Neviditelný pes  |  Europe's  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 8.4.2003
Svátek má Ema
  Výběr z vydání
 >ZE ZAHRANIČNÍHO TISKU: Kdo opravdu může za tragédii 11.září 2002?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Vltava sahala až sem...
 >VÝSTAVA: Bakchus kontra mystik
 >POLITIKA: Schizofrenní ODS
 >RODINA A PŘÁTELÉ: V hodině dvanácté, minutě šedesáté
 >PSÍ PŘÍHODY: Vrchní podnožní motač
 >HUDBA A ZVUK: Liszt a Grieg
 >ARCHITEKTURA: Olympiáda v Praze? Žádná novinka!
 >POLITIKA: Kam nás vedeš slepá vládo a ostatní sebevraždy
 >KONFLIKT: Špidla se kvůli Kavanovi musí dovolit OSN
 >EKONOMIKA: Světlo v tunelu
 >KOMENTÁŘ: Studený čumák (3)
 >NÁZOR: Více Landsmanschaftu, méně nacionalismu
 >POSTŘEH: O mincích
 >INFO: Zpráva k návrhu předloženému společnosti RadioMobil a.s.

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
8.4. Melounový sjezd v Brně
(nov)

V Německu, kde se poprvé ekologické hnutí změnilo v ideologizovanou politickou sílu a proniklo do parlamentu, koluje již drahně let o Straně zelených následující anekdota: Čemu se Zelení nejvíce podobají? No přece melounu, ten je také na povrchu zelený a uvnitř rudý.
To na vysvětlenou k titulku, neboť mimořádný sjezd české Strany zelených, který se o uplynulém víkendu konal v Brně, zvolil vedení, jehož ambice jsou minimálně stejné jako v Německu a ideologizací - v tomto případě ekologie - se hlásí i k melounové analogii z anekdoty.

Snad již loňského léta začali Jan Beránek, Jakub Patočka a další šířit důvěrnou "Tmavozelenou výzvu", v níž vyzývali stejně smýšlející přátele ke vstupu do Strany zelených.Stačí přijít jednou za rok na schůzi a tam rozumně hlasovat, stálo ve výzvě. Ti, co se pak přihlásili a nepatřili k "prověřeným", byli odmítnuti. Za vším hledej ženu, říká se, v politickém světě ale spíše peníze. O ně až v první řadě se jedná i v případě důvěrného verbování nových členů do SZ a následného mimořádného sjezdu. Za hlasy v minulých volbách SZ vyinkasovala od státu 11 milionů Kč a rozbuškou k vnitrostranickému převratu se stala odměna pro volebního manažera D. Vachulku, kterou "tmavozelení" označili za řádění korupčních sil a začali volat po očištění strany.

Ve snaze ochránit peníze před Beránkem a spol. bývalý místopředseda SZ E. Zeman - kterého spolu s bývalým předsedou J. Čejkou vystřídali na loňském řádném sjezdu O. Lukeš a M. Rokos, ale nezbavili podpisového práva - převedl necelých 6 milionů na termínovaný vklad a ačkoli účet zní na SZ, vysloužil si od "obrozeného" vedení trestní oznámení za defraudaci. Proto, aby zabránili dalším podobným pokusům, se "tmavozelení" rozhodli převzít stranu en gros, včetně postu předsedy, a dosáhli svolání mimořádného sjezdu na 5. a 6. 4. 2003 do Karlových Varů. V rozporu s usnesením předsednictva byl ale sjezd na poslední chvíli přesunut do Brna, které je baštou Jana Beránka. Ten také byl o víkendu zvolen novým předsedou strany místo odstupujícího M. Rokose.

Někteří vidí ve Straně zelených nebezpečnou extremistickou stranu bolševického typu, jiní pak spásu lidstva a záruku před ekologickými katastrofami. Nu, proti gustu žádný dišputát, jak říká klasička, nicméně brněnským mimořádným sjezdem se vedení SZ zmocnili tvrdí ideologové - ekologisté, kteří se nijak netají tím, že stávající systém politických stran a tržní ekonomiku pokládají za žábu na prameni svých představ "občanské" společnosti a "nepolitické" politiky.
Pro své ideje mají nyní pánové Beránek, Patočka a spol k dispozici 11 milionů Kč (nepochybně jim spadne do klína i těch ulitých 6 milionů) a uvidíme, zda pod evropsky zavedenou značkou Strany zelených proniknou nejen do české politiky, ale i do Evropského parlamentu, uvidíme, až kam se tyto "melouny" z Brna dovalí.

Mrož


Další články tohoto autora:
(nov)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku