalaaaááá..Lááá..." prozpěvuje si. Odkryla pokličku z jednoho hrnce.
"Musím se podívat jestli je ta polívka už dost teplá." Povídá si pro sebe. Strčila prst do hrnce. "No ještě chvilku."

Nese talíře na stůl.

Vybrala si stehýnko. Kůrčička příjemně křupe v ústech. Vidličkou opatrně nabírá zelí. "Mohlo být trochu sladší... Nemyslíš?" Obrátila se na manžela. Ten ji nevnímá, jí a čte si nějakou knihu.
"Nemyslíš?" ptá se syna, ten právě píše esemesku. Odpoví si tedy sama. "Já myslím, že ano... I když..." poválela sousto v ústech. "...ne takhle je dobré, ta slaninka mu dala ten správný šmrnc..." Mlaskla.

"Tůůůů... Časové znamení ohlásilo dvanáct hodin. Přejeme všem našim posluchačům dobrou chuť. Poslechněte si přehled zpráv.
Agnetura DPA v pátek s odvoláním na amerického důstojníka uvedla, že německou základnou Rammstein už prošlo 18 rakví s těly amerických vojáků. V pondělí to byly 2 rakve, ve středu 16. Padlí se přepravují do USA. ...Ruský prezident Vladimir Putin vyzval k okamžitému zastavení války v Iráku a k návratu iráckého problému do Rady bezpečnosti OSN...Největší bombardování Bagdádu...
A teď se nám s novinkami z hlavního města přihlásil kriminalista major...Detektivové národní protidrogové centrály opět po měsíci udeřili proti vietnamskému narkogangu z okolí nechvalně proslulé tržnice Bokave v Praze 4 Kunraticích. Během prohlídky přilehlého domu a bytu v paneláku našli několik desítek dávek heroinu a plynovou pistoli...
Co vašim akciím radí náš ekonomický poradce... Takže nejprve si povíme o ceně ropy. Cena ropy na světových trzích začala opět stoupat. Hlavním důvodem jsou obavy investorů z toho, že válka v Iráku bude trvat déle, než se očekávalo. a nejistota dodávek nigerijské ropy kvůli etnickým nepokojům a generální stávce. Americká lehká ropa se tak v pátek prodávala za více než 31 dolarů za barel, což je nejvyšší hodnota od začátku války... Na závěr drbky ze společnosti... Než jdu do postele, dám si dvě piva, musí to být dvanáctky. Poradila mi to partnerka Petra Muka Míša Klimková a zabírá to, potom usnu hned...takže vážení posluchači, pokud nemůžete spát dejte si teď do ledniček chladit na večer pivo...Poslouchali jste přehled zpráv. K obědu vám hraje ...."

"Co to říkali o tom pivu?" Podíval se na ženu
"Něco, že je dobrý a na spaní."
"No to já vím dávno, že je dobrý a nejlepší v žaludku" zasmál se a šáhnul po lahvi.
Sklenici zaplnila zlatavá tekutina. Unikající bublinky vytvořily bělostnou čepici.
"Já chci taky, aspoň líznout," škemrá syn.
"Na to máš čas," odbudou ho skoro unisono.

Opravdu s chutí se i ona napila dobře vychlazeného piva. Muž vypil sklenici na ex. Říhnul si.
"Co to je, prosím tě?! Nejsi tu sám. Jak pak ten kluk se má umět chovat. Chovej se civilizovaně." Vyjela na něj.
"No coby. Jsem tady doma. Nééé." Ohradil se. Kráva tlustá, jen by buzerovala, pomyslel si.
"Hmmmm..." To hnusný prase, jen to žrádlo nic jinýho nezná, pomyslila si.

Mlčky sklidila ze stolu.


Zalila šálky s kávou vroucí vodou. Do každého vhodila kostku cukru a kopeček šlehačky. Z ledničky vyndala vychlazený dort. Opatrně ho krájí na velké kousky.
Krém ulpívá na noži. Olizuje ho přímo jazykem.
"Mám dát šlehačku i na dort?" Zavolala směrem k televizi. "...Jo?..."
"Dej." štěknul.
"A ty?" křikla směrem k synovu pokoji.
"Dobrá."


"Tůůůů... Časové znamení právě ohlásilo dvacet hodin.
Večerní zprávy... Tentokrát se čínské ministerstvo zahraničí pojistilo: ještě před zahájením války v Iráku předalo velvyslanci USA v Pekingu adresu své bagdádské ambasády v očekávání, že tak předejde opakování tragického incidentu z roku 1999, kdy americká letadla při útoku na Bělehrad vybombardovala velvyslanectví ČLR. V jeho troskách tehdy zahynuli tři čínští novináři. Jak Američané tvrdili, šlo o omyl zaviněný tím, že k zaměření cílů použili zastaralé mapy jugoslávské metropole...Na protest proti válce v Iráku přistál v pátek s motorovým kluzákem na svatopetrském náměstí ve Vatikánu mladý Rakušan. Policie však byla o akci předem informována, a tak se pokusila přistání zabránit, což se jí i přes velké nasazení sil nepodařilo. Pilot nakonec přistál nikoliv uprostřed náměstí, jak původně plánoval, ale na jeho okraji. - Italský list La Repubblica, který o události informoval ve svém online vydání, napsal, že pilot byl na místě zatčen spolu s dalšími šesti pacifisty, kteří jeho přistání fotografovali a filmovali... a máme tady jedno dementi zprávy...Nesouhlas s tvrzením předsedy vlády Británie Tonyho Blaira, že 24letý ženista Luke Allsopp byl v neděli zajat a teprve za několik dní popraven, dala v pátek písemně najevo rodina padlého. Vojenský útvar zabitého z Wimbishe v hrabství Wessex totiž rodině jako první sdělil, že vojín padl uprostřed bitvy.
A máme tady zprávy ze sportu.. Na střídačku extraligových hokejistů Znojma se v příští sezóně po roční pauze opět postaví Pavel Pazourek. Devětačtyřicetiletý kouč v minulosti s Orly dvakrát nahlédnul do čtvrtfinále nejvyšší soutěže. Tým letos vedl Miloslav Hořava, s nímž klub neprodloužil smlouvu po vyřazení Pardubicemi ve čtvrtfinále play-off... Je sobotní večer přišel k nám do redakce známý sexuolog pan Zvěřina... vítám vás mohl byste nám odpovědět na otázku čtenářky týkající se ženské obdoby viagry...takže...
...A na závěr informace z kultury... Zveme vás na výstavu v galerii A... Mějte krásný večer, budeme vám hrát krásné melodie..."


Sedla si vedle muže k televizi. Nabírá lžičkou kousky dortu. Pořádně ho v ústech rozmělňuje.
Musí vychutnat sladkost krému, nadýchanost piškotu, tuk šlehačky... Zavírá oči.
Až teď si uvědomila, že ji něco ruší.

"Krucinál, vypněte někdo to rádio... vyřvává to tady od rána a stejně to nikdo neposlouchá, ty čteš nebo čumíš na hokej a kluk je jen u toho svýho počítače, zadek nezvedne jak je den dlouhej... pořád v tom vo něčem kecaj, ani pořádně nezahrajou..."
"No, jo." otráveně se ozvalo z dětského pokoje.
"Jakýpak no, jo, běž to vypnout!"
"Jo, za chvíli."

"Tůůů..tůůů...Vážení posluchači, omlouváme se , že přerušujeme vysílání... poslechněte si mimořádné zpravodajství...přelet bombardéru B 52 nad našim územím...se komplikuje...nastala podobná situace jako 17. ledna 1966 nad španělským Palomares... bomby bohužel explodovaly... město je v plamenech..."

"Tak do prdele vypneš to rádio, to jsi neslyšel maminku?!... " vyskočil z gauče.
"No jo."

"Vážení občané projev prezidenta republiky k tomuto politovaní hodnému incidentu..."

"Hele, táto, něco tam říkaj o projevu prezidenta, spadlo prý na nás nějaký letadlo."
"Na to kašlu! Pořád někde blbnou. To se nás netýká. O to ať se stará ten , co má, ale tobě jsem něco řek! Jednou taky poslechni a neodmlouvej pořád a běž potom pomoct mamince s nádobím a nerušte mě, jdu spát."
"Jo, táto."


"Vážení spoluobčané, atomové zbraně na palubě... evaku..."

"No konečně, je tu klid, od rána jsem na nohou... pořád jen práce... starosti... Vařit, mejt nádobí a to pořád dokola, nikdo mi nepomůže..." Sedla si pohodlně do křesla, otevřela pytlík brambůrek a pustila si další díl svého oblíbeného seriálu, který se ji nahrál přes den.


Další články tohoto autora:
JITA Splítková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku