Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 7.4.2003
Svátek má Heřman, Hermína
  Výběr z vydání
 >VESMÍR: Překvapení černých děr
 >NÁZOR: Skončí někdy privatizace bez pravidel?
 >ARCHITEKTURA:Památkáři k případu kavárny ve Vodních kasárnách v Olomouci
 >FEJETON: Tunel s uměním
 >RODINA A PŘÁTELÉ: O půjčování knih
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart kulhá už jen malinko
 >ZE ŽIVOTA: Skeptický klub Sisyfos dovalil balvany
 >PRAHA: Vzhůru na Everest ... pardon, na Petřín!
 >POLITIKA: Hlupák, nebo korupčník?
 >NÁZOR: Před úterním jednáním Sněmovny o dálnici D 47.
 >SPOLEČNOST: Příběhy české justice (6)
 >POVÍDKA: Čekání na spravedlnost
 >POSTŘEH: O toaletním papíru
 >MEJLEM: Ohlasy a názory čtenářů
 >ZAMYŠLENÍ: Jak být šťastný?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
7.4. ZE ŽIVOTA: Skeptický klub Sisyfos dovalil balvany
Věra Nosková

Jedním ze způsobů jak varovat důvěřivce před lovci duší a bankovek je každoroční udělování anticeny Bludný balvan za matení české veřejnosti a blátivý způsob myšlení zvláštním komitétem Českého klubu skeptiků Sisyfos. V čele komitétu stanul zplnomocněný Sisyfův vyslanec, astrofyzik Jiří Grygar, který bludařskou soutěž vymyslel, a uvedl v život. I letos se, jako loni, konala kostýmovaná šou v duchu antiky v posluchárně Matematicko-fyzikální fakulty UK v Praze, neboť duch a tradice této fakulty jsou vědě, racionalitě a kritickému myšlení natolik nakloněny, že jim nevadí divadelní prvky představení, útočnější humor a nezvyklé oživení v sále. To nastalo vždy nejen po vyhlášení příslušného laureáta, ale také tehdy, když se oceněný chopil mikrofonu, aby za cenu "poděkoval".

Bludný balvan v kategorii jednotlivců získali - zlato MUDr. Josef Hrušovský, stříbro, akademická malířka Jiřina Průchová, a bohužel jen bronz, jinak vždy zlatý, Karel Gott. Družina Sisyfova kontaktéra, Jiřího Grygara, ani nečekala, že si Zlatý slavík pro pouhý bronz přijde. Zvědavost fyziků, čím a jak tento laureát měřil vibrace Země spojené s vibracemi živých organismů, které se prý zvýšily ze sedmi kmitů za vteřinu na jedenáct, zůstala neukojena. Rovněž další zpěvákova tvrzení, že umí na dálku očarovat bankovní konto, a naučil se být nějakou dobu přítomen se svých duchem ve svém těle jsou fascinující, ovšem nedoložená. Další ocenění jednotlivci se ovšem v oblasti pohádek a popírání fungujících přírodních zákonů projevili výrazněji.
Je zvykem dovalit vždy jeden balvan do teritoria léčitelství, kde je vše možno. Kvantový homeopat, MUDr.Josef Hrušovský, který obdržel zlatý Balvan ale není prostý léčitelský strejc, ale býval skutečný lékař, pneumolog a pediatr. V medicíně se prý ovšem zklamal, zjistil, že jako lékař neslaví úspěchy pokud jde navrácení zdraví, ani v rovině ekonomické. Titul MUDr. sice neodmrštil, ten se hodí vždy, ale vymyslel kvantovou homeopatii, a vrhl se na energetické bloky. Energetický blok je podle Hrušovského chybná myšlenka nebo pocit, kterou pacient v sobě má, a na základě toho jedná. Tou si znečišťuje jemná energetická těla. O tom, která myšlenka je chybná, rozhoduje sám kvantový homeopat. Energetický blok umí najít, odstranit, a tím chorobu vyléčí. Hrušovský se orientuje nejen v hmotném těle pacienta, ale i v jeho éterickém, astrálním, kauzálním a intuitivním těle. Je to kumšt, protože každé toto tělo se uplatňuje v jiné časoprostorové dimenzi, ale to vůbec nevadí, říká dr. Hrušovský, který umí bleskově mezi dimenzemi cestovat. V časoprostorových dimenzích se potkává se svými spolupracovníky - anděly, archanděly a eloi, s nimiž vytváří operativní lékařská konzilia, a společně vyberou pro zablokovaného pacienta homeopatický lék. Zlatý laureát ovšem popírá, že název kvantová odvozuje od kvantové fyziky. Kvantová homeopatie získala zřejmě označení jen od kvant bankovek, které je nutno za "informovanou" vodu zaplatit.
MUDr. Hrušovský rád přednáší pro veřejnost, především o diamantovém paprsku. Dokáže svými vizemi zaplnit půldenní seminář, na němž stovky dam zaplatí rády i 600 korun, aby mohly dýchat v blízkosti svého idolu. Hrušovský ve své "děkovací" řeči pozval přítomné na brzkou přednášku, a zároveň je uklidnil, vstupné bude jen 120,- korun. Tím potvrdil své podnikatelské kvality.

Stříbrný balvan dostala, ale odmítla převzít, akademická malířka Jiřina Průchová Ta je totiž ústřední postavou a opěrným sloupem projektu psychosomatické artterapie. O co jde? Ti, kteří denně pracují s elektronikou, dostávají konečně šanci ozdravit sebe i životní prostředí. Stačí ozdobit držadlo mobilu nebo počítačovou myš nepatrným obrázkem - samolepkou od laureátky z ateliéru GA/MO v Praze 10. Nebezpečné záření tím bude eliminováno, a přirozená obranyschopnost organizmu posílena. Přitom jde o celkem lacinou záležitost: obrázek je za několik stovek, počítačů a mobilů máme u nás dohromady asi deset milionů, důkladná ochrana nás tedy přijde jen na pár miliard! Věda zřejmě zaostává, když považuje elektromagnetické záření běžných spotřebičů za neškodné, pokud jeho úroveň nepřesáhne objektivně zdůvodněné normy. Výtvarnice Jiřina Průchová objevila, že elektromagnetické záření běžně vyvolává pozorovatelný rozpad bílkovinných struktur živých tkání nebo poruchy fyziologických pochodů. Ukázala, že prostředky zmíněné psychosomatické artterapie dokáží takovým destrukcím účinně čelit. Obrázek na samolepce navržený touto výtvarnicí prostě dělá divy. Laureátka trvá na tom, že její výzkum je přísně vědecký, proto se proti udělení stříbrného Bludného balvanu ostře ohrazuje, a vymáhá od skeptiků omluvu. Po vyhlášení ceny dokonce přečetla své prohlášení, v němž mimo jiné protestuje proti porušení Listiny základních práv a svobod Hlava první, čl. 1, Hlava druhá, čl. 7, odst. 2., čl. 10, odst. 2. a 3., čl. 15, odst. 2, čl. 17, odst.1 výborem Českého klubu skeptiků SISYFOS. Tím družině v antických řízách zamotala hlavu - tolika křivd se dopustili? Skeptici věc momentálně konzultují s právníkem, na druhé straně vzbudil vědecký výzkum výtvarnice jejich zájem, a chtějí se vydat v jeho stopách.

Pavěda skupinová
V kategorii družstev získal za rok 2002 zlatý Bludný balvan WM magazín pod vedením Jiřího Wojnara, stříbrný Bludný balvan si odnesl Jiří Mašek, šéfredaktor internetového magazínu www.osud.cz , a bronzový obdržel Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Klíčový význam Wojnarova WM magazínu má rubrika Volná energie. Té je v přírodě habaděj, a spousta je jí dokonce ve vakuu. Ovšem známe vědce! Fyzikové prý popírají možnost jejího čerpání z vakua jen proto, aby se zavděčili energetickým koncernům. Průkopnickým vynálezem založeným na tomto principu je generátor elektrické energie MEG, který neobsahuje žádné pohyblivé součásti, proto se nikdy neopotřebuje a je vhodný do domácnosti. Do třetice je čtenářům nabízena nabíječka Aladin, která z jednoho akumulátoru plně nabije dva další stejné akumulátory. Škoda jen, že výzkumný tým při WM magazínu programově odmítá funkčnost svých přístrojů veřejně předvést s odůvodněním, že si je přece každý může postavit sám podle návodu v časopise.
Autoři a příznivci WM magazínu se také s ustaraným výrazem připravují na příchod velké planety X, která je prý odjakživa součástí Sluneční soustavy, a už v roce 2003 zničí většinu života na Zemi. Pan Wojnar se k tomu vyjádřil takto: "Co se mne týče, přestěhuji se do Moravského krasu. Nejlépe přímo do Macochy... Možná se tam sejdeme všichni." Je možné, že někteří čtenáři WM magazínu se už chystají, že stráví zbytek života v Macoše po boku tohoto zneklidňujícího laureáta. Svět tak přijde o velké duše a mozky.

Stříbrný balvan si odvalil Jiří Mašek, šéfredaktor serveru www.osud.cz, který tvrdí s maniakální úporností, že všechno je jinak. Osud si rád na internetu otevře každý, kdo se chce ujistit o tom, že všichni jdou všem po krku, a svět je otřesné místo k narození. Tak třeba armáda USA způsobila zaměřením svého tajného elektromagnetického systému HAARP, který má mít řídící vliv na různé atmosférické jevy, umělé zemětřesení, jež vypuklo na pomezí neposlušného Německa a taktéž k válce s Irákem neloajální Francie. Stejným způsobem zároveň vyvolala zemětřesení v Číně. Neobvyklé, tzv. skalární elektromagnetické zbraně byly podle osudu.cz použity nedávno naopak proti USA: nejprve byl v r. 1986 takto zničen raketoplán Challenger a sice konkrétně Teslovou houfnicí, řízenou KGB. Letos zničený raketoplán Columbia byl zase sestřelen skalárním dělem odněkud z Číny. Newyorské mrakodrapy WTC byly 11. 9. 2001 pro změnu zničeny "laserovým dělem". Navíc ovšem také Boeingy 757 a 767, řízenými prý zběsile na dálku americkou tajnou službou.
Během tohoto roku dojde k prakticky globální katastrofě naší planety, vyvolané přiblížením temného a neprozkoumaného tělesa naší Sluneční soustavy jménem Nibiru k Zemi. Lhalo se nám také o výpravách lodí Apollo na Měsíc kolem r. 1970. Například Neila Armstronga tam při jeho pobytu a práci na povrchu sledovala nejméně dvě mimozemská UFO, ale zároveň na Měsíci vlastně vůbec nikdo nebyl, protože vše se vysílalo z filmových ateliérů.
Loď Eldridge, která se stala časoprostorovou obětí tzv. Filadelfského experimentu, se střídavě z časových vírů vynořuje a opět se v průběhu času ztrácí, aby s sebou strhávala nebohé výzkumníky, kteří se občas z těchto silných zážitků zotavují v psychiatrických léčebnách.
Při své děkovací řeči oslovoval laureát kdoví proč celé lidstvo, a tvrdil, že používáme jen polovinu mozku. Skeptici ovšem trvají na tom, že alespoň pokud jde o ně, používají celý. Bronzový Český rozhlas 1 - V Radiožurnálu, ve večerním vysílání v sobotu 23. března 2002 v pořadu "O všem s vámi", věnovanému civilizačním chorobám, si moderátor Václav Žmolík pozval do studia kvantového homeopata MUDr. Josefa Hrušovského, aby posluchačům vysvětlil, že civilizační choroby lze vyléčit úpravou karmy (nikoliv ohřívače vody) pomocí kvantové homeopatie.
V hlavní denní zpravodajské relaci "Ozvěny dne" v úterý 10. dubna 2002 po zprávě o vylosování pořadových čísel pro strany a hnutí pro červnové volby do poslanecké sněmovny se hlasatelka Pavla Kvapilová obrátila v přímém telefonátu na numeroložku Renátu Procházkovou, aby posluchačům objasnila, kterak výsledky voleb ovlivní jednak silná a jednak slabá čísla přidělená jednotlivým politickým stranám. Paní Procházková neváhala ani sekundu a pro každé zkoumané číslo ihned věděla, jak a proč je takové či makové. Např. číslo 22 silné je, protože 2 x 2 = 4. Proti tak logickému argumentu nelze přirozeně nic namítnout, a tak vzniká otázka, zda by se příští volby nemohly zlevnit na jednoduchou proceduru, kdy by se jednotlivé strany pouze přihlásily do voleb, volební komise by pod dozorem státní notářky vylosovala stranám pořadová čísla, sbor našich nejlepších numerologů by ocejchoval sílu těchto čísel, a podle toho by se hned v prvním a jediném skrutiniu rozdělily poslanecké mandáty. V Nočním proudu Radiožurnálu po páteční půlnoci 23. srpna 2002 radil posluchačům bezmála celou hodinu nadějný český astrolog Antonín Baudyš junior. Se suverenitou dobrým astrologům tak vlastní nezištně předával po rozhlasových vlnách trefné rady posluchačům, trpícím jednak nespavostí a jednak rozličnými osobními či majetkovými potížemi.
Zpovídaní vědci jsou na těchto rozhlasových vlnách ovšem předem varováni, že musejí být struční - cokoliv delšího než dvě a půl minuty se považuje za plkání a násilí na ubohých posluchačích, kteří se po takové vědecké "kládě" už nemohou dočkat nějaké té písničky.

Čtyři z laureátů přijali balvan s povděkem. Z lavic posluchárny se k nim před katedru vrhalo hejno nyjících dam s květinami a polibky, Jiřímu Maškovi donesl kdosi naopak trnovou korunu, neboť se zřejmě obětuje nevděčnému lidstvu.
Podvečer završil skepticko - ezoterický seminář Umíme to lépe. Jeho perlou byla taneční a pantomimická scénka Duch vítězí nad hmotou. Název byl ovšem ironický, naopak, šlo o to, dokázat, že tělesný magnetismus je pro skeptiky stará vesta, ale nehodlají na rozdíl od různých léčitelů a esoteriků z toho profitovat. Skeptička Olga Kracíková předvedla orientální břišní tanec, s talíři činek na plecích, přičemž prakticky znemožnila alegorickou postavu hmotaře, materialisty, který se pachtil s činkami bez duchovní nadstavby a elegance. Poté přivolaný lékař ovšem citoval svého kolegu z kožní kliniky, který ví vše o příčinách přilnavosti holé kůže. Přítomní jurodiví zažili zklamání, skepse opět slavila svůj triumf.
Bludné balvany rozdával Český klub skeptiků bránící vědu a zpochybňující její odpůrce a nenávistníky již po páté.

Psáno pro časopis PRINT

Jednotlivá zdůvodnění laureátů Bludného balvanu najdete ve vědecké sekci NPDalší články tohoto autora:
Věra Nosková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku