Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 3.4.2003
Svátek má Richard
  Výběr z vydání
 >FEJETON: Rytí záhonu
 >MEDICÍNA: Akutní syndrom dýchacích cest (SARS)
 >NÁZOR: Americké války, americké zájmy, americké pokrytectví
 >NÁZOR: Válka z pohledu iráčanů
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Trapas, co je to?
 >PSÍ PŘÍHODY: Dobrodružství s požárem
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Kdo je kdo v Českých Textárnách
 >DOPRAVA: Dál nic
 >Z NETU: Neuvěřitelnosti
 >POSTŘEH: O kačením žaludku
 >TÉMA: Válka v přímém přenosu?
 >NÁZOR: Starosti arcibiskupovy
 >NÁZOR: Válka proti Saddámovi - válka proti zlu
 >ŽIVOT: Máte platební kartu a používáte jí při placení na čerpací stanici?
 >NÁZOR: Po padesáti letech se kruh uzavírá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
3.4. NÁZOR: Americké války, americké zájmy, americké pokrytectví
Václav Vencl

Poněkud se zapomíná, že Američané mají v současnosti rozpracovány dvě války. Ta první v Afghánistánu dostala požehnání RB OSN. Zde šlo o boj proti skutečným náboženským islámským fanatikům a jejich zvěrstva páchaná na málo nábožensky horlivých a na ženách byla a jsou známa. (Ovšem nutno přiznat, že proto sem americká vojska nepřišla, bohužel mnoho let jim byl osud místních lidí velice lhostejný a práva žen ukradená. Přišli sem jen z důvodů údajného spojení Talibanu a Al-kaidy . Jenže teď už mnozí komentátoři a odborníci hovoří, že toto spojení bylo efemerické a Al -kaida je určitým fantómem. Také se hovoří o dnes již všeobecně známém vytvoření Bin Ladina přímo ze zdrojů CIA a možná i celé jeho teroristické organizace. Stvořila tedy islámské teroristy CIA? Využila fundamentalismu ke svým cílům? A jaké jsou to cíle? To se zřejmě nikdy nedozvíme.)

Zde v americkém obsazení Afghánistánu OSN podle všeho udělalo první velkou chybu, že válku Ameriky versus Afghánistán schválilo a požehnalo. Válka proti islámským extrémistům a teroristům měla být společná s ostatními členy OSN. Nestalo se tak a tímto OSN vytvořilo pro Ameriku precedens a ona se podle toho chová.

Jak vlastně probíhá v současnosti vůbec nezmiňovaná válka v Afghánistánu? Zahynulo tam již přes 3000 amerických vojáků - to je na Ameriku, která není zvyklá na miliónové válečné ztráty, velmi velké číslo. Prakticky na celém území Afghánistánu probíhají opravdu těžké boje. A pozice amerických vojáků jsou neustále Talibanem odstřelovány raketami. V poslední době i za bílého dne. Nic pěkného pro vojáky.

Co z tohoto neúspěchu plyne? Nutnost úspěchu v Iráku. V Afghánistánu nedopadla dobře ani ruská vojska a i americká si na vlastní kůži okouší, že tato kamna skutečně pálí, ale odejít s ostudou nemohou, to jim vrchnost nedovolí. Tak začíná válka s Irákem. Bush počítal, že i tentokrát, jakmile vysloví slovo terorismus, zbraně hromadného ničení, lidská práva - bude to OSN stačit a dostane požehnání. Jenže ono to nestačilo. Bush je republikán a to není politické označení, ale diagnóza, a tak se svými věrnými kašle na mezinárodní právo, na OSN a spolu s králem Ludvíkem-Sluncem prohlašuje: stát jsem já. Pomalu, ale jistě začíná uvádět do pohybu síly, které, pokud vylezou na povrch, nebude snadné zastavit - je to islámský fundamentalismus. Tohle chtěla CIA?

Válka v Iráku se vůbec nevyvíjí podle Bushových představ. Občané Iráku nejásají, že jim na hlavy padají bomby a brání svoji vlast. Jen opravdová opovrženíhodná sketa nebrání vlast a svoji rodinu - s tím musel Bush přeci počítat, a když ne on, tak jsou tam snad poradci. Jeden z nich už vzal nohy na ramena a to Richard Perle (hlavní poradce ministerstva obrany USA) a hledí, aby byl od svých spolustraníků co nejdál, až bude potřeba převzít před Američany zodpovědnost za válečné avantýry a zbytečné smrti amerických vojáků (i když jsou to žoldnéři a jejich povoláním je válka). I spojenci, většinou nevýznamní, koukají jak z toho - Ukrajina již z koalice vystoupila (jen doufám, že naši militantní politici a fráterníci si nebudou zčistajasna hrát na republikánské kovbojíky). A Anglie začíná reptat, jak si každý může přečíst v Times ze 2.4. Nelíbí se jim způsob Američany vedené války a také , že skoro všechny mrtvé britské vojáky mají na svědomí američtí bojovníci.

Jak je to s právem v Americe? O tom, že i Madonna nakonec stáhla svůj protiválečný klip, se ví. Zřejmě není až tak svobodná a nahrávací koncerny také ne. O propuštěném novináři Peterovi Arnettovi (NBC se jej nejdříve zastala, pak ale zřejmě na něčí příkaz ho propustila) se také ví. O zatýkání stovek amerických občanů, protestujících proti politice republikánů a válce, rovněž víme. Možná bude pro některé novinkou, že i Bush je svázán právem (doma si ho snad porušit nedovolí). Podle amerického právního řádu prezident Států nesmí samostatně vést válku víc jak tři měsíce. Po uplynutí této doby je nutné, aby o dalším postupu rozhodl kongres a to zastavením nebo vyhlášením války. Bush si nemůže být jistý, že kongres mu válku schválí a, pokud bude kongres soudný a přihlédne ke všemu, co se děje kolem války a ve válce, tak ji spíš odtroubí.

Na závěr ještě jedna věc. Za velikánskou nehoráznost, nechutnost a americké pokrytectví musím pokládat jejich hodnocení:
NEW YORK - Hodnocení ČR přinesla výroční zpráva o lidských právech za rok 2002 zveřejněná v pondělí americkým ministerstvem zahraničí ve Washingtonu. Česká republika v zásadě respektuje lidská práva. Stále ale odlišně přistupuje k romské komunitě, přetrvává tu i násilí na dětech a ženách, zneužívání policejní moci, obchod s lidmi a pomalý soudní systém.

Naši "hrdinové" stáhnou ocas a jistě se budou pokorně omlouvat, ale za co? Americká vězení se plní lidmi protestujícími proti Bushově politice a proti válce, američtí vojáci odpalují autobusy s civilisty, ničí památky a životy - kdo jim dá hodnocení? Kdo ukončí republikánské řádění? Je to na Američanech nebo, že bychom jim tam také hupli? Očividně by potřebovali trochu více skutečné, ne té papírové, demokracie.


Další články tohoto autora:
Václav Vencl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku