Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 9.4.2003
Svátek má Dušan
  Výběr z vydání
 >DOKUMENT: Neprofesionalita řízení resortu vnitra
 >MROŽOVINY: Čím a jak se bojuje v Iráku
 >ZA ZRCADLEM: US Army je z velké části armáda neamerických občanů zvaných "potrava pro pušky".
 >POLITIKA: Vítejte v Klauslandu aneb Prezidentská volba jako politický zvrat
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Za internet bezpečnější
 >PSÍ PŘÍHODY: Bart už nekulhá, ale...
 >FRANCOUZSKÉ POHLEDY: Na Montmartre
 >SPOLEČNOST: Medvědí služba
 >SPOLEČNOST: Životní styl typu Big Mac
 >O KNIHÁCH: Vaculíková aneb vzpomínka na Jana Lopatku
 >KOMENTÁŘ: Milan Hejduk
 >ZAMYŠLENÍ: Mizaru, kikazaru, iwazaru
 >NÁZOR: Americká válka
 >EKONOMIKA: Inflace klesla, sníží ČNB úrokové sazby?
 >NÁZOR: Byla RRTV skutečně odvolána?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
9.4. RODINA A PŘÁTELÉ: Za internet bezpečnější
Ondřej Neff

Onehdy jsem se kmitnul v televizi s výrokem na téma "bezpečnost internetu". To jsem si zase naběh! Z toho všeho co jsem do kamery pověděl zařadili jen "že se s tím nedá nic dělat". Hned jsem dostal kupu mailů. Pisatelé mi sdělovali, že jsem pitomec, že se s tím dá dělat, že stačí mít nainstalovaný Linux a je pokoj!

Pisatelé bezesporu mají pravdu v tom, že skutečným viníkem je na jedné straně nezodpovědná a na druhé straně stupidní praxe Microsoftu. Jeho šamanská aplikace "ovládací prvek Active X" je skutečně zdroj krutých nebezpečí. Naštěstí to jde v Exploreru vypnout.

Co ovšem nechápu, proč nejde v Outlook Express nastavit, aby filtr nemilosrdně likvidoval všechny ty přílohy *.exe, *.bat, *.pif, *.scr a *.vbs ? To by přece měla být triviální maličkost. Filtry v Outlook Experess fungují celkem slušně, nejeden kreténský mail likviduji rovnou na serveru. Proč nelze zařídit tento jednoduchý filtr?

A teď konkrétní rada:
Stupidní Microsoft nedokáže pořádně odfiltrovat příchozí poštu ve formátu html (=webová stránka). Přitom právě těmito maily chodí fůra virů a červů a trójanů a podobné havěti. Snad je to ze strany Billa Gatese opičí zlomyslnost nebo slepota, nechápu, proč nezvedne telefon a nezavolá do vývojového oddělení, že to chce do zítřka mít a muselo by to do zítřka být. Takže je tu firma BAxBEx, která vyvinula výborný plugin pro Outlook Express nazvaný NoHTML. Tento plugin funguje automaticky a zruší "webové stránky" v poště. Všechno smetí nasype do přílohy. Červů a trojanů se za den v mé poště - naštěstí v přílohách - nashromáždí mezi padesátkou a stovkou. To je dost, nemyslíte? Plugin stojí 20 dolarů a jsou to - mám ověřeno - skvěle investované peníze. Takže dá se pro bezpečnost dělat, ne že ne.

A ještě něco: dá se dělat to, že nelezu do rizikových stránek, do warezů a do porna. Tam je zdrojů počítačové nákazy, až bůh brání. A nezabrání.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku