Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 2.4.2003
Svátek má Erika
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Druhý poločas Vladimíra Špidly
 >MOBY DICK: Únor 2003 v Českých Textárnách
 >TÉMA: Referendum o vstupu ČR do EU.
 >MROŽOVINY: Ani Vietnam, ani Stalingrad, ale spíše mír pro Palestinu
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem dělal Chytrolína v Pakulu
 >PSÍ PŘÍHODY: Náhlé zmizení a náhlé objevení
 >PRÁVO: Vstup cizinců
 >EKONOMIKA: ČNB úrokové sazby pravděpodobně nesníží
 >FEJETON: Mňam mňam,mňáááááám!
 >IMAX: Tyranosaurus na mě vycenil zuby!
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (2)
 >FILM: Sex, smrt a primář Sova
 >ZE ŽIVOTA: Konečně sami
 >POVÍDKA: O chrabrém zvěrobijci
 >CHTIP: Dvě přání

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
2.4. MOBY DICK: Únor 2003 v Českých Textárnách
Jan Kovanic

Protože je archiv deníčku Moby Dicka veden jen do konce roku 2002, uveřejňuji zde zápisky zaměstnancovy za únor 2003. Leden byl v pondělí. V březnu se deníček změnil na týdeníček a přesunul do Šamanova doupěte. Takže od té doby jsou Mobyho zápisky uchovány po týdnech v archivu Šamanova doupěte.

..........................................

Sobota 1. února 2003

Z listárny Moby Dicka

Šťastný Moby!
Ty to máš dobrý, vás se vedoucí ptá, kdo chce odejít. Mně můj Duto Hlav rovnou oznámil, že budoucí změny budou natolik náročné, že bych je nezvládl, takže budu muset odejít.
Kdo na moje místo? Duto Hlav. Ve skutečnosti se totiž ruší právě jeho flek!
J.Z.

Šťastný, šťastný J.,
ber to z té lepší strany: Jestli Ti šéfoval skutečný Duto Hlav, tak se ho konečně zbavíš!

.............................................

Pondělí 3. února 2003

Tento týden následuje další kolo pohovorů. V tom minulém se nás Duto Hlav ptal, zda "uvažujeme o odchodu od firmy". Nyní nám oznámí, koho propustí firma. Tak proč byl nespokojen, když jsem řekl, že "uvažuji"? Protože to by mne nemohl vyhodit sám!

Úterý 4. února 2003

Oprava včerejšího zápisu: V Českých Textárnách se zaměstnanci nevyhazují. Jen se jim oznámí, jakou funkci budou zastávat. No a koho se chtějí zbavit, tomu řeknou, že žádnou funkci zastávat nebude.

Středa 5. února 2003

Vedoucí Duto Hlav si pozval na pohovor Drna, aby mu oznámil, jakou funkci bude mít v nové koncepci naší textárny. Pravil: "Původně jsem pro vás žádnou funkci neměl. Ale protože mám zprávu z ministerstva, že tam o vás mají zájem, musel jsem přehodnotit svůj záměr. Nedopustím, abyste odešel s odstupným!"

Čtvrtek 6. února 2003

Vedoucí Duto Hlav si pozval na pohovor Ambrože, aby mu oznámil, jakou funkci bude mít v nové koncepci naší textárny. Pravil: "Nemáte základní znalosti o textárenství, neprojevujete dostatečný stupeň oddanosti vedoucímu." Když se Ambrož ptal, jestli má tedy padáka, Duto zvolal: "Ale vůbec ne! Kdybyste nebyl tak dobrej, tak tu už dávno nejste!"

Pátek 7. února 2003

Vedoucí Duto Hlav si pozval na pohovor Irmu Badavou, aby jí oznámil, jakou funkci bude mít v nové koncepci naší textárny. Pravil: "Dlouho jsem vás ochraňoval, ale zklamala jste mne. Tedy i já zklamu vás: Zůstávám vaším vedoucím a vy mou sekretářkou." Irma odvětila: "Kdo by to taky s váma jinej vydržel."

...............................................

Sobota 8. února 2003

Z listárny Moby Dicka

Nám šéfuje podobný zmetek jako váš Duto Hlav. Na prac. poradě v situaci, kdy z oddělení dobrovolně odchází šest lidí ze šestnácti, prohlásil o něm jeho šéf: "Je to dobrý vedoucí..."
Co bylo úkolem našeho Duto Hlava? Nejspíš zařídit, aby šli lidi pryč sami. Jdou lidi pryč? Jdou. Duto Hlav splnil úkol. Vyhánět lidi umí. Je to dobrý vedoucí...
Ale, milý Moby, kdo tu teď bude pracovat?
F.N.

Milý F., přece ty!
>>:)) M.D.

.............................................

Pondělí 10. února 2003

Dnes měl Duto Hlav dlouhou prac. poradu na Severním Městě, takže mi nemohl oznámit jakou funkci budu mít v nové koncepci naší textárny. Nedočkal se ho ani údržbář Mátoha. Vypadá to, že se stane naším kolegou - už před ním zamkli všechno nářadí, aby ho nezničil, ani k práci ho nepouštějí, aby nenadělal škodu. Ale v produkci textů prý může mít nedozírné perspektivy!

Úterý 11. února 2003

Vedoucí Duto Hlav si pozval na pohovor konečně i mě. Oznámil mi, jakou funkci budu mít v nové koncepci naší textárny. Pravil: "U vás nedochází k žádným organizačním změnám, pouze k upřesnění názvu funkce: Od 1. února jste Junior Asistent Textárenství." Ale Juniora jsme tu už jednoho měli, totiž Juniora Bambase. A ten vloni na podzim od firmy uprchl!

Středa 12. února 2003

Milý deníčku, tak jsem "Junior Asistent Textárenství", jak mi včera sdělil vedoucí Duto Hlav. Znamená to snad, že teď už budu jen někomu asistovat, neboli poskytovat pomocnou účast při psaní textů? Třeba údržbáži Mátohovi?

Čtvrtek 13. února 2003

Ambrož mi vysvětlil, co se možná skrývá za změnou názvu mé funkce: Jakožto "Junior Asistent Textárenství" nebudu nikomu asistovat, prostě budu dál psát texty. Akorát podepisovat je bude někdo jiný. Třeba údržbář Mátoha.

Pátek 14. února 2003

Dnes si mě zavolal vedoucí Duto Hlav opět na pohovor. Optal se mě, jestli bych byl ochoten přistoupit - případně! - na změnu svého zařazení z funkce "Junior Asistent Textárenství" na "Senior Asistent Textárenství". Ptal jsem se, co by se tím změnilo. Prý bych dostal vyšší plat. Juchej! Psáno odpoledne: Zase jsem Dutovi špatně rozuměl: neměl bych dostat vyšší plat, ale "vyšší rozmezí platu".

...............................................

Sobota 15. února 2003

Z listárny Moby Dicka

Hi, Moby,
zdá se, že děním v Č. Textárnách se nechal inspirovat i premiér Č. Republiky. Má "osobní pohovory" se všemi poslanci své strany. Copak tam asi prohovořují?
J.I.

Zdar, J.,
přece budoucí podporu poslance prezidentskému kandidátovi strany. A taky poslancovo umístění na kandidátce v nezadržitelně se blížících mimořádných volbách.
>>:)) Moby

.............................................

Pondělí 17. února 2003

Ředitel Běsný Kokot vyhlásil novou klíčovou prioritu pro následující období: Máme se "velmi výrazně" přiblížit svým zákazníkům. Vedoucí Duto Hlav si to představuje takto: Vybouráme zeď, která nás odděluje od ulice - a zákazníků - a nahradíme ji průhledným sklem. Drn vyjádřil obavu, aby mu kvůli tomu nevychcípaly rybičky v akváriu.

Úterý 18. února 2003

Klíčovou prioritou Českých Textáren má být "přiblížení se zákazníkům". Snad proto bylo zakázáno kouření ve všech objektech firmy. Nyní jsou naši zaměstnanci velmi přiblíženi lidu zákaznickému - stále někdo stojí před barákem s cigárem v ruce. Ambrož navrhl, že by se tam mohlo otevřít i okénko s prodejem lahváčů.

Středa 19. února 2003

Managor Dur Durak rozhodl, že naše zákazníky je potřeba "důsledně segmentovat". V tomto požadavku ho bouřlivě podpořil i čáp marabu. Možná kvůli tomu už od rána hlídkuje ve vrátnici Mazancova mladá Doga. Naštěstí nejsem zákazník, tak mne "nesegmentovala". Jak to bude se zákazníky? Nevím, dneska žádný nepřišel.

Čtvrtek 20. února 2003

Mluvčí Zlato Vrh upřesnil, jak by měla "segmetace zákazníků" vypadat: "České Textárny přecházejí na strukturovaný přístup k zákazníkům. Segmentu velkých podniků musí být věnována maximální péče. Pro ředitele rozhodujících firem připravujeme bohatě dotovaný golfový turnaj a další benefity. Segment podnikatelů si musí zasloužit naši pozornost. Segmentu občanského spotřebitele předložíme nové balíčky tarifů." Ambrož doplnil: "Aby se v tom lidi nevyznali a tupě platili, co se po nich chce."

Pátek 21. února 2003

Managor Tluč Huba rozeslal mail, ve kterém nám klade na srdce: "Je třeba primárně zefektivnit implementaci kvality synergie a klást důraz na konkrétní požadavky náročných systémů komplexní korporátní péče o zlepšení komunikace směrem k zákazníkům ve smyslu dokonalé srozumitelnosti."

...............................................

Pondělí 24. února 2003

Pan vedoucí Ing. Duto Hlav nám dal vynikající šanci, jak probudit naši iniciativu: Všichni zaměstnanci musí mluvit jedním hlasem. Managoři to už umějí. Též my, zaměstnanci na nejnižším stupni řízení, se musíme probudit a vzít to za svůj úkol. Obracím se této výzvě čelem a přijímám ji! Uhm.

Úterý 25. února 2003

Pan managor Dur Durak otvírá další běh Virtuální Univerzity Morálky a Lidství (VUML). Zaujal mne obor "Specialista". Líbí se mi, neboť v učebním plánu se zdůrazňuje: "Tento člověk nemusí mít nějak definovaný obor specializace. Od specialisty bez specializace se nepožaduje a nesmí být požadována špičková kvalifikace. Za něj pracují příslušní odborníci, kteří jsou skutečně specializováni." Uhm.

Středa 26. února 2003

Na VUMLu (Virtuální Univerzitě Morálky a Lidství) jsem za dva dny zvládl vystudovat obor "Specialista bez specializace". Šlo to rychle - navázal jsem na své třicet let staré studium na minulém VUMLu. Pan managor Dur Durak vidí v mém oboru jedinou nevýhodu, a to tu, že "takový specialista bez náplně specializace nemá pevné vodítko, v čem se zdokonalovat". Ale pak mi osobně od bezpečnostního managora Mazance přinesl pěkné kožené vodítko od jeho Mladé Dogy. Uhm.

Čtvrtek 27. února 2003

Za největší výhodu a vymoženost mé nové role specialisty bez specializace považuji, že si mohu svoji specializaci definovat sám. Sbohem šroubováku, sbohem štípačky, sbohem usmolená brašno na nářadí! Sbohem promarněných třináct let! Vítej pevné kožené vodítko kolem krku! Obnovené kádry vcházejí do textárny. UHM!

Pátek 28. února 2003

Můj zlatý ztracený deníčku! Již jsem se obával, že tě budu muset oplakat. A ty tu ležíš na podlaze, na záchodě, v chumlu papírových ručníků. (Snad to jsou jen papírové ručníky.) Ale jaké nové zápisy to v sobě obsahuješ? UHM? Ty jistě napsal náš nový textárník, bývalý Údržbář Hola Mátoha. Von se mi sem zapisoval, prevít. Příště si musím dát větší pozor, abych tě zase neztratil!

Z listárny Moby Dicka

Ha!
Autor se odhalil! Již víme, kterou firmou jsou skutečné České Textárny!
(více čtenářů)

To teda nevíte ani náhodou. Autor by mohl ocitovat aspoň deset firem, které už za ty tři roky v Deníčku MD jejich zaměstnanci rozpoznali - od školství, zdravotnictví až po těžký průmysl, od Aše po Čiernou pri Čope, od Německa po Kanadu a USA. A přitom jde o České Textárny u nás v Centru! Moby Dick a autor nejsou totožné osoby. Autora zejtra možná přejede tramvaj.
Ale Moby Dicků jsou milióny.

.............................................

(Jména osob, jakož i názvy podniků a institucí zde uvedených, jsou pouhou literární fikcí. Jakákoli podobnost je čistě náhodná.)

Archiv deníčku od dubna 2000 do konce roku 2002
Kdo je kdo v Českých Textárnách - zde stará verze, nová bude zítra
Podněty, připomínky a výkřiky čtenářů Deníčku Moby Dicka můžete posílat na schránku moby.dick@seznam.cz.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku