Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 3.4.2003
Svátek má Richard
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Rytí záhonu
 >MEDICÍNA: Akutní syndrom dýchacích cest (SARS)
 >NÁZOR: Americké války, americké zájmy, americké pokrytectví
 >NÁZOR: Válka z pohledu iráčanů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Trapas, co je to?
 >PSÍ PŘÍHODY: Dobrodružství s požárem
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je kdo v Českých Textárnách
 >DOPRAVA: Dál nic
 >Z NETU: Neuvěřitelnosti
 >POSTŘEH: O kačením žaludku
 >TÉMA: Válka v přímém přenosu?
 >NÁZOR: Starosti arcibiskupovy
 >NÁZOR: Válka proti Saddámovi - válka proti zlu
 >ŽIVOT: Máte platební kartu a používáte jí při placení na čerpací stanici?
 >NÁZOR: Po padesáti letech se kruh uzavírá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  >>  Kanada  
 
3.4. MEDICÍNA: Akutní syndrom dýchacích cest (SARS)
Aesculap

Epidemiologové zjistili, že přinejmenším sedm pacientů s těžkým akutním syndromem dýchacích cest (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS) čekalo 22. února na výtah v devátém patře hotelu Metropole v Hong Kongu. Byl zde čtyřiašedesátiletý profesor medicíny z čínské provincie Guangdong, která sousedí s Hong Kongem. (Od listopadu tam onemocnělo na SARS přes tři sta osob a pět pacinetů zemřelo.) Profesor přijel do Hong Kongu na svatbu, i když se už týden necítil dobře. Druhý den po příjezdu však opustil hotel a nechal se hospitalizovat v hongkongské nemocinici, kde 4. března zemřel. Spolu s ním čekal na výtah i osmačtyřicetiletý americký obchodník Johnny Chen. Ten v inkubační době odcestoval do Vietnamu, kde byl takřka ihned po příletu hospitalizován. V Hanoi infikoval francouzského lékaře a sestru, kteří zemřeli minulý týden. Johnny Chen si vyžádal návrat do Hong Kongu, kde byl znovu hospitalizován a kde zemřel 13. března. Ve Vietnamu je k dnešnímu dni 62 podezřelých pacientů s SARS.

Na hotelový výtah čekali i starší manželé z Toronta, kteří byli v Hong Kongu navštívit svého syna a do Kanady se vrátili 23. února. Paní zemřela 5. března, její syn 13. března. Manžel, dcera, další syn a pětiměsíční vnuk jsou na intenzivní péči v Torontu. Další Kanaďan z hotelu je v kritickém stavu v nemocnici ve Vancouveru. V Kanadě je 9 pacientů podezřelých na SARS.

V hotelu byly i tři turistky ze Singapuru, které po návratu domů onemocněly SARS. V Singapuru je 39 podezřelých pacientů a alespoň 34 z nich se setkalo s návštěvnicemi Hong Kongu.

Na výtah čekal v devátem patře i jeden muž z Hong Kongu, který pak rozšířil nemoc po nemocnici Prince of Wales Hospital. V Hong Kongu bylo minulý týden celkem 203 podezřelých případů a 4 mrtví.

Tajnůstkářství čínské vlády je zodpovědné za šíření těžkého akutního syndromu dýchacích cest, který zatím infikoval 1400 a zabil 54 osob. (V tuto chvíli jsou čísla patrně již opět o něco vyšší.) Čínská vláda tvrdí, že kontroluje situaci v provincii Guangdong, kde se nemoc poprvé vyskytla. Avšak nový případ byl ohlášen ze Šanghaje. Čína původně připustila 5 mrtvých, minulou středu však bylo v Číně 31 mrtvých a 800 infikovaných. Epidemiologové se domnívají, že nemoc se vyskytla i v jiných oblastech Číny, než se oficiálně připouští. Infekční nemoci jsou však v Číně považovány za státní tajemství, protože by údajně celá pravda mohla poškodit reputaci Číny v zahraničí a doma způsobit sociální otřesy.

Identita původce choroby není stále zcela jasná. Data z řady laboratoří shodně naznačují, že původcem choroby je coronavirus. Ten se výrazně liší od ostatních virů infikujících člověka a zvířata. Vyskytuje se však soustavně ve vzorcích od pacientů se SARS. Čtyři laboratoře usilovně pracují na stanovení sekvence DNA nalezeného coronaviru, aby určily jeho zdroj. Původcem chorobu však může být i metapneumonovirus ze skupiny paramyxovirů. Sem patří například i virus způsobující spalničky. Podle příznaků SARS se řada odborníků kloní k názoru, že jej způsobuje právě paramyxovirus. Nelze ovšem vyloučit, že SARS je důsledkem působení obou nalezených virů. V jižní Číně, kde se SARS vyskytl poprvé, se často objevují nové infekční nemoci, jako jsou například nové kmeny chřipky. Viry nejprve zmutují u zvířat a potom se přenesou na lidi.

Nové kmeny paramyxovirů zabíjely už v minulosti. V roce 1994 zemřeli v Austrálii dva pracovníci z koňských stájí, když se na ně z koní přenesl Hendra virus. V roce 1998 zemřelo v Malajsku 105 chovatelů prasat, které nakazil Nipah virus. V obou případech se dostal virus na zvířata z netopýrů.

(Psáno podle Health Scout News, New Scientist a Nature pro Bláznivou Markétu a Neviditelného psa.)
Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku